Ruszyła Polagra! I nie tylko ona…

Trwają targi Smaki Regionów, pierwsze z bloku targów spożywczych MTP – a 29 września startują Polagra, Invest-Hotel i Taropak. Branża spożywczo-gastronomiczna, hotelarska, opakowaniowa i logistyczna będzie rządziła w Poznaniu do 2 października.

Całą powierzchnię targową MTP zajmują ekspozycje Targów Smaki Regionów, Międzynarodowych Targów  Technologii Spożywczych Polagra Tech, Międzynarodowych Targów Wyrobów Spożywczych Polagra Food, Międzynarodowych Targów Gastronomii Polagra Gastro, Targów Wyposażenia Hoteli Invest Hotel oraz Międzynarodowych Targów Techniki Pakowania i Logistyki Taropak.

Na targach swoją ofertę zaprezentuje 1300 wystawców z 45 krajów świata, którzy pokażą ponad 450 nowości. Wśród nich m. in. nowatorskie rozwiązania technologiczne dla branży spożywczej i gastronomicznej, przepyszne wyroby piekarskie, cukiernicze, mleczarskie oraz słodycze, napoje i unikatowe wyroby regionalne, innowacyjne opakowania i produkty z obszaru transportu i magazynowania. Zwiedzający będą mogli zapoznać się z 52 produktami, nagrodzonymi Złotym Medalem MTP. To prestiżowe wyróżnienie, które stanowi przede wszystkim potwierdzenie wysokiej jakości produktu.

Blok targowy rozpoczął się 27 września otwarciem targów Smaki Regionów, na których można skosztować przysmaków niemalże ze wszystkich regionów Polski – wstęp na te targi jest wolny. Ten barwny festiwal żywności tradycyjnej będzie trwał do 30 września. 28 września Dzień Piekarza rozpoczął Międzynarodowe Targi Technologii Spożywczych Polagra Tech. Natomiast 29 września będzie miała miejsce uroczysta inauguracja pozostałych wydarzeń targowych: Polagry Food, Polagry Gastro, Invest Hotel i Taropaku.

Polagra Tech to największe spotkanie biznesowe dla sektora technologii spożywczych w Europie Środkowej i Południowo-Wschodniej. Targi rozpoczęły się w niedzielę – 28 września – Dniem Piekarza i Cukiernika i otwarciem Salonu Technologii Piekarskich i Cukierniczych, do których od poniedziałku 29 września dołączy Salon Technologii Spożywczych i potrwają razem do 2 października 2014 r.
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                           
W dniach 1 – 2 października, podczas Polagry Tech odbędzie się pierwszy Kongres Światowej Unii Piekarstwa i Cukiernictwa (UIBC). Wydarzenie będzie obfitowało w posiedzenia i debaty, na których dyskutowane będą kwestie dotyczące organizacji, szkoleń zawodowych, ekonomii, czy polityki socjalnej. Polagrze będzie też tradycyjnie towarzyszyło Forum Piekarskie, które w tym roku będzie się odbywało pod hasłem „Zdrowe pieczywo”. W specjalnie zaaranżowanej przestrzeni odbędą się prelekcje i pokazy wypieku pieczywa, w tym przedstawiony zostanie cały łańcuch produkcji piekarniczej. Odwiedzający Forum będą mogli nie tylko zapoznać się z technologią tradycyjnego czy specjalistycznego (np. bezglutenowego) wypieku pieczywa i uzyskać informację żywieniową, ale także skosztować i ocenić walory smakowe wypieczonych na miejscu wyrobów.  

Najsłodszym miejscem Polagry będzie z pewnością Forum Cukiernicze, gdzie przez wszystkie dni targów odbywać się będą pokazy i seminaria. W programie m.in. prezentacja wyrobu pralin, pokaz dekorowania masami cukrowymi wykonaniu Igi Sarzyńskiej i Marty Truskolawskiej oraz wariacje na temat karmelu, które zaprezentują Kazimierz Rak z synami Jakubem i Radosławem. W środę, podczas dekorowania w stylu angielskim, o słodkim zawodzie, który staje się pasją, opowiedzą laureaci międzynarodowych konkursów: Maciej Pięta i Ryszard Wawrzyniak. O umiejętności kształtowania talentów mówić będzie Jan Kachlicki, właściciel cukierni, mistrz i nauczyciel. Ostatniego dnia gośćmi forum będą reprezentanci kraju na Mistrzostwach Świata Młodych Cukierników: Mateusz Górecki i Michał Kumur. Natomiast w Strefie Niszy, Innowacji i Tradycji będzie można znaleźć inspiracje i skorzystać z bezpłatnych konsultacji. Eksperci odpowiedzą o niestandardowych ścieżkach rozwoju biznesu jak produkcja tradycyjna w oparciu o ekologiczne surowce, wytwarzanie EKOczekolady czy produkcja kuszących smakiem wyrobów bezglutenowych i prozdrowotnych.

Na targach Taropak zadebiutuje I Forum Bezpieczeństwa w Magazynie – projekt edukacyjno-szkoleniowy mający na celu poprawę bezpieczeństwa pracy w obszarach gospodarki magazynowej, logistyki wewnętrznej i dystrybucji. Wydarzenie w sposób interaktywny przedstawi osiągnięcia nauki i techniki w dziedzinie bezpieczeństwa, ochrony zdrowia i życia w magazynach, centrach dystrybucji, hurtowniach i innych miejscach, gdzie odbywają się prace przeładunkowe towarów. Odbędzie się także II Kongres Przemysłu Opakowań, wystawa Art of Packaging – Perły Wśród Opakowań oraz konferencja Logistyka Odzysku poświęcona recyklingowi surowców wtórnych. Nie zabraknie Sztaplar Show, czyli pokazu możliwości wózków widłowych.

Polagra Food to w tym roku przede wszystkim imponująca ekspozycja sektora mleczarskiego. Wśród wystawców pojawią się również producenci słodyczy, przetworów warzywno-owocowych, wyrobów ciastkarskich, artykułów sypkich, napojów oraz wyrobów wędliniarskich. Swoją ofertę zaprezentują na łącznej powierzchni bliskiej 4000 metrów kwadratowych. Oprócz produktów zajmujących stałe miejsce w ofercie wystawców poznamy także te, które w ostatnim czasie pojawiły się na rynku lub zadebiutują właśnie podczas targów.

Poszukujących nowatorskich rozwiązań w zakresie wyrobów spożywczych z pewnością zainteresuje konferencja Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Instytutu Genetyki i Hodowli Zwierząt PAN pt.: „Innowacyjne linie produktów spożywczych pochodzenia roślinnego i zwierzęcego o właściwościach prozdrowotnych  – oferta dla przemysłu”. Na spotkaniu zostaną zaprezentowane wyniki dwóch projektów badawczych dotyczących opracowania technologii produkcji żywności o podwyższonej wartości odżywczej i prozdrowotnej, a także ograniczającej zachorowalność na choroby cywilizacyjne.

Targi to także ważne miejsce do rozmów o przyszłych kierunkach eksportowych dla polskiej żywności – skoro z wymiany handlowej z Polską wycofała się Rosja, konieczne jest pozyskanie nowych partnerów biznesowych. W tym roku na targach spodziewani są kupcy m. in. z Kazachstanu, Uzbekistanu, Tadżykistanu, Iranu, Jemenu, Algierii, Palestyny, Węgier, Czech, Słowacji, Włoszech, Turcji, Bułgarii, Słowenii, Chorwacji i Rumunii. Tematyką eksplorowania nowych rynków w zakresie wyrobów spożywczych zajmą się również eksperci podczas konferencji „Potencjał eksportowy branży polskich specjalności żywnościowych”, organizowanej przez Agencję Rynku Rolnego.

Polagra Gastro to prezentacja urządzeń, które pozwolą usprawnić pracę kucharzy, a tym samym obsługę coraz bardziej wymagających klientów. Na ekspozycji nie zabraknie również akcesoriów kuchennych dla profesjonalistów, a także żywności i wyrobów cukierniczych skierowanych do gastronomii. Atrakcją dla zwiedzających będą z pewnością zaplanowane przez niektórych wystawców pokazy typu live cooking. Poszukujący smacznych produktów do swoich lokali będą mogli posmakować potraw przygotowanych na bazie oferty firmy Selgros. Strefę gastronomiczną tego dystrybutora żywności poprowadzi ekspert kulinarny Krystian Zalejski. Z kolei firma Hendi na swoim stoisku odsłoni tajniki przygotowywania potraw metodą sous-vide. Prowadzący Rafał Sajur i Marek Oses opowiedzą także o wymiernych korzyściach z nią związanych jak chociażby optymalizacja procesu zarządzania odpadami produktowymi.

Podczas targów nie zabraknie również kawowych inspiracji. Na specjalnie wydzielonej przestrzeni powstanie strefa dla baristów i managerów kawiarni, w której specjaliści zdradzą nie tylko sekrety przyrządzania pysznej kawy, ale zaproponują również rozwiązania pozwalające na efektywne prowadzenie kawiarni. Odbędą się też zawody La Marzocco Barista Challenge dedykowane pasjonatom kawy i sztuki Latte Art. Inspiracje związane z podawaniem kawy będą natomiast serwowane 1 października. Ten dzień w strefie kawowej zdominują Mistrzowie Polski Baristów, by poprowadzić warsztaty i wykłady m .in. z takich obszarów jak alternatywne metody zaparzania kawy, cupping kaw speciality czy Latte Art Masterclass.

Polagra Gastro to także Kulinarny Puchar Polski, który odbędzie się w tym roku już po raz 14. To najbardziej prestiżowy na polskiej arenie gastronomicznej konkurs dla profesjonalistów, w którym zmierzy się 12 drużyn. W tegorocznym półfinale uczestnicy będą musieli zachwycić jury nie tylko wykwintną przystawką na bazie przegrzebek, pigwy i dyni, ale również deserem łączącym białą czekoladę, maliny i … buraka ćwikłowego. To duże wyzwanie dla kucharzy, ale też impuls do rozszerzenia wachlarza własnych umiejętności. Finaliści konkursu będą rywalizować natomiast przygotowując danie główne. Perfekcyjna kompilacja polędwiczki cielęcej z jarmużem i borówkami przyniesie jej autorowi tytuł „Najlepszego z najlepszych”, możliwość uczestnictwa w zagranicznym szkoleniu oraz uznanie ze strony autorytetów ze świata gastronomii. W Jury Kulinarnego Pucharu Polski zasiadają bowiem kulinarni eksperci z Polski i zagranicy – szefowie kuchni znanych restauracji, autorzy ciekawych projektów kulinarnych.  

Obok Kulinarnego Pucharu Polski odbywać się będzie także finał Primerba Cup 2014 organizowany przez Unilever Food Solutions. Tematem tegorocznych rozgrywek będzie jeden z żywiołów – ZIEMIA, co oznacza, że danie główne oprócz podstawowego składnika – cielęciny musi uwzględniać w swojej recepturze rośliny, których jadalna część znajduje się pod ziemią. Obowiązkowa jak zawsze jest Primerba KNORR.
 
Targi Invest-Hotel wspierają rozwój branży hotelowej, stwarzając klientom biznesowym doskonałe warunki do nawiązania kontaktów handlowych z polskimi i zagranicznymi przedsiębiorcami. To również możliwość prezentacji nowości produktowych, tym samym bardzo ważne wydarzenie umożliwiające promocję wśród profesjonalnych zwiedzających. Atutem targów jest szeroki zakres oferowanych produktów i usług. Co roku swoją ofertę prezentują m.in.: producenci i dystrybutorzy mebli, oświetlenia, tekstyliów, armatury i ceramiki sanitarnej, systemów audiowizualnych i oświetleniowych, grzewczych, wentylacyjnych oraz klimatyzacyjnych, a także przedstawiciele usług budowlanych i wykończeniowych, gastronomicznych, związanych z sektorem spa, odzieżą specjalistyczną i wyposażeniem okołohotelowym.