Pies i kot błąkają się po mieście. Pomóż je odnaleźć!

Dwie kolorowe figury przedstawiające psa i kota od soboty 9 sierpnia przez dwa tygodnie (do 24 sierpnia) będą krążyć po Poznaniu. Codziennie pojawią się w innym miejscu. Gdzie? To tajemnica…

 Kto jednak je znajdzie, zrobi im zdjęcie i jako pierwszy umieści na profilu Schroniska dla zwierząt na Facebooku (www.facebook.com/schronisko.dla.zwierzat.poznan), otrzyma nagrodę.

– Umieszczając figury w centrum miasta chcemy pokazać, że psy i koty to stały element miejskiego krajobrazu – mówi Małgorzata Lamperska ze schroniska. – Koty domowe, pieszczochy, dla których ulubionym legowiskiem są kolana właściciela. Koty wolno żyjące, dzięki którym w piwnicach nie zagnieżdżają się myszy i szczury. Psy radośnie merdające ogonem na widok wracającego do domu właściciela i aportujące na spacerze piłkę. Ale również psy i koty zagubione, porzucone, błąkające się po mieście, głodne i wystraszone, nie wiedzące, dokąd iść, nierzadko maltretowane przez ludzi, czasem potrącone przez samochód. Takim zwierzętom od 50 lat pomaga poznańskie Schronisko. Przygarnia, zapewnia im opiekę, leczy i szuka nowych, lepszych domów.

Akcja odbywa się w ramach 50. rocznicy powstania poznańskiego Schroniska dla zwierząt. Jej świętowanie rozpoczęło się w weekend 31 maja/1 czerwca urodzinową zbiórką prezentów połączoną z nadawaniem imion psom. Poznaniacy podarowali wtedy schroniskowym psom i kotom ponad 230 kg suchej karmy, prawie 150 puszek i saszetek oraz mnóstwo smakołyków, zabawek, misek, smyczy i obroży. Zakończeniem obchodów będzie festyn w parku Wilsona, który odbędzie się 14 września. Jego motywem przewodnim będą oczywiście psy i koty.

W ubiegłym roku do schroniska trafiło 949 psów. 440 zostało odebranych przez właścicieli, a 659 znalazło nowe domy. Schronisko przyjęło też 291 kotów, 9 wróciło do swoich właścicieli, a 108 zostało adoptowanych.

Schronisko pełni też funkcję punktu informacyjnego dla osób, którym zaginął pies czy kot lub które znalazły błąkające się zwierzę – pod numer telefonu 61 868 10 86 można dzwonić całą dobę.