Lazarz.pl ma już 9 lat!

19 sierpnia 2005 r. – tego dnia narodził się Łazarski Internetowy Informator Dzielnicowy, dziś jako lazarz.pl. Poznański portal dzielnicowy kończy 9 lat. Można tylko pogratulować!

A oto jak Janusz Ludwiczak, twórca portalu i jego redaktor naczelny, wspomina jego początki:

“Tak naprawdę historia portalu rozpoczyna się 12 sierpnia 2005 roku, kiedy zrodził się pomysł powstania strony internetowej poświęconej Łazarzowi i która służyć będzie mieszkańcom dzielnicy. I stało się. Po tygodniu, dokładnie 19 sierpnia 2005 roku powstał Łazarski Internetowy Informator Dzielnicowy, w skrócie ŁiiD. Z czasem zainteresowanie stroną zaczęło być coraz większe. Strona miała coraz więcej odwiedzin, coraz więcej zaczęło przychodzić maili na adres strony. O ŁiiD (a później lazarz.pl) pisały i mówiły m.in. “Gazeta Wyborcza Poznań”, “Głos Wielkopolski”, radio Merkury czy radio Emaus.

Już rok później, z okazji  pierwszych urodzin, odbyła się wycieczka dla internautów i mieszkańców do bunkra (schronu) pod parkiem Wilsona. Nie spodziewaliśmy się wtedy wizyty ponad 200 gości…! We wrześniu przeprowadzamy kolejną wycieczkę, pokazując Łazarz od kuchni – tym razem do zajezdni tramwajowej przy Głogowskiej. Tu także przyszło więcej osób niż się spodziewaliśmy. To jednak nie jedyne zorganizowane przez nas wycieczki po dzielnicy. 2 czerwca 2007 roku z okazji osiemnastych – pełnoletnich Dni Łazarza po raz pierwszy w historii było można zobaczyć panoramę Poznania z wieży kościoła Św. Anny.

Po dwóch latach działalności strony w kwietniu 2007 roku ŁiiD – Łazarski Internetowy Informator Dzielnicowy przekształcił się w lazarz.pl. Powodów było kilka – mylenie nazwy strony z jedną z sieci handlowych (Lidl) oraz partii politycznych (LiD – Lewica i Demokraci). Po za tym nazwa lazarz.pl była prostsza do zapamiętania. Czy wyobrażają sobie Państwo dziś, aby nasz portal miał aż tak długą nazwę?

Dziewięć lat to jakiś kawałek historii. Przede wszystkim zwykła strona poświęcona Łazarzowi stała się dużym portalem i serwisem informacyjnym, co nas cieszy. Od samego początku serwis miał integrować mieszkańców, być przydatnym źródłem informacji, w którym znaleźć można wszystko: od bieżących wydarzeń w dzielnicy, aż po wykaz mszy świętych, rozkład jazdy czy dyżury aptek.

W ciągu siedmiu lat udało się nam wspólnie z Państwem wyłonić herb i logo Łazarza (które w późniejszym okresie stało się oficjalnym logo naszego portalu), przeprowadzić wiele wycieczek (wspomnianych wcześniej do schronu pod parkiem Wilsona, zajezdni MPK przy Głogowskiej czy na wieżę kościoła Św. Anny, a także do Centrum Sterowania Ruchem ZDM, Muzeum Introligatorstwa oraz zabytkowej lokomotywowni przy ulicy Kolejowej).

Swego czasu cyklicznie organizowaliśmy spotkania w ramach Klubu Dyskusyjnego “Łazarski Fyrtel”, podczas którego mieszkańcy Łazarza mogli na żywo zadawać pytania zaproszonym gościom: dzielnicowym, radnym, urzędnikom.

Co roku z okazji Dni Łazarza przeprowadzamy konkurs “Krzyżówka Łazarska”, w tym roku odbył się on już po raz ósmy. Pod koniec roku przygotowujemy ilustrowany “Kalendarz Łazarski” – w tym roku ukazała się już jego dziewiąta edycja.

W 2009 roku przeprowadziliśmy dwa plebiscyty, podczas których mogli Państwo głosować na “TRZY PEREŁKI ŁAZARZA” oraz “BIAŁEGO i CZARNEGO ŁAZARKA”. Na wzór Siedmiu Cudów Świata i Polski wyłoniliśmy Trzy Perełki Łazarza – mamy wiele miejsc, którymi możemy się pochwalić także wśród turystów. Najwięcej głosów otrzymały: park Wilsona, Palmiarnia, kościół Matki Boskiej Bolesnej, secesyjne kamienice przy ulicy Matejki, rynek Łazarski oraz MTP. Miejsce pierwsze przyznaliśmy ze względu na zbliżoną liczbę głosów i lokalizacje po równo parkowi Wilsona z palmiarnią, a dwoma pozostałymi Perełkami Łazarza zostały według Państwa głosów kościół Matki Boskiej Bolesnej oraz secesyjne kamienice wzdłuż ulicy Matejki.

Z kolei w 2010 roku zainaugurowany został czat z zaproszonymi gośćmi, w trakcie którego mogą Państwo zadawać pytania, poruszać interesujące tematy, wyrażać opinie. Do tej pory przeprowadziliśmy 22 czaty, którego gośćmi byli m.in. Prezydent Poznania Ryszard Grobelny, dyrekcje MPK i ZDM, radni Poznania: Michał Wiśniewski, Wojciech Wośkowiak, Lidia Dudziak, Rady Osiedli: Świętego Łazarza i Targowego, a także goście z ZHP, Inea, Stowarzyszenia “Inwestycje dla Poznania” czy przedstawiciele Straży Miejskiej.

Z okazji 110. rocznicy przyłączenia Łazarza do Poznania od marca do maja 2010 r. zorganizowaliśmy akcję zbierania pamiątek: starych zdjęć, pocztówek, map i nie tylko. Wypożyczone eksponaty zostały zaprezentowane na wystawie, która odbyła się podczas XXI Dni Łazarza i trwała do połowy czerwca 2010 roku.

W marcu 2009 roku zorganizowaliśmy z kolei debatę z kandydatami do Rady Osiedla Święty Łazarz, dzięki czemu mogliście Państwo poznać przyszłych łazarskich radnych.

Pod koniec listopada 2010 roku z naszej inicjatywy odbyło się kolejne spotkanie w ramach cyklu Klub Dyskusyjny “Łazarski Fyrtel”. Tym razem mieszkańcy mogli dowiedzieć się, czy ulica Kolejowa doczeka się w końcu remontu. Z kolei rok później zorganizowaliśmy spotkanie z radnymi Poznania, przedstawicielami Zarządu Dróg Miejskich i Rady Osiedla Św. Łazarz dotyczące planów wprowadzenia strefy płatnego parkowania na Łazarzu.

Największym naszym sukcesem jest przyczynienie się do powstania tak oczekiwanego przez wielu mieszkańców, szczególnie najmłodszych, placu zabaw dla dzieci w parku Wilsona. Odpowiadając na oczekiwania mieszkańców portal lazarz.pl wyszedł z inicjatywą zbierania podpisów pod petycją z prośbą o utworzenie na terenie parku Wilsona placu zabaw dla dzieci. W sumie udało nam się zebrać prawie 900 podpisów (dokładnie 877), które przekazaliśmy na ręce prezydenta Ryszarda Grobelnego.

Od samego początku przez minione już dziewięć lat poznański portal dzielnicowy prowadzony jest praktycznie przez jednoosobową skromną redakcję przy wsparciu, pomocy i współpracy kilku osób (m.in. fotoreportera Tomasza Nowaka oraz informatyka-korektora), a także kilku instytucji. Miejmy nadzieję, że lazarz.pl będzie nadal niezbędnikiem każdego “Łazarzanina”, bo to serwis stworzony właśnie z myślą nie tylko o mieszkańcach Łazarza. Portal lazarz.pl jest jednym z najbardziej prężnych działających serwisów w mieście.

Na początku kwietnia ubiegłego roku Kapitała Konkursu “Dziennikarskie Koziołki” wyróżniła portal lazarz.pl w kategorii “Redakcja”. Nagrodę wręczyli: prof. Tadeusz Wallas – kierownik Zakładu Kultury Politycznej UAM oraz Tomasz Dymaczewski – Przewodniczący Zarządu Wielkopolskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy RP.

9 lat to już spory kawałek czasu i historii. Największe podziękowania należą się Państwu, bo dzięki Wam istnieje ten portal. Mogą Państwo sami współredagować portal lazarz.pl dzięki Kontaktowej Platformie Czytelników (24@lazarz.pl). Od sierpnia 2007 roku otrzymaliśmy od Państwa kilkadziesiąt informacji i zdjęć o wypadkach, zdarzeniach i innych wydarzeniach w dzielnicy. Tworząc razem z nami, pomagamy innym. Redakcja portalu lazarz.pl pragnie podziękować też wszystkim instytucjom i partnerom za dotychczasową współpracę i ułatwienie pracy przy tworzeniu serwisu.

Portal lazarz.pl wkracza w 10. rok działalności. Przy obecnej sytuacji gospodarczej i rynku mediów prowadzenie portalu zwłaszcza przez tak małe grono redakcyjne nie jest rzeczą łatwą dlatego nie pozostaje nic innego jak życzyć sobie cierpliwości, wytrwałości, połamania pióra – a właściwie klawiatury, a także reklamodawców, sponsorów i inwestorów (by chociaż uzbierało się na domenę i serwer) a przede wszystkim podziękowania należą się Państwu, bo bez Czytelników ta strona nie miałaby sensu istnieć”.

A oto statystyki 9 lat:

    prawie 7,5 tysiąca artykułów i newsów
    ponad 200 tysięcy zdjęć, materiałów graficznych i 15 GB plików
    niespełna 600 materiałów nadesłanych przez Internautów na Kontaktową Platformę Czytelników (24@lazarz.pl), dzięki czemu mogliśmy poinformować mieszkańców o ważnych wydarzeniach w dzielnicy
    ponad 61 milionów wejść na stronę, od samego początku jej istnienia
    12 436 komentarzy Internautów do artykułów
    prawie 20 tys. otrzymanych maili na redakcyjne skrzynki e-mailowe
    ponad 1,7 tys. osób lubiących profil lazarz.pl na portalu społecznościowym Facebook
    codziennie ponad 1,6 tys. wejść i 120 tys. odsłon
    średnio 30 tys. wejść i prawie 1,8 mln odsłon każdego miesiąca
    w 2013 roku portal lazarz.pl odwiedziło 432 878 unikatowych gości generując 21 206 128 odsłon (dla porównania w 2013 r. – prawie 353 tys. wejść i ponad 19,2 mln odsłon).