To będzie noc głośna i jasna!

Co powinno się robić w nocy? Niektórzy powiedzą, że spać. Inni – że zwiedzać, krzyczeć, oglądać, miksować, eksperymentować, badać, i przede wszystkim… uczyć się. Dla tych drugich już po raz ósmy przygotowano Noc Naukowców.

Noc Naukowców to niezwykła impreza, nie tylko ze względu na porę (czyli – jak sama nazwa wskazuje – noc, tudzież godziny popołudniowe), ale też ze względu na bogactwo wydarzeń i ogromne zainteresowanie imprezą naukową.

– W 2013 roku na całej imprezie było 50 tys. osób, z czego 30 tys. odwiedziło Politechnikę Poznańską – informuje Jolanta Szajbe, koordynatorka Nocy Naukowców na politechnice.

Wygląda na to, że tegoroczna edycja co najmniej powtórzy ten sukces. Na politechnice, Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, Uniwersytecie Przyrodniczym, Akademii Wychowania Fizycznego, Uniwersytecie Ekonomicznym i w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym przygotowano kilkaset wydarzeń, w których można uczestniczyć za darmo (czasem jednak trzeba się zarejestrować, i to bardzo wcześnie, ponieważ miejsca szybko się kończą).

Co – między innymi – będzie można zobaczyć podczas tegorocznej nocy?
– Będzie na przykład serwerownia PSCC, centrum zarządzani siecią PCSS i Pionier, zostaną otwarte laboratoria Instytutu Chemii Bioorganicznej… – wymienia Wojciech Bogdanowicz z PCSS.

Politechnika Poznańska z kolei przygotowała pokaz Fizyka Gravity Show, a także warsztaty Chemia Open Air. Do tego będzie można m.in. podziwiać roboty, wirtualną fabrykę deskorolek oraz… Laboratorium Zimna.

Urszula Mojsiej z Uniwersytetu Przyrodniczego chwali się natomiast wydarzeniami ze swojej uczelni:
– Będzie ponad 200 zajęć w 14 miejscach. W tym roku postawiliśmy między innymi na zdrowe odżywianie – podaje Mojsiej. – Pracownicy Katedry Fizyki zaprezentują zmagania fizyki z intuicją. Będzie też można się dowiedzieć, czy umiemy chodzić po wodzie. Na to ostatnie wydarzenie trzeba przynieść odzież na zmianę, ponieważ nie wszystkim się pewnie uda…

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza zapowiada rozświetlenie nocy – choć też konieczna będzie absolutna ciemność, zwłaszcza w obserwatorium astronomicznym UAM, które tej nocy przygotuje specjalny program. Do tego Biblioteka Uniwersytecka na ulicy Ratajczaka zaprosi wielbicieli kręcenia filmów komórkami, a wydziały filologiczne na… Kryminalne Zagadki Mediów. Na Wydziale Nauk Społecznych natomiast będzie można zrobić sobie badanie EEG.

Na Noc Naukowców zaprosi także Uniwersytet Ekonomiczny. Tam będzie można się dowiedzieć oczywiście o pieniądzach, ale też o mikroorganizmach występujących w żywności. UEP przygotuje też warsztaty dla młodych detektywów.

Poznańska Noc Naukowców będzie więc bogata w wydarzenia, ale też… bardzo rozproszona, ponieważ obiekty uczelni znajdują się praktycznie w całym mieście. Żeby więc pomóc poznaniakom w dotarciu na konkretne warsztaty i wykłady, uczelnie uruchomią specjalny autobus, który będzie odjeżdżał z przystanku CK Zamek o godzinie 17.30, 19, 20.30 i 22, a jego przystanki będą się znajdowały w pobliżu niemal wszystkich miejsc, gdzie odbywać się będą wydarzenia w ramach naukowej nocy.

Noc Naukowców odbędzie się 26 września.