Skarb tuż za granicami Poznania

Jest ogromny, niezwykle malowniczy, z lasami, wzgórzami morenowymi i pięknymi jeziorami, można po nim błądzić całymi godzinami nie widząc drugiego człowieka – i rozciąga się tuż za granicami Poznania. To Wielkopolski Park Narodowy.

To unikat na skalę światową – nie ma wielu dużych miast, które za swoją granicą mają ponad 7,5 tysiąca hektarów nieskażonej przyrody, i to przyrody poprzecinanej szlakami rowerowymi i dla pieszych oraz ścieżkami edukacyjnymi. WPN został utworzony w 1957 roku, a w 1996 roku zmieniono jego powierzchnię na 7584 ha oraz utworzono wokół niego strefę ochronną, tak zwaną otulinę. Dzięki niej cały teren objęty ochroną w mniejszym lub większym stopniu to 14 840 ha – wyłączone są z niego jedynie tereny miejskie Puszczykowa, Mosiny oraz Stęszewa. Które inne miasto na świecie może się pochwalić takim podmiejskim parkiem…?

Chętny turysta znajdzie tu wszystko: od rzadkich gatunków roślin i zwierząt, chociaż te ostatnie wcale nie dają się tak łatwo zauważyć, aż po zabytki architektury i piękne, piaszczyste plaże nad jeziorami, w których można się kąpać. Park liczy aż 18 obszarów ochrony ścisłej o łącznej powierzchni 260 ha, które mają chronić rozmaite formy krajobrazu polodowcowego – to właśnie lodowcowi zawdzięczamy wyjątkową malowniczość i urozmaicone pejzaże WPN.

Jest tu 85 kilometrów szlaków do turystyki pieszej, które pozwalają to wszystko podziwiać, 100 km dróg dla rowerzystów oraz 30 km dla jeźdźców oraz 7 tras wycieczkowych, dzięki którym można także zwiedzić zabytki parku: do najcenniejszych należy drewniany kościół w Łodzi z XVII w. oraz zabytkowe kościoły w Puszczykowie, Stęszewie i Wirach. W Szreniawie i Trzebawiu zachowały się do dziś dziewiętnastowieczne dwory – w szreniawskim działa wyjątkowo interesujące i warte odwiedzenia muzeum rolnictwa i dawnej wsi. Niezwykle romantycznym obiektem są ruiny zameczku na wyspie Zamkowej na jeziorze Góreckim. Zbudował go w 1827 roku Tytus Działyński dla swojej siostry Klaudyny Potockiej.

Wprawdzie w jeziorze Góreckim kąpać się nie wolno, ale w WPN chętni znajdą aż cztery kąpieliska: w jeziorze Jarosławickim, dwa kąpieliska nad jeziorem Łódzko-Dymaczewskim i jedno na gliniance w Mosinie.

Wielkopolski Park Narodowy jest odwiedzany przez ponad milion turystów rocznie, a z roku na rok jest ich coraz więcej – w tym roku podczas weekendów dyrekcja parku musiała pozwolić na parkowanie nawet na drogach przecinających “grajzerówkę”, bo na oficjalnych parkingach już nie było miejsc. “Grajzerówka” to droga wybudowana przez Arthura Greisera, namiestnika Kraju Warty w czasie II wojny światowej, do jego pałacyku, gdzie teraz mieści się dyrekcja parku.