Dancing Poznań – to już za 4 dni!

40 technik, 29 pedagogów, 12 spektakli najlepszych teatrów tańca świata i prawie 600 uczestników – 16 sierpnia rozpoczyna się Dancing Poznań 2014, czyli XXI Międzynarodowe Warsztaty Tańca Współczesnego i XI Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca “Znaki czasu”.

To najbardziej taneczny i  najbardziej roztańczony poznański festiwal, na który wszyscy miłośnicy tej sztuki czekają z niecierpliwością cały rok – zwłaszcza że każda kolejna edycja tego festiwalu jest organizacyjnym majstersztykiem. Organizator imprezy, Polski Teatr Tańca, nie ma stałej siedziby, nie ma też dodatkowych środków w budżecie na organizację festiwalu – to więc, czy uda się zorganizować kolejną edycję i czy będą na nią pieniądze, jest zawsze wielką niewiadomą. Personel teatru co roku dokonuje cudów, by pozyskać dodatkowe środki na Dancing Poznań – udało się ich dokonać także i w tym roku, chociaż było to wyjątkowo trudne.

– Gdy otrzymaliśmy, mimo bardzo wysokiej punktacji, jaka uzyskaliśmy w konkursie, odmowę z ministerstwa kultury, festiwal stanął pod znakiem zapytania – przyznaje Ewa Wycichowska, dyrektor PTT. – Ale na szczęście samorząd województwa udostępnił trochę środków, a ministerstwo kultury uznało nasze odwołanie w konkursie za zasadne i także przyznało nam pieniądze. Jedne i drugie środki dały sumę, która pozwoliła na organizację festiwalu.

Polski Teatr Tańca jest instytucją samorządu województwa wielkopolskiego, a to sprawia, że nie może startować w konkursach innych jednostek samorządowych – na przykład miasta Poznania, bo przecież festiwal tu właśnie się odbywa – lub starać się u nich o dofinansowanie. Jednak, jak się okazuje, przy odrobinie dobrej woli sporo da się zrobić – miasto Poznań wspiera w tym roku festiwal promocyjnie i częściowo organizacyjnie, co jest dużą pomocą dla organizatorów.

W tym  roku festiwal będzie się odbywał w 10 salach, do tego jeszcze trzeba doliczyć dwie sceny Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca – tu spektakle będą się odbywały w MP2, czyli na MTP, w hali nr 2, oraz na Scenie Wspólnej, czyli scenie Łejerów i Centrum Sztuki Dziecka przy Cytadeli.
– To doskonała scena i fantastycznie się sprawdza – powiedziała o niej Jagoda Ignaczak, rzeczniczka prasowa PTT. – Bardzo dobrze też układa nam się współpraca.

Festiwal w tym roku ma dodatkowy tytuł – “Znaki czasu”. Taki tytuł nosi program, w ramach którego PTT realizuje 3-letni projekt: “Znaki Czasu – pokonać granice. Działania artystyczno-edukacyjne w Polsce, Norwegii i Islandii”, który rozrósł się tak, że… powstał festiwal.
– Dzięki temu możemy zaprezentować zespoły z Islandii – wyjaśnia Katarzyna Anioła, dyrektor organizacyjny teatru. – Pojedziemy także do Oslo prowadzić tam warsztaty, a na wiosnę czeka nas wizyta na Islandii.

Taniec islandzki jest wyjątkowo ciekawym zjawiskiem artystycznym i wszyscy miłośnicy tańca współczesnego powinni go poznać. Jagoda Ignaczak zauważa zresztą wiele podobieństw między teatrem z Islandii a Polskim Teatrem Tańca.
– Pracują z różnymi choreografami, to teatr poszukujący, tak jak my – wyjaśnia. –  Teatr posiada w swoim repertuarze choreografie najlepszych światowych twórców, takich jak Ohad Naharin, Jo Strømgren, Richard Wherlock, Itzik Galili czy Rami Be’er. Pracujemy także podobnie, chociaż nie mamy takich możliwości finansowych jak oni…

Dancing Poznań rozpocznie się uroczystą inauguracją 16 sierpnia o godzinie 21 w MP2 spektaklem “Dobrze, że tu jesteś” w chor. Ewy Wycichowskiej – wykonawca: Polski Teatr Tańca. Natomiast o 20.20 w tej samej hali będzie można obejrzeć “Body language”, wystawę fotograficzną Krzysztofa Fabiańskiego, efekt jego artystycznych obserwacji „Dancing Poznań 2013”.

Dancing Poznań to także dodatkowe atrakcje. Poza wystawą warto wybrać się na spotkania z autorami książek o tańcu – 17 sierpnia o 21 z Anną B. Kann (Anną Kochnowicz), autorką książki “Do zobaczenia w Barcelonie”, której tematem jest – między innymi – flamenco. Spotkanie rozpocznie się o godz. 21 w Studio PTT. Natomiast 20 sierpnia o godzinie 21 w Studio PTT będzie się można spotkać ze Stefanem Drajewskim, autorem książki “Conrad Drzewiecki. Reformator polskiego baletu”.

Będzie naturalnie także flash mob – próby, prowadzone przez solistę PTT – Daniela Stryjeckiego, będą odbywały się 19, 21 i 22 sierpnia w Auli Polskiego Teatru Tańca (ul.Kozia 4), w godzinach o godz. 20. A finał akcji odbędzie się 22 sierpnia o godz. 20.10, na płycie Starego Rynku.

Tanecznie w czasie Dancing Poznań zaprasza też Blue Note.  22 sierpnia o godzinie 21.30 rozpocznie się tam Warsztatowe After Party. Natomiast 23 sierpnia 0 godzinie 16 w MP2 rozpocznie się Taneczne Pożegnanie Warsztatów, czyli parada tanecznych rozmaitości w najlepszym stylu: modern, funky, r’n’b i gorące rytmy latynoskie.

Zobacz program festiwalu!