Profesor Spivak laureatką Transatlantyk Glocal Hero Award 2014!

Tytuł Transatlantyk Glocal Hero przyznano jak dotąd Yoko Ono, Elżbiecie i Krzysztofowi Pendereckim oraz Bjørnowi Lomborgowi. Tegoroczną laureatką nagrody została wybitna filozofka i działaczka społeczna, krytyczka postkolonializmu i niestrudzona badaczka tematyki globalizacji i imperializmu – prof. Gayatri Chakravorty Spivak!

Laureatka Nagrody Kioto 2012 w kategorii sztuki i filozofii, oraz Nagrody Padma Bhushan 2013, prof. Gayatri Chakravorty Spivak swoje życie poświęciła działaniom antykolonialnym i zgłębianiu zagadnień związanych z rozwojem imperializmu i globalizacji. Jest także autorką licznych publikacji poświęconych tym problemom. Najnowsza spośród nich: “Other Asias and An Aesthetic Education in An Era of Globalization”, jest zbiorem 25 wybitnych esejów o tematyce edukacyjnej.

Gayatri Chakravorty Spivak jest profesorem na Columbia University. Szkoli także nauczycieli i kieruje rolnictwem ekologicznym w zachodnim okręgu Birbhum, w Zachodnim Bengalu, w Indiach. Aktualnie zajmuje się tematyką inicjatyw konsorcjalnych, kontynentalnej Afryki, himalajskich inicjatyw badawczych Katmandu-Kalkuta-Kunming, zagadnieniem wspólnej globalności myślenia na przykładzie Indii Francuskich i Senegambii. Praca całego jej życia łączy się z tematem poruszanym w obrazie “Rozważania o przemocy”, który zostanie zaprezentuwany podczas festiwalu, a który porusza problem niszczycielskiego wpływu zachodniej polityki postkolonialnej na kulturę i lokalne społeczności Afryki.

– Przyznając tytuł Transatlantyk Glocal Hero szukamy wybitnych umysłów, które wbrew wszystkiemu rozpoczynają ważną dla nas wszystkich batalię, a efekty ich lokalnych działań zaczynają mieć globalny wpływ na kontekst życia wielu ludzi – wyjaśniają twórcy festiwalu. – Swoją postawą uczą, że każdy z nas ma moc i obowiązek starać się zmieniać otaczający nas świat. Najważniejsza nagroda festiwalu – Transatlantyk Glocal Hero Award – przyznawana jest tym, których odwaga, pasja i życiowa misja zmieniły oblicze świata. Ludziom, których lokalne i globalne działania mają wpływ na pozytywne przemiany współczesnej rzeczywistości. Wyróżnieniem tym honorujemy współczesnych bohaterów, którzy przekraczają granice swojej profesji, a także stereotypów kulturowych, środowiskowych i wielu innych, wyznaczają kierunek dla młodego pokolenia i swoją postawą mówią, że ludzkość może być otwarta, wolna i piękna.

“Rozważania o przemocy”, na podstawie manifestu antykolonialnego pisarza Frantza Fanona (wyklętego przez ówczesną “elitę intelektualną” Europy) z 1962 roku.

Reżyseria: Goran Hugo Olsson.
Goran Hugo Olsson (Szwecja), doskonały dokumentalista, którego poprzednie filmy odbiły się szerokim echem na światowych festiwalach. Również “Rozważania o przemocy” pokazywany był już na Sundance i w Berlinie – za każdym razem przy pełnych salach. Obraz składa się z niepublikowanych dotąd materiałów filmowych szwedzkiej telewizji, pokazujących “wtórną kolonizację” Afryki w latach 60. i 70. (np. poprzez siłowe zakładanie tam misji protestanckich, ale też przez akcje zbrojne i narzucanie lokalnej ludności zachodnich zasad postępowania i myślenia). Film jest wstrząsający. Fragmenty manifestu, stanowiące narrację filmu, czyta Lauryn Hill – sama będąca znaną aktywistką na rzecz podnoszenia świadomości Zachodu co do tego, jak wygląda sytuacja Afryki. Wstęp do filmu wypowiada prof. Gayatri Chakravorty Spivak.