Debata radnych: zapraszamy do Meskaliny!

To już druga debata wyborcza w ramach Społecznego Klubu Wyborczego. Tym razem wezmą w niej udział przedstawiciele komitetów wystawiających kandydatów do Rady Miasta Poznania. Tytuł: “Radni – Bez-Radni? Czyli do czego nam rada miasta?”

W pierwszej debacie dyskutowali kandydaci na prezydenta miasta – co prawda dwóch kandydatów zabrakło: urzędującego prezydenta i kandydata Nowej Prawicy – jednak debata była niezwykle interesująca i pełna emocji. Przyszło ponad stu poznaniaków, a w internecie obejrzało ją ponad 4 tysiące osób. Relacja na żywo była nadawana także w radiu Merkury. Tym razem dyskutować będą kandydaci na radnych, po jednym przedstawicielu każdego zarejestrowanego komitetu wyborczego, zgłaszającego kandydatów w wyborach do Rady Miasta Poznania – z wyjątkiem kandydatów na na prezydenta miasta.

Organizatorzy przygotowali zestaw zagadnień, jakie chcieliby poruszyć, chociaż naturalnie nie ma pewności, czy w czasie dwóch i pół godziny uda się poruszyć wszystkie tematy. Oto program debaty:

I. Przedstawienie komitetów i kandydatów do rady miasta:
● Jakie komitety do rady miasta (w tym nazwa i status) i „czyje” one są, jeśli nie są partyjne?
● Rozpoznawalni liderzy list kandydatów.
● Liczebność list i okręgi, w których są zgłaszane.
● Przeglądowa charakterystyka kandydatów poszczególnych komitetów – partyjni, społecznicy, radni osiedlowi, politycy, biznes, pracownicy sektora publicznego…
● Finansowanie – poziom, źródła, przeznaczenie środków.
● Jaka kampania, jakimi środkami i metodami, czy będą billboardy?
● Na jakim etapie znajduje się rejestracja list kandydatów poszczególnych komitetów (termin 7 października)?

II. Co mogą radni, rada miasta i do czego ona jest? Art. 30 ustawy o samorządzie gminy mówi, że „…organem wykonawczym gminy jest wójt [prezydent]”, a art 18. 1, że „Do właściwości rady gminy należą wszystkie sprawy pozostające w zakresie działania gminy, o ile ustawy nie stanowią inaczej..”
● Kto naprawdę rządzi miastem: rada czy prezydent? Powszechne jest przekonanie, że rada prawie nic może, a całą władzę ma prezydent i urzędnicy. Po co więc ta rada i radni?
● Jak chcą Państwo przekonać wyborców, że rada może i dlatego warto pójść na wybory?
● W szczególności – jakich uprawnień potrzebują radni, dostępu do jakich dokumentów, jakich innych narzędzi, jakie uprawnienia przekazane prezydentowi przez radę należy cofnąć?
● Co nowe kluby zrobią w radzie jako opozycja, co zrobią mając większość? Jaki układ sił w radzie chcieliby mieć i jak go wykorzystać?
● Nowe pomysły na funkcjonowanie rady, dobre praktyki? Współpraca z radami osiedli i organizacjami społecznymi, służbami rządowymi, niezależnymi ekspertami?

III. Nowi radni dla miasta i mieszkańców – konkrety w takich dziedzinach jak:
● polityka mieszkaniowa
● zadania edukacyjne i opiekuńcze wobec dzieci i młodzieży (szkoły, przedszkola, żłobki)
● transport i komunikacja, drogi
● gospodarka i planowanie przestrzenne
● budżet, zadłużenie miasta i jego spółek, dochody miasta

W debacie “za stołem” udział biorą:
● PiS – Szymon Szynkowski vel Sęk
● PO – Mariusz Wiśniewski
● SLD – Katarzyna Kretkowska
● KOALICJA Prawo do Miasta – Aleksandra Sołtysiak-Łuczak
● Kongres Nowej Prawicy – Maciej Kokorniak
● KWW Anny Wachowskiej-Kucharskiej – Michał J. Kosicki
● KWW Porozumienie Obywatelskie WOLNOŚĆ – Sandra Spychała
● Poznański Ruch Obywatelski – jeszcze nie mamy informacji personalnej.
KWW Ryszarda Grobelnego (nie PRO) reprezentować będzie Jan Zujewicz

 Spotkanie ponownie poprowadzi Agnieszka Gulczyńska, ponownie też będą bezpośrednie transmisje w internecie i radiu Merkury, a wszystkie komitety wyborcze potwierdziły odbiór zaproszeń. Na debatę zapraszają klubokawiarnia Meskalina i stowarzyszenia: Prawo do Miasta, Ulepsz Poznań, Inwestycje dla Poznania i Przystanek Folwarczna. Debata rozpocznie się o godzinie 19.