Apel prezydenta do rodziców: wyrabiajcie karty PEKA Junior!

Nieco ponad 3 tysiące kart PEKA Junior posiadają już najmłodsi pasażerowie transportu miejskiego w Poznaniu i Metropolii Poznań. Mirosław Kruszyński, zastępca prezydenta Poznania, zachęca rodziców do wyrabiania kart dla dzieci, tak by spokojnie zdążyć przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego.

– Są jeszcze wakacje, dzieci o szkole raczej jeszcze nie myślą – mówi Mirosław Kruszyński. – Ale w tym samym czasie rodzice planują już wrzesień. Do wyprawki szkolnej, która jak wiemy, nie jest tania, warto dołożyć kartę PEKA Junior. Po pierwsze nic nie kosztuje, po drugie ułatwi podróże dziecka do i ze szkoły. Apeluję o składania wniosków już teraz, na przykład przez internet, by ZTM zdążył wydrukować karty dla państwa pociech. By z początkiem września można było korzystać z elastycznych rozwiązań komunikacyjnych, jakie daje PEKA.

Karta PEKA Junior jest przeznaczona dla osób poniżej 13. roku życia. Jest to karta imienna. Nie posiada bankowej aplikacji płatniczej, ponieważ dzieci w takim wieku, zgodnie z polskim prawem, nie mogą posiadać kont bankowych.

– Karta jest już dostępna od 27 maja – dodaje Bogusław Bajoński, dyrektor ZTM Poznań. – Od tego momentu wydaliśmy nieco ponad 3 tys. tego rodzaju kart. Są one nośnikiem biletu okresowego oraz tPortmonetki dla dzieci w wieku od 6 do 13 lat. Od niebieskiej karty PEKA różni je kolor: żółty oraz fakt, że PEKA Junior nie posiada bankowej aplikacji płatniczej. Wnioski na kartę mogą składać rodzice lub opiekunowie dzieci. Wnioski są dostępne we wszystkich 11 Punktach Obsługi Klienta ZTM Poznań, można je także składać w internecie poprzez stronę: www.peka.poznan.pl. Do wypełnionego wniosku należy dołączyć zdjęcie dziecka.

Karta PEKA Junior daje możliwość: zakupu i doładowania biletu okresowego na trasę lub na sieć, korzystania z tPortmonetki służącej do opłacania przejazdów jednorazowych w taryfie przystankowej, zapisania informacji o przysługującej uldze. Po zapisaniu ulgi na karcie PEKA Junior, nie trzeba mieć przy sobie legitymacji szkolnej podczas korzystania z transportu organizowanego przez ZTM Poznań, uprawnienie do ulgowego przejazdu potwierdza karta.

Ostateczny termin wymiany KOMkart na PEKA Junior upływa 30 września 2014 r., ale rodzic posiadający kartę PEKA może płacić za przejechane przystanki dziecka do 13. roku życia z tPortmonetki na własnej karcie. Można także – do czasu wyrobienia karty PEKA Junior – skorzystać z karty PEKA na okaziciela, z której dziecko do lat 13. będzie opłacało ulgowe przejazdy z tPortmonetki na podobnych zasadach, jak z karty PEKA Junior. Najpierw trzeba jednak nacisnąć przycisk na wyświetlaczu czytnika +U, a następnie przyłożyć kartę PEKA na okaziciela. System pobierze wówczas opłatę za ulgowy przejazd.

Dziecko posiadające kartę PEKA Junior może z tej karty korzystać bez ograniczeń wiekowych, tzn. nie ma obowiązku wymiany karty PEKA Junior na kartę PEKA po ukończeniu 13. roku życia.