Rusza Transatlantyk Festival Poznań 2014!

Wielkie kino, wielcy twórcy, wielka muzyka, 15 sekcji tematycznych i aż 120 filmów – Galą Otwarcia w Sali Wielkiej Ck Zamek rozpoczyna się festiwal Transatlantyk.

To czwarta edycja festiwalu – Jan AP Kaczmarek, twórca Transatlantyku, podsumował ją jednym słowem: “dojrzeliśmy”. I trudno się z tym nie zgodzić: nie tylko wydarzeń jest coraz więcej, bo to akurat żadna sztuka, ale festiwal jako konkretne wydarzenie okrzepł, stał się bardziej wyrazisty, no i na dobre wpisał się w klimat kulturalny Poznania. Nie da się ukryć, że sierpień byłby nudny bez czerwonych schodów na placu Wolności, łóżkowego kina i filmowej kolacji, a także dziesiątek spotkań, dyskusji, rozmów, koncertów, no i filmów, oczywiście.

– To festiwal poważny i zdecydowanie kreatywny – powiedział Rosław Szaybo, jeden z gości Transatlantyku i autor tegorocznego plakatu festiwalowego. – Projektując ten plakat miałem na myśli młodego człowieka, który tworzy…

I trudno się z tym nie zgodzić, choćby ze względu na wielkopolski aspekt festiwalu, który podkreślił Robert Kaźmierczak, dyrektor Wydziału Kultury UMP. W kilku wielkopolskich miastach także odbędą się wyjazdowe projekcje festiwalowe.
– To bardzo ważne, że festiwal wyruszył w Wielkopolskę – powiedział. – Bo to doskonała promocja Poznania jako ośrodka kultury.

Co będzie można zobaczyć w tym roku? Festiwal tak naprawdę już trwa, chociaż Gala Otwarcia rozpoczyna się o godzinie 20. Rano rozpoczęły się warsztaty filmowe dla dzieci i młodzieży. O godz. 17.30 w salach Multikina 51 odbędą się pierwsze pokazy filmowe. W ramach sekcji Transatlantyk Docs będzie można obejrzeć „Music and coexistence”, który pokazuje, że muzyka może mieć także znaczenie polityczne i stanowi odbicie stanu społeczeństwa i kultury. Transatlantyk EKO Inspired by Aquanet rozpocznie się pokazem „Kraina niedźwiedzi 3D”, pasjonującego filmu przyrodniczego i zarazem pierwszego dokumentu 3D prezentowanego na Transatlantyku. Natomiast Konfrontacje, sekcję pod patronatem Amnesty International, zainaugurują „Wyroki losu” – nietypowy obraz o konflikcie izraelsko-palestyńskim.

Pokazy w sekcji Sundance na Transatlantyku rozpoczną o godz. 19.30 dwa filmy: „Difret” (opowieść o losie nigeryjskiej dziewczynki, która zostaje zaciągnięta przez kilku mężczyzn do odludnego domku, tam w ramach samoobrony zabija jednego z nich, lecz wtedy dopiero zaczyna się dla niej prawdziwy koszmar – producentką filmu jest Angelina Jolie) i „52 wtorki” (zdające relację z rozterek siedemnastolatki obserwującej – i pokazującej na swoim video-blogu – proces zmiany płci własnej matki), a o 22.30 będzie można obejrzeć także nagrodzony na festiwalu Sundance dramat „Zabić człowieka”, w którym ojciec prześladowanej przez lokalnego bandytę rodziny, w obliczu bierności systemu i braku pomocy policji decyduje się go zabić.

Na wielbicieli mocnych wrażeń czeka seria filmów o zombie w ramach sekcji Kino Klasy B i Inne Szaleństwa. Od godz. 20.00 do północy trwać będzie pierwsza część nocnych maratonów z żywymi trupami: retro-zabawa w „Fido”, weekendowe wojaże w „A Little Bit Zombie” i brytyjskie starcie dwóch skonfliktowanych ze sobą nacji w „Rabusie kontra zombie”. Pokazy odbędą się w kinie Muza i Nowym Kinie Pałacowym w CK Zamek.

Podczas Gali Otwarcia odbędzie się poznańska premiera dzieła Jana A.P. Kaczmarka “Universa – Remix 1”, który przekracza ramy gatunkowe, burząc podziały na kulturę elitarną i popularną. Pod dyrekcją Moniki Wolińskiej zagra Transatlantyk Symphony Orchestra i 40-osobowy Poznański Chór Kameralny Bartosza Michałowskiego.
– Kompozytor żyjący ma te przewagę nad nieżyjącym, że może się swoją muzyką bawić – zażartował Jan AP Kaczmarek, opowiadając o gali.

O tej samej porze w  Multikinie 51 w ramach sekcji Panorama zostanie wyświetlony znakomity chiński thriller Diao Yinana – “Czarny węgiel, cienki lód”, zdobywca Złotego Niedźwiedzia na tegorocznym Berlinale. Natomiast o 22.30 widzowie sekcji Sezon będą mogli obejrzeć chińsko-japońską produkcję “Dotyk grzechu” Jia Zhangke, kontrowersyjnego mistrza szóstej generacji reżyserów z kinematografii Chin.

Pierwszego dnia festiwalu rozpocznie się także retrospektywa Charlesa Chaplina. Sekcję otworzą “Dzisiejsze czasy” – jego pierwszy film w pełni dźwiękowy. Wystartuje też Kino Łóżkowe – pierwszego dnia goście imprezy obejrzą podczas plenerowych pokazów Kina Łóżkowego na Placu Wolności wybór najciekawszych propozycji światowego kina. Sekcję otworzy o godz. 20.00 „Obywatel roku”, czyli krwawa komedia Norwega Hansa Petera Mollanda. Widzowie zobaczą także obraz “Synekdocha, Nowy Jork” Charliego Kaufmana.

Po seansach na chętnych czeka Silent Disco w Klubie Festiwalowym w Przylądku Arkadia 1+ na Placu Wolności, które rozpocznie się już o 22.00. Klub festiwalowy na Placu Wolności jest tworzony dzięki współpracy z Festiwalem Malta. I to wszystko tylko w pierwszy dzień festiwalu! W pozostałe dni kinomani mają do wyboru jeszcze międzynarodowe konkursy kompozytorskie, Kino Sportowe i Rodzinny Przejazd Rowerowy “NIVEA na 2 kółkach”, Mobilne Kino Škody – gdzie, o tym napiszemy jutro, gdy będą znane wyniki głosowania, Kino Kulinarne, które tradycyjnie połączy kino i kuchnię, co oznacza podanie po seansie powiązanej z nim 4-daniowej wykwintnej kolacji, serwowanej w Transatlantyk Restaurant na Błoniach Wildeckich. O menu tegorocznego Kina Kulinarnego zadbało sześciu wybitnych szefów kuchni, w tym po raz pierwszy dwie szefowe kuchni.

Transatlantyk to także goście. W tym roku przyjadą m.in.: reżyserzy filmowi Sanjay Rawal, Callum Macrae, Feo Aladag, Sydney Freeland, kompozytorzy Bruce Broughton, John Ottman, Michale Price, Jóhann Jóhannson, producenci filmowi Amelia Green-Dove, Richard N. Gladstein, Michał Kwieciński, Piotr Śliwowski, producenci muzyczni Michael P. Aust i Rafał Paczkowski, plakacista Rosław Szaybo, aktorzy Justin Chatwin, Grażyna Szapołowska, Bogusław Linda, Arkadiusz Jakubik, Jacek Braciak, pisarz i wybitny intelektualista Wiktor Osiatyński, animatorzy Marlena Jopyk-Misiak i January Misiak, krytyk Janusz Wróblewski, kostiumografki Katarzyna Lewińska i Barbara Sikorska-Bouffał, a także znani dziennikarze i publicyści związani z filmem i muzyką, jak Ray Costa, Melinda Newman, Tim Burden, Janusz Wróblewski i wielu innych.

Gościem specjalnym Festiwalu będzie Gayatri Chakravorty Spivak – profesor na Uniwersytecie Columbia. Otrzyma ona nagrodę TRANSATLANTYK Glocal Hero Award – wyróżnienie dla wyjątkowych osobowości, których lokalna aktywność staje się wzorem dla innych i ma wpływ na zmiany w skali globalnej.

– Festiwal zaczyna być festiwalem całorocznym – powiedział z dumą twórca Transatlantyku. – Oczywiście zawsze będzie ten moment koncentracji, ale będzie się działo cały rok. Dzisiaj jest ta radość, że cały nasz wysiłek i praca dały efekty, że to wszystko się zaczyna. Ja czuję tę energię!

Nadal dla Jana AP Kaczmarka Poznań jest tym właściwym miastem, w którym festiwal powinien się odbywać.
– Współpraca z władzami miasta układa się bardzo dobrze – wyjaśnił. – A Poznań bardzo potrzebował dużego, międzynarodowego festiwalu, który by błyszczał…

Tego samego zdania są także poznaniacy, bo ten rok jest kolejnym, kiedy na poszczególne seanse – zwłaszcza Kina Łóżkowego – brakuje miejsc. W internecie jest mnóstwo wpisów rozżalonych kinomanów, którzy skarżą się, że jeśli ktoś nie zdążył kupić biletu w pierwszym kwadransie po rozpoczęciu sprzedaży – to później nie miał już na to szans…
– Zarzut, że brakuje miejsc, to wielki komplement – mówi Jan A.P. Kaczmarek. – To znaczy, że festiwal odniósł sukces. Ale w tym roku dały nam się we znaki granice finansowe, a Kino Łóżkowe jest bardzo drogie. Dlatego łóżek jest 30 zamiast 50, ale za to seansów jest więcej, bo aż 21. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku będzie ich 100…

Dyrektor festiwalu zwraca uwagę, że i tak festiwal zajmuje wszystkie sale Multikina.
– Pracownicy powiedzieli mi, że normalnie late do kina przychodzi tu dziennie jakieś 500 osób, a teraz, gdy jest Transatlantyk, nawet 5000! – podkreśla. – To, czego brakuje w Poznaniu, to pałac festiwalowy…

Cóż, nie da się ukryć, że jest w Poznaniu obiekt wystarczająco duży, a w dodatku z doskonałą akustyką, który Jan A.P. Kaczmarek ze swoją kreatywnością na pewno zdołałby zagospodarować – mowa o… stadionie miejskim. Gdy padła ta propozycja, dyrektor z pełną powagą obiecał zbadanie akustyki obiektu z pomocą muzyków biorących udział w festiwalu.

A co można będzie zobaczyć bezpłatnie?
Publiczność ma zapewniony bezpłatny wstęp na seanse w Multikinie 51 w ramach sekcji Transatlantyk Docs, Eko inspired by Aquanet, Konfrontacje, a także wspieranego przez NIVEA cyklu Transatlantyk Dla Dzieci. Do bezpłatnych pokazów należą też projekcje filmów w cyklu Kino Dla Mam z NIVEA, który pozwoli na udział w imprezie rodzicom z dziećmi w wieku od 0 do 2 lat. Z kolei sekcji Kino Trzeciego Wieku, której program został przygotowany z myślą o seniorach, będą towarzyszyły prelekcje i dyskusje. Seanse w ramach Kina Trzeciego Wieku odbywać się będą w Kinie Muza od poniedziałku do czwartku o g. 14.00. Bezpłatne wejściówki będzie można odbierać w kasach Kina Muza w dniu poprzedzającym seans od godz. 15.00.

Wstęp na wszystkie wydarzenia programu Edukacja & Inspiracje jest w całości bezpłatny, na część z nich (Master Classes i warsztaty) obowiązują zapisy. Formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie Festiwalu www.transatlantyk.org w zakładce Edukacja & Inspiracje. Także udział w muzycznych wydarzeniach z cyklu Talking Piano jest nieodpłatny. Niepowtarzalna formuła tych spotkań zakłada nie tylko rozmowę z wybitnymi kompozytorami, lecz także ich występy na żywo, co w przypadku zaproszonych przez nas gwiazd (Bruce Broughton, John Ottman, Michael Price) zdarza się niezwykle rzadko. Wszystkie seanse w ramach sekcji Mobilne Kino Škody są bezpłatne.

Od 1 sierpnia w kasach kin można kupić bilety w cenie 12 zł (Kino Muza – na Kino Klasy B i Inne Szaleństwa oraz Kino Trzeciego Wieku, Nowe Kino Pałacowe – na Kino Klasy B i Inne Szaleństwa oraz na Retrospektywę: Charles Chaplin, Multikino 51 – na wszystkie pozostałe seanse w sekcjach Transatlantyk Panorama, Sundance na Transatlantyku, Oscary 2014, Retrospektywa: Charles Chaplin, Kino Klasy B i Inne Szaleństwa, Transatlantyk Sport i Sezon). Dodatkowo dostępne są karnety w cenie 150 zł, które zapewniają wstęp na 15 wybranych seansów w Multikinie 51. Karnety można kupić w kasie kina.

Od 1 do 14 sierpnia na terenie Multikina 51 będzie zlokalizowany punkt informacyjny, którego obsługa zapewni publiczności wsparcie w wyborze odbywających się w czasie TRANSATLANTYK Festival Poznań wydarzeń. Bezpłatne wejściówki na Kino Trzeciego Wieku będzie można odbierać w kasach kina Muza w dniu poprzedzającym wybrany seans od godz. 15.00. Wszystkie bezpłatne wejściówki w pozostałych sekcjach są dostępne do odbioru w dniach poprzedzających dany seans w Multikinie 51 (od g. 11.00 dnia poprzedzającego wybrany seans) w Kinie Muza oraz w Nowym Kinie Pałacowym (od g. 15.00 dnia poprzedzającego wybrany seans).