Dancing Poznań 2014: Dobrze, że tu jesteś!

Tym właśnie spektaklem Polskiego Teatru Tańca, który miał premierę 21 lutego, rozpoczęło się największe w Polsce święto tańca współczesnego – Dancing Poznań.

Dancing Poznań to oczywiście warsztaty tańca współczesnego – w tym roku bierze w nich udział ponad 600 tancerzy, zawodowców i amatorów, którzy przyjechali do poznania po to, by pogłębić i poszerzyć swoją wiedzę o tańcu. Mają do dyspozycji 40 technik tanecznych i 29 pedagogów, co podczas otwarcia wyliczyła z wyraźną satysfakcją Ewa Wycichowska, dyrektor festiwalu i dyrektor Polskiego Teatru Tańca, który to wszystko organizuje.
 
Jest też Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca. W tym roku będzie można zobaczyć spektakle sławnego Iceland Dance Company (Islandia), Polskiego Teatru Tańca, Katrín Gunnarsdottir i Melkorki Sigridur Magnusdottir (Islandia), Sopockiego Teatru Tańca, Kieleckiego Teatru Tańca, spektakl dyplomowy Wydziału Teatru Tańca krakowskiego PWST oraz pokaz uczestników Coaching Project, pracujących pod okiem Stiana Danielsena, członka zespołu Jo Strømgren Kompani (Norwegia). A jako pierwszy został zaprezentowany spektakl PTT “Dobrze, że tu jesteś”.

„Dobrze, że tu jesteś” to spektakl-podróż do poprzednich spektakli i choreografii, dedykowany tancerzom, związanym z PTT. Kolejny odcinek wędrówki w czasie pozwala przypomnieć sobie lub zobaczyć fragmenty “Tanga z Lady M.”, “Carpe Diem” czy wspaniałego cyklu pór roku: “Wiosna – Effatha”, “Lato – Red Sun”, “Jesień Nuembir” i “Zima – Silent sleep” oraz wielu innych spektakli, a także dziki temu zestawieniu zobaczyć je w innej odsłonie. Chwilami jest to nieco inne wykonanie, inna aranżacja przestrzeni, autorski wkład kolejnego pokolenia tancerzy do tej czy innej postaci – ale za każdy razem jest to wspaniała taneczna i choreograficzna robota, a jednoczesne śledzenie tegoż fragmentu na ekranie, w zapisie archiwalnym, daje niezapomniane wrażenia. I jest dowodem na to, że teatr nie tylko się rozwija – ale że cały czas ma poziom i klasę…

Podczas Dancing Poznań nie brakuje dodatkowych atrakcji. Będą więc spotkania z autorami książek o tańcu: Anną Kochnowicz-Kann i Stefanem Drajewskim – 17 sierpnia o 21 z Anną B. Kann (Anną Kochnowicz), autorką książki “Do zobaczenia w Barcelonie”, której tematem jest – między innymi – flamenco. Spotkanie rozpocznie się o godz. 21 w Studio PTT. Natomiast 20 sierpnia o godzinie 21 w Studio PTT będzie się można spotkać ze Stefanem Drajewskim, autorem książki “Conrad Drzewiecki. Reformator polskiego baletu”. A w MP2 można było podziwiać “Body language”, wystawę fotograficzną Krzysztofa Fabiańskiego, efekt jego artystycznych obserwacji „Dancing Poznań 2013”.

Będzie naturalnie także flash mob – próby, prowadzone przez solistę PTT – Daniela Stryjeckiego. Finał akcji odbędzie się 22 sierpnia o godz. 20.10, na płycie Starego Rynku.

Tanecznie w czasie Dancing Poznań zaprasza też Blue Note.  22 sierpnia o godzinie 21.30 rozpocznie się tam Warsztatowe After Party. Natomiast 23 sierpnia 0 godzinie 16 w MP2 rozpocznie się Taneczne Pożegnanie Warsztatów, czyli parada tanecznych rozmaitości w najlepszym stylu: modern, funky, r’n’b i gorące rytmy latynoskie.

Bilety na festiwalowe przedstawienia można nabywać drogą internetową http://zaproszenia.ptt-poznan.pl  oraz w impresariacie PTT (ul. Kozia 4, Poznań). Cena biletów: 15 zł (bilet ulgowy dla uczestników Dancing Poznań 2014)/ 30 zł  – bilet normalny.