Wrzesień w Art Stations Foundation

We wrześniu w ramach urodzinowego cyklu filmowego pokażemy głośny film PODEJRZANY: AI WEIWEI. Zapraszamy również do odwiedzenia naszej wystawy Instalatorzy oraz polecamy warsztaty dla dzieci (taneczne oraz plastyczne).

11.09, godz.19:00, Studio Słodownia +3
FILM
PODEJRZANY: AI WEIWEI
reż. Andreas Johnsen, Dania 2013, 79 min
wstęp wolny

Po krótkiej wakacyjnej przerwie powracamy z urodzinowym cyklem filmowym Art Stations Foundation. We wrześniu prezentujemy głośny film PODEJRZANY: AI WEIWEI.

Chiński artysta, architekt i kurator Ai Weiwei to znaczący głos chińskiej opozycji, od lat aktywnie krytykujący władze w Chinach i walczący o prawa człowieka. Współtwórca wielu konceptualnych instalacji, w tym słynnej ekspozycji Sunflower Seeds w Tate Modern, a także Stadionu Narodowego w Pekinie, zaangażowany był w ujawnienie szeregu nadużyć przy budowie szkół, które zawaliły się podczas trzęsienia ziemi w prowincji Syczuan w 2008 roku. W kwietniu 2011 roku został aresztowany przez władze chińskie, a następnie przez 81 dni przetrzymywany w nieznanym miejscu i przesłuchiwany w sprawie rzekomego przestępstwa gospodarczego, unikania płacenia podatków, niszczenia dokumentów księgowych, a także bigamii i rozpowszechniania pornografii w internecie.
O uwolnienie artysty, który naraził się komunistycznym przywódcom, nazywając ich gangsterami, wystąpiły rządy Stanów Zjednoczonych, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Po rzekomym przyznaniu się do winy, został w czerwcu 2011 roku zwolniony z więzienia za kaucją, pod warunkiem, że nie będzie wypowiadał się publicznie i nie opuści Pekinu.
Film pokazuje jak Ai Weiwei żyje po wyjściu z więzienia i jak nerwową grę prowadzi nadal z chińskimi władzami, które obserwują każdy jego krok tylko po to, aby wytoczyć mu kolejne zarzuty.

WYDARZENIA DLA DZIECI:

13.09, godz.11:00, Studio Słodownia +3
WARSZTATY
TAŃCZĄCE RODZINY
prowadzenie: Juan Eduardo López
wejściówki w cenie 5zł od osoby do nabycia w punktach informacyjnych w Atrium i Pasażu Starego Browaru oraz na ebilet.pl

Tańczące Rodziny to projekt artystyczno-badawczy rozwijany przez hiszpańskich artystów od 2002 roku. Zapoczątkowane podczas podróży do Afryki poszukiwania budowania możliwych relacji ruchowych pomiędzy członkami rodziny, przyniosły efekty w postaci wieloaspektowego projektu angażującego twórców z całego świata.
Podstawowym założeniem w konstruowaniu zajęć jest pojmowanie rodziny jako zbioru osób równych sobie. Ideą warsztatów jest ruchowe zjednoczenie się, zbudowanie intymnych i unikalnych więzi pomiędzy uczestnikami, wsłuchanie się w swoje emocje. Relaksacyjne działania ruchowe pozwalają poczuć się swobodnie, dotrzeć do własnych uczuć i otworzyć na innych. Praca choreograficzna w grupach złożonych z członków tej samej rodziny pozwala na lepsze zrozumienie, budowanie więzi i kształtowanie zaufania. Wyzwalana przez prowadzących swoboda ekspresji ruchowej członków warsztatu, brak podziałów na grupy wiekowe lub płciowe, kształtowanie działań w odejściu od zasady nakazów lub zakazów sprawiają, że warsztat nie tylko odpręża, ale również działa terapeutycznie na jego uczestników.

13.09, godz.13:30, Studio Słodownia +3
WYKŁAD DLA RODZICÓW
TAŃCZĄCE RODZINY
prowadzenie: Juan Eduardo López
wstęp wolny
Spotkanie i prezentacja poświęcone historii, rozwojowi, efektom i napotkanym problemom podczas realizacji projektu Tańczące Rodziny Juana Eduardo Lópeza. Prowadzący dzieli się swoim doświadczeniem, pokazuje perspektywy i możliwości rozwoju bliźniaczych projektów w danym kraju, a także prezentuje bogaty materiał wizualny i dokumentacje stworzone podczas ponad 10 lat trwania projektu.

14.09, godz. 12:00, galeria Art Stations
WARSZTATY DLA DZIECI
Przewróć kARTkę!
prowadzenie: Agnieszka Krupa
wstęp wolny

W Starym Browarze inspiracji “książkowych” jest sporo: wydawnictwo MUNDIN, księgarnia BOOKAREST, a wreszcie instalacje Jana Berdyszaka i Jarosława Kozłowskiego w galerii Art Stations. Puste, jeszcze niezapisane strony stanowią wspaniałą bazę do tworzenia małych dzieł sztuki. Dzieci zaprojektują własne książki artystyczne, wykorzystując materiały o rozmaitych fakturach i grubościach. Będą ciąć, gnieść, rolować, składać, łączyć, przyklejać, tak żeby każde odwrócenie strony stało się nowym, niepowtarzalnym doznaniem estetycznym!

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE WYSTAWIE INSTALATORZY

14.09, godz. 16:00, galeria Art Stations
SPOTKANIE Z CYKLU
65 + ART
prowadzenie: Ewa Dziewolska-Kawka
wstęp wolny

Spotkania w ramach cyklu  „65 + ART” są dedykowane osobom starszym, zainteresowanym odkrywaniem sztuki współczesnej. Najbliższe spotkanie będzie kolejnym towarzyszącym wystawie „INSTALATORZY”. Zapraszamy do wspólnego oglądania dzieł sztuki oraz rozmowy i wymiany myśli.

20.09, godz. 16:00, galeria Art Stations
OPROWADZANIA ARTYSTÓW PO WYSTAWIE
INSTALATORZY
prowadzenie: Izabella Gustowska
wstęp wolny
 
Podczas wakacji po wystawie Instalatorzy oprowadzali jej bohaterowie, Maciej Kurak oraz prof. Jarosław Kozłowski. Kolejną artystką, która opowie o Poznańskiej Szkole Instalacji, próbując przedstawić to zjawisko ze swojej perspektywy, będzie Izabella Gustowska.
Izabella Gustowska – artystka realizująca prace w obszarze różnych mediów. W latach 1967 – 1972 studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu). Profesor zwyczajny. Wykłada na Uniwersytecie Artystycznym na Wydziale Komunikacji Multimedialnej – Pracownia Działań Performatywnych i Multimedialnych oraz w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa na kierunku Grafika. Mieszka i pracuje w Poznaniu.

Przez cały wrzesień w galerii Art Stations będzie można spotkać również studentów historii sztuki UAM, którzy w ramach praktyk oprowadzać będą po naszej wystawie i odpowiadać na pytania związane z prezentowanymi pracami. Poznacie ich po charakterystycznych identyfikatorach. Istnieje możliwość zorganizowania oprowadzania dla grup, rezerwacje terminu prosimy ustalać mailowo: k.woynicz@artstationsfoundation5050.com