Postaw na rower – to się opłaca!

Do takiego właśnie sposobu poruszania się po mieście regularnie zachęca Sekcja Rowerzystów Miejskich, organizując przejazdy przez miasto. Nie inaczej było i w tę niedzielę. Tym razem okazją do przejazdu rowerowego jest trwający Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu.

– Niefortunnie w tym roku Dzień bez samochodu, czyli ostatni dzień Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, przypada w poniedziałek, dlatego postanowiliśmy zorganizować przejazd w najbliższy wolny dzień, czyli w niedzielę – wyjaśnia cezary Brudka, prezes SRM.

Rowerzyści zamierzają przejechać trasą przez Stary Rynek na Śródkę i Rataje, później przez ulicę Królowej Jadwigi do al. Niepodległości, Święty Marcin, plac Wolności do placu Mickiewicza, gdzie przedstawią program 5 kroków dla rozwoju ruchu rowerowego w Poznaniu.

– To przede wszystkim audyt polityki rowerowej, sposobu zarządzania rozwojem tego rodzaju transportu i potrzebnej infrastruktury – wylicza Cezary Brudka. – To, co obecnie ma miejsce, to są działania przypadkowe. Ważne byłoby też uchwalenie standardów budowy dróg rowerowych, żeby już nie zdarzały się złe drogi. No i by pojawił się wreszcie oficer rowerowy z całym zespołem, który zarządzałby wszystkimi działaniami na bieżąco.

Wszystkie te postulaty są efektem doświadczeń Sekcji Rowerzystów Miejskich w długich i najczęściej bezowocnych debatach z miejskimi urzędnikami z Zarządu Dróg Miejskich dotyczących ruchu rowerowego i niezbędnej infrastruktury.
– Były próby i nic – kwituje Cezary Brudka. – Być może ZDM nie powinien być partnerem do takiej rozmowy, a ktoś postawiony wyżej, na przykład na stanowisku wiceprezydenta?

Zdaniem Jacka Jaśkowiaka, kandydata PO na prezydenta Poznania, który także aktywnie wspiera turystykę rowerową, problem może być brak infrastruktury czy pieniędzy na nią, ale tak naprawdę największym problemem jest sposób myślenia. A ten rozpowszechniony wśród urzędników nie sprzyja rowerzystom.

– Dlaczego się nic nie dzieje? To kwestia pewnej wizji nowoczesnego miasta lub jej braku – mówi Jacek Jaśkowiak. – Na przykład firma musi szybko wprowadzać nowoczesne rozwiązania, jeśli chce się utrzymać na rynku. W przypadku miast jest trochę inaczej, tu rynek tak nie wymusza działań, a do tego dochodzi kwestia mentalności ludzi. Wielu urzędników zupełnie błędnie myśli, że tu chodzi o eliminację ruchu samochodowego, a to przecież zupełnie nie o to chodzi. Wiele osób przecież, tak jak ja, jeździ dużo na rowerze, ale też równie dużo jeździ samochodem. Chodzi po prostu o zrównoważony rozwój.

Przejazd rowerowy nie był pierwsza imprezą w tym cyklu przygotowana przez SRM – od środy już odbywały się spotkania, podczas których członkowie sekcji diagnozowali stan infrastruktury i polityki rowerowej. W niedzielę po przejeździe wszyscy chętni mogą przyjść do Cichej Kuny na spotkanie inicjatywne sieci „Rowerowy Poznań”. Natomiast w sam Dzień bez Samochodu, czyli poniedziałek 22.09, odbędzie się konferencja prasowa podsumowująca dotychczasowe wyniki kampanii i zapowiadająca działania Stowarzyszenia w kontekście zbliżających się wyborów samorządowych.