Transatlantyk: co w planach na poniedziałek?

Poniedziałek na Transatlantyku zapowiada się po poznańsku, czyli rozsądnie i praktycznie. Kompozytorzy przedstawią branżę muzyczną od strony aranżacji, ekonomii i prawa. Nie zabraknie również warsztatu mistrza: Lech Majewski odkryje tajniki, jak opowiadać obrazem i budować uniwersalne symbole w kinie.

Kino dla najmłodszych
W tym roku widzowie mają szansę uczestniczyć w wielu znakomitych seansach. Rano o godz. 11.30 najmłodsi uczestnicy festiwalu zobaczą pierwszy blok bajek, na który składają się odcinki z klasycznych serii: “Zaczarowany ołówek”, “Przygody Gapiszona” i “Opowiadania Muminków”.

Klimatycznie i z przesłaniem – “Gloria”
O godz. 14.00 w kinie Muza zostanie pokazana “Gloria”, pełen nadziei, ale nie stroniący także od życiowego realizmu obraz kobiety szukającej nowego sensu życia, gdy odejście dorosłych już dzieci i brak partnera rodzą w sercu pustkę. Gloria nie daje jednak za wygraną, korzysta z życia, nie pozwalając się zmarginalizować jako osoba grubo po pięćdziesiątce. Uprawia jogę, śpiewa, chodzi na potańcówki dla singli. Piękny film, z wielokrotnie nagradzaną rolą Pauliny Garcii, a zarazem najnowszy obraz chilijskiego reżysera Sebastiana Lelio, który polska publiczność zna m.in. ze “Świętej rodziny”. Prelekcję przed filmem wygłosi o. Roman Bielecki, redaktor naczelny miesięcznika “W drodze”.

“Rosie”, “Duży Zeszyt” i “Siostry i Schiller” w Transatlantyk Panorama
W sekcji Transatlantyk Panorama, dedykowanej nowościom ze światowego kina, o godz. 19.30 zostanie wyświetlona “Rosie” – film Szwajcara Marcela Gislera traktujący o wszelkich możliwych wymiarach miłości. O godz. 20.00 publiczność obejrzy “Duży zeszyt” – poruszającą historię o trudnym dzieciństwie pary chłopców, dorastających w czasie wojny pod okiem surowej babki. “Siostry i Schiller” to z kolei pełen wdzięku niemiecki film kostiumowy o życiu prywatnym buntownika-poety Friedricha Schillera.

“Strefa bez ognia”, “1001 jabłek”, “Zielony książę”, “Zabić człowieka” i “Difret” – Transatlantyk Konfrontacje
Sekcja Transatlantyk Konfrontacje jest także przestrzenią emocjonujących dyskusji na drażliwe tematy. Gościem pokazu filmu “Strefa bez ognia” o godz. 17 w Multikinie 51 będzie jego reżyser Callum Macrae. Swój film poświęcił konfliktowi na tle religijnym i etnicznym na Sri Lance, który doprowadził do eskalacji brutalnej przemocy. Z kolei w “1001 jabłek” (seans o godz. 17.30) iracki reżyser Taha Karimi przypomina o mrocznej przeszłości swojego kraju – tragedii ludności kurdyjskiej, która stała się ofiarą wojskowego reżimu w latach 80. ubiegłego wieku.

W bogatej sekcji Sundance na Transatlantyku w poniedziałek wyświetlone zostaną cztery seanse w Multikinie 51: dokument o izraelskim szpiegu pt. “Zielony książę” o godz. 17, południowoamerykański dramat “Zabić człowieka” o godz. 17.30, emocjonujący thriller szpiegowski “Bardzo poszukiwany człowiek” (seans o godz. 22) w reżyserii autora “Control” Antona Corbijna i “Difret” Alejandro Fernandez Almendrasa – koprodukcji etiopsko-amerykańskiej o trudnych losach 14-letniej Hirut, która zostaje zmuszona do morderstwa w obronie własnej, co prowadzi do potępienia ją przez okolicznych mieszkańców.

Poruszające Kino Łóżkowe – “W jego oczach”, “Anioł śmierci”, “Siła kobiet”
„Kino Łóżkowe” jest jedną z sekcji cieszących się tradycyjnie ogromnym zainteresowaniem. O godz. 20 podczas seansu brazylijskiego dramatu “W jego oczach” poznamy historię Leonarda – niewidomego nastolatka, który pragnie uniezależnić się od nadopiekuńczej matki. W argentyńskim “Aniele śmierci” (godz. 22) publiczność pozna mniej oczywisty portret nazistowskiego zbrodniarza wojennego – doktora Josefa Mengele. Poniedziałkowy cykl zakończy o północy eksperymentalny dokument “Siła kobiet”. Autorem tego niesłychanie plastycznego filmu jest artysta ukrywający się pod inicjałami Jr. – fotograf i jeden z najsłynniejszych obecnie twórców street­ artu.

Sportowe emocje i ponadczasowa klasyka
W ramach Transatlantyk Sport zostaną pokazane niezwykłe losy kolarzy, których niezłomność i duch rywalizacji wygrywają z niepełnosprawnością („Unstoppables”, godz. 22.30, Multikino 51). Miłośników klasycznego kina nie może natomiast ominąć seans w Nowym Kinie Pałacowym o godz. 20.00. Czeka tam bowiem na nich znakomita czarna komedia „Pan Verdoux” w ramach sekcji Retrospektywa: Charles Chaplin.

Kino Kulinarne – trzecia odsłona
Dla smakoszy kina i kuchni zostały przygotowane fuzje seansów filmowych z wykwintnymi kolacjami. W sekcji Kina Kulinarnego o godz. 18.30 w Multikinie 51 odbędzie się pokaz dokumentu pt. „Łańcuch pokarmowy”, który został wyprodukowany przez znaną aktorkę Evę Longorię. Po seansie publiczność przeniesie się do Transatlantyk Restaurant na Błoniach Wildeckich, aby wziąć udział w kolacji przygotowanej przez Piotra Markowskiego.

Inspirująco
O godz. 11 w Nowym Kinie Pałacowym słynny polski reżyser Lech Majewski podzieli się swoją unikatową wiedzą i opowie, w jaki sposób budować w kinie przekonujące symbole i za ich pomocą konstruować w obrazie znaczenia. W bloku warsztatów o godz. 13 na Scenie Nowej w CK Zamek Filip Szymczak i Adam Staliński podzielą się swoją wiedzą o Public Relations i o tym, jak świadomie budować swój wizerunek w oparciu o świat mediów społecznościowych. O tej samej godzinie w Nowym Kinie Pałacowym w CK Zamek podczas warsztatów ze słynnym kompozytorem Johnem Ottmanem, które poprowadzi Tim Burden, będzie można dowiedzieć się o tym, jak zbudować nastrój w filmie za pomocą muzyki. Za przykład posłuży film “Patriota”.

O godz. 15 w Sali Wielkiej CK Zamek odbędą się bardzo rozrywkowe warsztaty scenograficzne PROPS. W bloku paneli dyskusyjnych o godz. 17 kanadyjski aktor Justin Chatwin i polski podróżnik Maciej Tarasin skonfrontują swoje wyobrażenia i doświadczenia z podróży do Amazonii, a słynny dziennikarz i pisarz Wiktor Osiatyński wraz z dyrektorem festiwalu Janem A.P. Kaczmarkiem zastanowią się nad tym, jaki wpływ na świat miała demokracja i co w nim zmieniła.

Czułym uchem
Transatlantyk to również spotkania z wyjątkowymi muzykami. Dla melomanów przygotowano warsztaty z wyjątkowymi kompozytorami. O godz. 11 w Sali Wielkiej CK Zamek Maciej Zieliński opowie o roli aranżacji w komponowaniu muzyki filmowej, a dwie godziny później artysta poprowadzi także wykład o prawie i ekonomii oraz ich przydatności w zawodzie kompozytora. To doskonała okazja, by poznać ten niezwykły zawód „od kuchni”. O godz. 19.30 odbędzie się jedno z trzech spotkań w cyklu Talking Piano, czyli rozmów ze światowej klasy kompozytorami, połączonych z koncertami muzyki wykonywanej przez nich samych na żywo. Gościem poniedziałkowego spotkania będzie John Ottman.