Będą nowe biletomaty. I to już w październiku

We wrześniu rozpocznie się stopniowy demontaż starych, a w październiku na poznańskich ulicach zaczną się pojawiać nowe biletomaty. Będą nowocześniejsze i znacznie bardziej odporne na działania wandali.

Firma Mennica Polska wygrała przetarg na montaż i serwis 70 nowych biletomatów. Wszystkie będą umożliwiały sprzedaż biletów jednorazowych, płacenie za bilety lub doładowania tPortmonetki za pomocą kart płatniczych, także zbliżeniowych.

W pierwszym etapie, od 23 do 30 września, zostaną zdemontowane stare biletomaty oraz zamontowane nowe, w których zostanie uruchomiona najpierw sprzedaż biletów jednorazowych i płatność kartami bankowymi oraz gotówką.  Pozostałe funkcje zaczną działać w drugim etapie, który potrwa od 30 września do 21 października. Wówczas rozpoczną się testy, a po nich uruchomienie funkcji sprzedaży biletów okresowych, doładowania tPortmonetki i przedłużania biletów trasowanych.

– Podział an dwa etapy wynika z uwarunkowań technicznych – wyjaśnia Bogusław Bajoński, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego. – Będzie to bowiem zupełnie nowa, bardzo nowoczesna, sieć automatów. Muszą być zsynchronizowane z systemami informatycznymi, stąd konieczność przeprowadzenia testów.

W pierwszym etapie zostanie wymienionych 20 biletomatów, z których najczęściej korzystają pasażerowie. Są to biletomaty na PST Solidarności i Kurpińskiego, na Ogrodach, Wrocławskiej, PST Szymanowskiego, PST Słowiańska, Fredry, dworcu głównym, rondzie Rataje, PST Sobieskiego, Połabskiej, Bułgarskiej, Kórnickiej, Małych Garbarach, Głogowskiej/Hetmańskiej, Dębcu, placu Ratajskiego, Traugutta, PST Lechicka oraz placu Bernardyńskim.

W następnej kolejności (etap techniczny do 31 października, a następnie uruchomienie funkcji usługowych) zostaną wymienione kolejne biletomaty na Górczynie, rondzie Solidarności, moście teatralnym, rondzie Śródka, Półwiejskiej, dworcu PKS, Naramowicach, rynku Wildeckim, rynku jeżyckim, Wilczaku, AWF, osiedlu Lubonianka w Luboniu, osiedlu Kopernika, Starołęce, Żegrzu III, Arciszewskiego, rondzie Starołęka, Bałtyku, Dworcu Zachodnim, Marcelińskiej i Jasnej.

W trzeciej kolejności, do 31 marca przyszłego roku, zostaną wymienione pozostałe biletomaty: na dworcu Garbary, przy Szpitalnej, na dworcu Starołęka, Krańcowej, Miłostowie, Białczańskiej, Luboniu przy szkole, Światopełka i na Ławicy.

– My nie wykładamy pieniędzy mieszkańców – podkreślił dyrektor Bajoński. – My wynajmujemy operatora i to on wykłada pieniądze.

Dyrektor zapewnił też, że są to biletomaty najnowszej generacji z podwyższoną odpornością na działania wandali, mają także nowoczesne ekrany dotykowe tak skonstruowane, że pasażerowie nie powinni mieć kłopotów z odczytaniem treści nawet w pełnym słońcu.

Dodatkowo oprócz wymienionych biletomatów do 31 marca  w mieście zostanie zamontowanych dodatkowych 20 automatów w miejscach, gdzie ich ustawienie będzie korzystne dla pasażerów. Z pewnością znajdą się przy trasach tramwajowych na Franowo i na Junikowo.

Podane terminy są orientacyjne – może się zdarzyć, że z powodów technicznych kolejność uruchamiania poszczególnych lokalizacji może ulec zmianie.