Koziołki dla Poznania!

Nie da się ukryć, że co jak co, ale koziołki zdecydowanie kojarzą się z Poznaniem. I wszystko wskazuje na to, że wkrótce na ulicach stolicy Wielkopolski pojawi się ich znacznie więcej – dzięki konkursowi dla rzeźbiarzy, jaki zorganizowali Fundacja Rozwoju Miasta Poznania oraz Wielkopolski Związek Artystów Rzeźbiarzy.

Organizatorzy uznali, że jak na symbol Poznania koziołki są zbyt mało widoczne na ulicach – pomijając oczywiście straszliwie kiczowate pamiątki ze sklejki, które można znaleźć na straganach i w sklepach z pamiątkami. Powinno być ich znacznie więcej na ulicach, osiedlach – słowem, w przestrzeni miejskiej. Żeby nikt nie miał wątpliwości, jakie zwierzę jest symbolem Poznania…

– Planowana inicjatywa wspiera kulturę, jej korzenie ludowe oraz konotuje z artystycznym wykorzystaniem podań i legend – tłumaczy Julia Kaczmarczyk-Piotrowska,  wiceprezes WZAR i kurator wystawy. – Odwołanie do historii w takim kontekście jest atrakcyjną zachętą do poznawania własnych korzeni. Barwna legenda staje się zarazem przewodnikiem w odpowiedzi na pytanie: Czy w dobie wysoko rozwiniętej cywilizacji potrzebne są „bajki”? W Roku Oskara Kolberga taka inicjacja artystyczna pozwala w wymiarze symbolicznym zweryfikować usłyszane niegdyś treści. Staje się twórczą zabawą i w zamyśle organizatorów jej efekty, dzieła mają wkroczyć w miasto… Czyż nie cudownie oddać się w wir fantazji, zmienić wizję Poznania w aspekcie przyrody i czasu? Szeroko zakrojony plan konkursu to pole dla takich treści jak: rzeźba w skali mikro i makro, jak pamięć wobec czasu i utrwalenia jej w pokoleniach….

Tak narodził się pomysł konkursu skierowanego do rzeźbiarzy w trzech kategoriach: forma wielkogabarytowa (rzeźby przeznaczone na place, skwerki, parki, tereny osiedlowe); forma okazjonalna (pamiątka związana z Poznańskimi Koziołkami); forma regionalno-turystyczna (np. instalacja przenośna, instalacja okolicznościowa, potykacze, oświetlenie, reklama). Format projektów nie powinien być większy niż 150 cm wysokości i szerokości w przypadku formy monumentalnej i instalacji, oraz maksymalnie 30 cm w przypadku form okazjonalnych.

Chętni powinni do 15 września 2014 roku przesłać na adres wzar@o2.pl dokumentację prac – formularz oraz projekty wizualne i dokumentację fotograficzną zgłaszanych prac (2 zdjęcia zapisane w JPG 300 dpi) oraz opis w pliku word: tytuł pracy, materiał z którego ma być wykonana, docelowe wymiary, informację, w której z 3 kategorii konkursu zgłaszana praca bierze udział oraz życiorys artystyczny autora pracy.

Same prace należy dostarczyć na teren Międzynarodowych Targów Poznańskich w dniach 21-22 października. Wezmą one udział w wystawie towarzyszącej targom Tour Salon, odbywającym się w dniach 23-27 października. Wtedy też nastąpi rozstrzygnięcie konkursu.

Główna nagroda – Grand Prix – wynosi 6.000 zł. Oprócz tego przewidziano trzy równorzędne nagrody w wysokości 3.000 zł.

Organizatorami są: Fundacja Rozwoju Miasta Poznania, Wielkopolski Związek Artystów Rzeźbiarzy, Międzynarodowe Targi Poznańskie, World Trade Center Poznań. Honorowy patronat objął Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu. Projektowi patronują również Wydawnictwo Miejskie Posnania oraz Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna, a także portal Codziennypoznan.pl.