Teatr Nowy inauguruje sezon. I to w sierpniu!

To pierwsza z dobrych wiadomości, jakie przed nowym sezonem 2014/2015 miała do przekazania swoim widzom dyrekcja Teatru Nowego. – Ostatni wakacyjny weekend umilimy naszym widzom, prezentując spektakle cieszące się wśród nich niesłabnącą popularnością: “Dom lalki” i “Dwunastu gniewnych ludzi” – zdradził Piotr Kruszczyński, dyrektor teatru.

Oba przedstawienia będą też prezentowane z napisami w języku angielskim, aby przyciągnąć obcokrajowców, które przyjeżdżają do Poznania lub tu mieszkają. Takich spektakli będzie coraz więcej.

Rusza też nowy projekt “Scena Debiutów”. To prekursorski projekt organizowany we współpracy z Akademią Teatralną z Warszawy i poznańskim Uniwersytetem Artystycznym, a do jego realizacji doszło właściwie przez przypadek…
– To miał być po prostu maleńki projekt czwórki studentów reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie – opowiada Katarzyna Migdałowska, kierownik literacki teatru. – Ale w trakcie pojawił się Andrzej Iwański i przywiózł cały plik znakomitych przekładów sztuk młodych rosyjskich dramaturgów, uczniów Nikołaja Kolady. Pomyśleliśmy więc, że skoro mamy studentów reżyserii, sztuki studentów dramatopisarstwa, to może zaprosić też studentów scenografii? Z Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu już współpracowaliśmy i była to bardzo udana współpraca…

W ten właśnie sposób kurs mistrzowski studentów reżyserii prowadzony przez Remigiusza Brzyka rozrósł się do samodzielnego projektu nazwanego właśnie “Sceną Debiutów”. W dniach 3-7 września 2014 widzowie będą mogli obejrzeć pięć produkcji powstałych w ramach projektu i – to kolejna nowość – zagłosować na najlepszą z nich. Spektakl, który zdobędzie najwięcej głosów, trafi do stałego repertuaru Teatru Nowego. Na widzów, którzy wezmą udział w plebiscycie, czekają nagrody – m.in. vouchery na spektakle Teatru Nowego oraz teatralne gadżety.

Pierwszą premierą sezonu bedzie “Elsynor” duetu Gołaszewski/Adamczak. Spektakl zobaczymy 19 września. Jest to opowieść o miłości, stracie i życiowej przygodzie w dobie gier komputerowych. Akcja toczy się po obu stronach monitora. Szekspir udziela licencji dla stworzenia gry MMORPG na podstawie swoich dramatów, a rzeczywistość pewnej szkoły wywraca się do góry nogami…

Ile poza “Elsynorem” będziemy mogli zobaczyć premier w Nowym – jeszcze nie wiadomo. 20 września dyrektor dowie się, jakim budżetem będzie dysponował na rok 2015, a więc też to, na ile premier mu wystarczy pieniędzy…

Warto też będzie zajrzeć do teatru w ostatni weekend września – będzie wtedy można zobaczyć koncert finalistów konkursu “Pamiętajmy o Osieckiej” oraz dwa spektakle dyplomowe przyszłych gwiazd polskich scen: “Dyplom z kosmosu” prosto z krakowskiej PWST i “Zabawę jak nigdy” przygotowaną przez Studio Aktorskie STA.

Teatrowi Nowemu przybyła też Stołówka Teatralna “Meskalina”. Dzięki współpracy z tym znanym poznańskim klubem, a przede wszystkim jego właścicielem Benkiem Ejgierdem, widzowie i aktorzy Teatru Nowego w Poznaniu będą mogli odkrywać nowe smaki: we foyer i podziemiach teatru rozpoczyna działalność Stołówka Teatralna “Meskalina” – siostra z Klubokawiarni “Meskalina”.

– Tomek Mitręga, szef kuchni, planuje autorskie dania, bardzo ważne w naszej koncepcji restauracji – zapewnia Benek Ejgierd, właściciel obu lokali. – Nazwa “stołówka” nawiązuje do tego, czym się zajmujemy też na Starym Rynku. To ma być miejsce, które łączy i aktorów, i publiczność. No a skoro jest też taki fajny zbieg okoliczności, że w teatrze pojawia się abonament…

Przed spektaklami widzowie będą mogli posłuchać w foyer muzyki z płyt winylowych, planowane są również koncerty i inne wydarzenia, które towarzyszyć będą repertuarowi teatru.

We wrześniu będziemy także mogli zobaczyć “Firmę”, “Mistera Barańczaka”, Oszusta”, “Umówmy się na dziś”, “Dziady”, “Osiecka. Byle nie o miłości” oraz “Przyjęcie dla głupca”.

Nadal będzie kontynuowany cykl “Rodzina w Nowym”. Najbliższe spotkanie “Nowy czyta dzieciom” odbędzie się 14 września o 15, “Rodzice w Nowym” – 20 września o 17, a 22 września w ramach “TE_ATRakcji”  odbędą się warsztaty “Trzy klucze”. Wrzesień zakończy spektakl “kish Kush” z włoskiego Teatro Distinto, który będzie można obejrzeć 28 września o 12.30 i 15.