Transatlantyk Festival Poznań 2014 rusza już w piątek!

Bogaty program filmowy i edukacyjny, a także warsztaty i muzyka – w piątek, 8 sierpnia, rozpoczyna się Transatlantyk Festival Poznań 2014. Na co warto się wybrać – poza filmami?

Gala Otwarcia Festiwalu odbędzie się w Sali Wielkiej w Centrum Kultury Zamek, 8 sierpnia o godzinie 20. Pod dyrekcją Moniki Wolińskiej zagra Transatlantyk Symphony Orchestra wraz z 40 osobowym Poznańskim Chórem Kameralnym Bartosza Michałowskiego. Muzycy zaprezentują dzieło “Universa – Opera Otwarta – Recomposed” autorstwa laureata Oscara Jana A.P. Kaczmarka. Będzie to poznańska premiera nowej aranżacji-remiksu tego niezwykłego utworu, który po raz pierwszy wykonany został na Rynku Głównym w Krakowie w maju br. z okazji 650-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Kino jest podzielone na sekcje: miłośnicy srebrnego ekranu mają więc do wyboru: Kino klasy B i inne szaleństwa, Kino kulinarne – z dodatkową atrakcją, jaką jest filmowa kolacja, Kino łóżkowe, Transatlantyk sport, Kino Trzeciego Wieku, Mobilne kino Skody, Oskary 2014 – najlepsze filmy, Retrospektywa: Charles Chaplin, Sezon, Sundance na Transatlantyku, Transatlantyk dla dzieci, Transatlantyk Docs, Transatlantyk Eko inspired by Aquanet, Transatlantyk konfrontacje, Transatlantyk Panorana oraz Kino dla mam z Nivea.

Miłośnicy muzyki filmowej koniecznie powinni zwrócić uwagę na Transatlantyk Film Music Competition. To konkurs dla kompozytorów, którzy cenią sobie możliwość opracowania muzyki w najdrobniejszych szczegółach. Transatlantyk Festival Poznań udostępnia młodym twórcom materiały video, do których kompozytorzy stworzyć mają oryginalne ścieżki dźwiękowe. Nadesłane prace oceniane są przez międzynarodowe jury złożone z wybitnych specjalistów.

Transatlantyk Film Music Competition daje młodym twórcom szansę na zaistnienie w profesjonalnym świecie. Wysokie nagrody (nagroda główna to 40 tys. zł), duża konkurencja, a także oceniające prace finalistów jury, w skład którego wchodzą wybitni przedstawiciele świata muzyki i filmu, nadają konkursowi międzynarodową rangę. W ubiegłych latach w komisji finałowej zasiadali m.in.: Marco Beltrami, Christopher Young, Richard Gladstein, Petr Zelenka, Jan A.P. Kaczmarek, Robert Townson, Mark Isham i in. W tym roku do tego zacnego grona dołączą John Ottman, Andy Hill, Michael Price, Richard Gladstein, Michael P.Aust. Finał konkursu odbędzie się 13 sierpnia.

Kolejną muzyczną atrakcją jest Transatlantyk Instant Composition Contest – widowiskowy i jedyny na świecie konkurs symultanicznej kompozycji i improwizacji synchronicznej do obrazu, na fortepianie. Młodzi artyści oglądają krótki materiał filmowy, po czym na scenie, na oczach widzów muszą stworzyć spójną z obrazem kompozycję. Sztuka ta wymaga niezwykłej wyobraźni muzycznej i emocjonalnej, a także wyjątkowej biegłości technicznej.

Transatlantyk Instant Composition Contest przebiega w dwóch etapach. Pierwszy stanowią przesłuchania otwarte, do których mogą przystąpić wszyscy zgłoszeni uczestnicy. Do finału, stanowiącego drugi etap przesłuchań konkursowych, jury wybiera 10 młodych najbardziej kreatywnych muzyków. W komisji w ubiegłych latach zasiadały tak wybitne i znane osobowości, jak: Rolfe Kent, George Clinton, Roy Conli, Mark Marder, Zachary Matz, Leszek Możdżer, Peter Golub, Dave Porter, Vasco Hexel i in. W skład tegorocznego jury wejdą Johann Johannsson, Matthias Hornschuh, Robert Piaskowski, Rafał Paczkowski oraz Monika Wolińska. Zapraszamy do przysłuchiwania się zmaganiom konkursowym 12 i 13 sierpnia.

Talking Piano – kolejna muzyczna atrakcja – to spotkania z kompozytorami, których tematem są ich twórcze działania i wszelkie podejmowane przez nich aktywności związane z muzyką filmową i telewizyjną. Talking Piano to także szczególna forma moderowanej rozmowy pomiędzy kompozytorem i publicznością. Na scenie pojawi się fortepian, przy którym twórcy ilustrować będą swoje wypowiedzi muzyką wykonywaną na żywo. W niektórych prezentowanych kompozycjach usłyszymy także wiolonczelę. Na ekranie wyświetlone zostaną również fragmenty materiałów audio-video, które pomogą widzom jeszcze pełniej uczestniczyć w dyskusji.

Prowadzący – znany dziennikarz muzyczny Tim Burden – będzie w tych spotkaniach przewodnikiem i pomoże dowiedzieć się od mistrzów jak najwięcej szczegółów dotyczących ich pracy, ścieżek kariery, pomysłów artystycznych i fascynujących opowieści z życia twórców. Spotkania Talking Piano odbędą się będą w poznańskim Centrum Kultury Zamek, a czas trwania każdego z nich przewidujemy to około 90 minut.
 
Ruszyły już także zapisy na Master Classes i Warsztaty, które odbędą się w ramach Transatlantyk Festival Poznań. Ważnym celem warsztatów jest kształcenie twórców do międzynarodowego partnerstwa poprzez kontakt z najwybitniejszymi specjalistami w dziedzinie – także tych, którzy dopiero zaczynają interesować się filmem. Warsztaty dostarczają wiedzy przydatnej do prowadzenia i rozwijania działalności związanej z pracą w branży na poziomie profesjonalnym, a także interesujących wiadomości dla pasjonatów-amatorów. Uczestnicy czerpią wiedzę od doświadczonych wykładowców-praktyków.

W ramach poszczególnych warsztatów przeprowadzone zostaną analizy dzieł filmowych i muzycznych. Objaśniane będą mechanizmy rządzące światem twórczości i produkcji w ujęciu globalnym, jak i na poziomie konkretnych produkcji artystycznych. Wśród tegorocznych propozycji festiwalu znalazły się m. in. warsztaty: scenograficzny z Allanem Starskim, reżysersko-operatorski z Lechem Majewskim, kostiumograficzny z Katarzyną Lewińską oraz rekonstrukcji i kolor korekcji obrazu filmowego z Marceliną Górką i Jagną Pilczuk.

Warsztaty przygotowane są dla różnych grup odbiorców i zaplanowane tak, aby uczestnicy z roku na rok mogli pogłębiać swoją wiedzę i zainteresowania, poznając międzynarodowe standardy. Formularz dostępny jest na stronie festiwalu w zakładce Edukacja & Inspiracje, a udział w zajęciach jest nieodpłatny.

Festiwalowe wydarzenia zwieńczy Gala Zamknięcia, która odbędzie się 14 sierpnia o godzinie 19.45 w Sali Wielkiej w Centrum Kultury Zamek. Podczas uroczystości przyznana zostanie nagroda Transatlantyk Audience Award – nagroda publiczności dla najlepszego filmu Festiwalu – oraz Glocal Hero Award – najważniejsze wyróżnienie przyznawane przez Transatlantyk Festival Poznań. W trakcie Gali Zamknięcia zostaną także ogłoszeni zwycięzcy wyjątkowych w skali światowej konkursów dla młodych kompozytorów.

W konkursie Transatlantyk Film Music Competition autor najlepszego dzieła otrzyma tytuł Transatlantyk Young Composer 2014. W konkursie Transatlantyk Instant Composition Contest międzynarodowe jury pod przewodnictwem Jana A.P. Kaczmarka przyzna tytuł Transatlantyk Instant Composer 2014. Oprawę muzyczną Gali Zamknięcia zapewnią młodzi, niezwykle utalentowani polscy artyści.