Rytmy Marcina, czyli jak się trąbi przed zamkiem (film)

Święty Marcin to jedna z najbardziej muzycznych ulic Poznania, choćby ze względu na filharmonię, Aulę UAM i CK Zamek. Ale 1 października rozbrzmiała też na ulicy z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki. W zamku rozpoczyna się szereg imprez muzycznych, ale nie tylko…

To było coś, co wprawiło w zadziwienie przechodniów: o 12.30 przed główne wejście do CK Zamek wyszedł trębacz i odegrał krótki hejnał – na cztery strony, jak się należy. Ten mini-koncert to zapowiedź szeroko zakrojonej akcji Rytmy Marcina – muzycznym wieczorze na Świętym Marcinie, który odbędzie się 4 października.

Impreza odbędzie się już po raz drugi, a jej organizatorzy i uczestnicy opowiedzą o planowanych koncertach, o muzycznej historii ulicy i o działaniach związanych ze Strefą Święty Marcin. Oprócz koncertów odbędą się też warsztaty, wystawy i seanse filmowe, które wypełnią wnętrza budynków, przestrzeń między nimi i wnikną w niezauważane na co dzień zakamarki. Muzyczną historię ulicy będzie można poznać podczas zwiedzania z przewodnikiem, ale i bez niego po prostu warto zajrzeć wszędzie. Powiemy tylko, że wzdłuż Alf zagości kiermasz kulinarno-muzyczny,  a przed filharmonią stanie zabytkowy tramwaj, wypełniony muzyką…

Oto dokładny program Rytmów Marcina 4 października:
 
g. 15-19
Ul. Św. Marcin 2014 (wystawa)
dawny budynek Biblioteki Raczyńskich, ul. Św. Marcin 65
Wystawa powstała w ramach projektu badawczo-artystycznego “Location tells the story”, realizowanego przez Annę Raczyński i Karolinę Raczyński w ramach programu „Rezydenci w rezydencji” CK ZAMEK. Artystki przyglądały się procesom zmian dotykających ludzi mieszkających i pracujących na ulicy Święty Marcin. Jednym z głównych tematów, który pojawił się w rozmowach zebranych w czasie projektu jest kwestia pustych budynków, czy to w przeszłości, teraźniejszości lub przyszłości. Prezentacja odbędzie się w formie instalacji audio-wizualnej w dawnym budynku Biblioteki Raczyńskich, aktualnie będącym jednym z wielu pustostanów na ulicy.
Poza Rytmami Marcina wystawa czynna jest w dniach: 4.10.2014 – 6.10.2014 (g. 15-19). Otwarcie: 3.10.2014 (g. 19).
 
g. 15-22
Winylowe granie
Blueberry Bar i Ristorante Bernardino,  ul. Św. Marcin 40
Blueberry Bar wraz z Ristorante Bernardino zapraszają na całodzienne obcowanie z czarną płytą. Czwartego października zapominamy o muzyce w cyfrowym formacie. Wracamy do pięknej pierwotnej, klubowej tradycji i przez cały dzień gramy muzykę tylko z winyli! Z ciężkimi od analogowego materiału kuframi, pojawią się weterani poznańskiej sceny klubowej- Haze, Busha, Mental, Zisa, Margin, Shamut, Wookie.
Przed zachodem słońca Marcińska ulica pulsować będzie jazzem, soulem, funkiem i reggae. W myśl naszej idei „Good Food, Wine and Friends”- dodatkiem do starannej muzycznej selekcji będzie specjalne włoskie menu wraz z eko-koktajlami, w którym nie zabraknie pozycji bezglutenowych, wegetariańskich jak i wegańskich.
 
g. 15.30-19
Roztańczony Marcin (warsztaty taneczne)
Blueberry Bar,  ul. Św. Marcin 40
Kilka godzin warsztatów tanecznych w Blueberry Bar
g. 15.30    Mini Disco dla rodziny
g. 16          Pokaz Mistrzów Tańca + mini warsztaty
g. 17     “Rekord taneczny w Rock&Roll” – konkurs dla dzieci i młodzieży
g. 17.15     Miejska Zumba
g. 17.30     Pokaz Mistrzów Tańca + mini warsztaty
g. 18     Disco Fox – taniec użytkowy w parach  na współczesne parkiety
g. 18.30     Parada Samby dla poznaniaków
            Różne style taneczne pod jednym dachem!
 
g. 16.30-17.30
Przystanek Filharmonia (koncert i stoisko filharmonii)
przystanek tramwajowy ul. Św. Marcin (naprzeciwko Zamku), brama św. Marcin 81
W wirze codziennych zajęć warto znaleźć jakiś azyl. Cotygodniowy koncert  w Auli UAM jest okazją, aby przystanąć na chwilę, usiąść, posłuchać, odciąć się od zwykłych zajęć.
Na krótkim koncercie Przystanek Filharmonia wystąpi grupa Orkiestry Filharmonii Poznańskiej – kwintet instrumentów dętych blaszanych Poznan Philharmonic Brass. Tym koncertem zapraszamy wszystkich na pełen ciekawych propozycji artystycznych sezon 2014/2015.
 
g. 16.30-22
Muzyczny tramwaj
przystanek tramwajowy ul. Św. Marcin (naprzeciwko Zamku)
Zapraszamy na zwiedzanie zabytkowego tramwaju w towarzystwie muzyki sprzed lat.
 
g. 17-18
Koncert Castle Brass
kościół pw. Św. Marcina
W zabytkowych wnętrzach świętomarcińskiego kościoła rozbrzmi muzyka dęta w wykonaniu Castle Brass, Zespołu Instrumentów Dętych Blaszanych Zamku Kórnickiego. Kwintet złożony z dwóch trąbek, rogu, puzonu i tuby wykona utwory : J.S. Bacha, G. F. Haendla J. Slanleya, G. Pucciniego i J. Clarkea.
Wykonanie: Damian Kurek – trąbka, Leszek Kubiak – trąbka, Mikołaj Olech – róg, Zbigniew Starosta – puzon, Zbigniew Wilk – tuba
 
g. 17-18.30
O krok od sławy (seans filmowy)
Nowe Kino Pałacowe, CK ZAMEK, ul. Św. Marcin 80/82
Bilety 2 zł
Miliony osób znają ich głosy, ale nikt nie zna ich imion. Morgan Neville rzuca światło na prawdziwe historie chórzystek i chórzystów skrytych za sukcesami największych gwiazd muzyki 21. wieku. Chwytający za serce obraz jest zarówno hołdem złożonym głosom, które ukształtowały i wystylizowały muzykę popularną, a także odzwierciedleniem konfliktów, poświęceń i sukcesów tych, których kariera polegała na współbrzmieniu z innymi. reż. Morgan Neville, USA, 2013, 91’
 
g. 17-18.30
Portret Dźwiękiem Malowany (eksperyment muzyczny)
Cicha Kuna, kawiarnia i klub, ul. Św. Marcin 30
Portret Dźwiękiem Malowany to eksperyment, spotkanie, akt twórczy. Osoba, która wyrazi chęć, może zostać modelem do stworzenia portretu muzycznego. W efekcie spotkania muzyków i osoby portretowanej powstaje dzieło, obraz muzyczny, które zostanie zapisane na nośniku elektronicznym i które osoba portretowana może otrzymać bezpośrednio po spektaklu. Wydarzenie ma charakter otwarty, zainteresowane osoby mogą dołączyć w trakcie trwania eksperymentu.
Autor projektu: Wiesław Szmyt. W projekcie udział biorą: Wiesław Szmyt, Wojtek Więckowski, Bartek Olszewski.
 
g. 17-18 (pierwszy pokaz)
g. 19-20 (drugi pokaz)
#karmeLOVE
Karmelkowo, ul. Święty Marcin 29
Zapraszamy do manufaktury cukierków Karmelkowo na specjalne pokazy produkcji łakoci. Wszystko przy muzyce na żywo. Zobacz, jak cukierki powstają w muzycznych rytmach.
 
g. 17-21
Muzyczne koło fortuny (quiz)
Wyższa Szkoła Języków Obcych, ul. św. Marcin 59 (biuro rekrutacji)
Zakręć kołem i sprawdź swoją wiedzę na temat muzyki świata! W zabawie może wziąć udział każdy, kto nie boi się podjąć wyzwania. Do wygrania filologiczne niespodzianki. Quiz przygotowany jest przez zespół Kursów Językowych
 
g. 17-21
Targ winylowy
Ul. Święty Marcin, przed wejściem do klubu BBB i restauracji Bernardino
Podczas targu można będzie zakupić kultowe płyty winylowe.
 
g. 17.30-18
Koncert na fasadę
Ul. Święty Marcin 69, koncert możliwy do obserwacji sprzed restauracji Sphinx
Fasada jednej z najpiękniejszych kamienic secesyjnych miasta stanie się na chwilę scenografią dla koncertu chóralno-instrumentalnego.  
 
g. 18-19.30
Piszemy piosenkę o Poznaniu (warsztaty)
Lokal handlowy, ul. Św. Marcin 49
„Ezoteryczny Poznań” Pidżamy Porno i hymn kibiców „W grodzie Przemysława, gdzie koziołki bodą się…” – to chyba jedyne znane powszechnie piosenki (pieśni), w których pojawia się nasze miasto. Czas to zmienić! Zapraszamy wszystkich do wspólnego pisania piosenki o Poznaniu. Z czym się nam rymuje Poznań? Co jest warte opiewania? I w jakiej tonacji? Przyjdź, napisz, zaśpiewaj!
 
g. 18-19.30
Muzyczne zwiedzanie ulicy Święty Marcin (spacer z przewodnikiem)
Początek spaceru: kościół pw. św. Marcina.
Ulica Święty Marcin od dziesięcioleci związana jest z muzyką. To tutaj już w średniowieczu rozbrzmiewała muzyka kościelna. Wraz z rozwojem ulicy lokowały się przy niej inne ważne muzycznie miejsca:  Dom Ewangelicki i Aula Akademii Królewskiej, a później Filharmonia czy Akademia Muzyczna. Muzyczne tajemnice kryje też wiele innych budynków, zaułków i podwórek.   
 
g. 18.30-19.15
Rytmicznie, romantycznie i… skowronkowo (koncert chóralny)
Schody CK ZAMEK
Chór Dziewczęcy SKOWRONKI  od 64 lat związany jest z ulicą Św. Marcin. To tu znajduje się siedziba zespołu w Centrum Kultury ZAMEK. Rytmy Marcina kojarzą się z najnowszą płyta chóru zatytułowaną „Rytmicznie i romantycznie”. Na płycie zostały nagrane utwory, których osnową były instrumenty perkusyjne. Podczas koncertu dziewczyny wykonają zarówno utwory z płyty, jak i inne o podobnym charakterze.
Chór Dziewczęcy SKOWRONECZKI, Dyrygent Julia Łynsza
Chór Dziewczęcy SKOWRONKI, Dyrygent Alicja Szeluga
Fortepian: Czesław Łynsza
 
g. 18.30-22
Dobra Muza w Mecie (potańcówka)
Podwórze Kina Muza i Meta.serwis, ul. Św. Marcin 30
Już 4 października druga odsłona muzycznej podróży przez ulicę św. Marcin. Spod numeru 30, tam, gdzie nigdy nie pada deszcz, wyruszycie w ekscytującą, muzyczną ekspedycję z Nowego Jorku, poprzez Kingston, aż do Port of Spain. Waszymi przewodnikami będą didżeje na co dzień związani z kinem Muza i serwisem rowerowym Meta, czyli Pan Picik i rbs. Na gościnnych występach pojawi się też Zasad selecta. Nie zabraknie funku, hip- hopu i reggae. Grupy zorganizowane i turystów indywidualnych uprasza się o stawiennictwo na godzinę 18.30.
 
g. 19-20.30
Warsztaty i jam session z Republiką Rytmu
Podcienia hotelu Lech, ul. Św. Marcin 74
Warsztaty i jam session z Republiką Rytmu to możliwość spróbowania swoich sił za bębnami, gitarami, lub djembe pod okiem profesjonalnych muzyków. Ukoronowaniem warsztatów będzie wspólne jam session oraz pokaz improwizacji nauczycieli szkoły Republika Rytmu.
 
g. 19.30-20
75 lat ze Słowikami (koncert chóralny)
Aula Collegium Historicum, ul. Św. Marcin 78
Większość swojego artystycznego życia Poznańskie Słowiki spędzają na Świętym Marcinie. W budynku dawnego Ziemstwa Kredytowego, mają próby, często koncertują w Auli Uniwersyteckiej. O ile sam Chór jest powszechnie znany, to w programie złożonym z popularnych przebojów od renesansu, aż do czasów nam współczesnych, już mniej. Przez 75 lat pracy Poznańskie Słowiki nigdy dotąd nie sięgały po muzykę Cohena czy Amstronga…
Wykonawca: Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej Poznańskie Słowiki,
Maciej Wieloch – dyrygent, Maciej Bolewski – akompaniament
 
g. 19.30-20.15
W świecie operetki (koncert)
Kawiarnia Eurocafe, ul. Św. Marcin 24 (Galeria MM)
Najpiękniejsze operetki i musicale to ukojenie duszy najbardziej wymagających. Muzyka łagodzi obyczaje, ale również potrafi w magiczny sposób przenieść nas w całkiem odmieniony i niecodzienny świat pełen pasji i miłości. Koncert  lekkiej melodyjnej muzyki wykona  Bartosz Kuczyk.
 
 
g. 20.30-21.15
Cztery  puzony na Świętym Marcinie (koncert)
Ul. Św. Marcin, pod Alfami
TrombQuartet to zespół składający się z czterech puzonistów. Podczas koncertu zabrzmi muzyka dawna i rozrywkowa. Artyści postarają się udowodnić, iż zespół złożony z puzonów brzmi interesująco nie tylko w sali koncertowej, ale również na ulicy Św. Marcin.
 
g. 20.30-21.30
Kolberg w Wielkopolsce (spotkanie)
Instytut im. Oskara Kolberga, ul. Kantaka 4
Spotkanie w Instytucie im. Oskara Kolberga przybliży uczestnikom postać tego wybitnego etnografa, folklorysty i muzyka. Izabela Kotlarska opowie o pracach Kolberga związanych z  Wielkopolską i Poznaniem oraz przedstawi kilka inicjatyw prowadzonych przez Instytut im. Oskara Kolberga w związku z Rokiem Kolberga 2014.
 
g. 20.45-22
Im mniej, tym lepiej (koncert)
Ul. Święty Marcin, pod Alfami
Mówi się, że od nadmiaru głowa nie boli, ale nie zawsze jest to prawda. Czasem wystarczy kilka szczegółów, które razem tworzą zwartą, kompletną całość.  Koncert będzie zbiorem utworów popularnych oraz tych mniej znanych doprawionych szczyptą improwizacji. Będzie miękko, delikatnie, subtelnie… chyba, że będziemy mieli ochotę rozegrać to inaczej.
Koncert w wykonaniu Slow Trio, w nastroju blues, jazz, soul, bossa nova
 
g. 21-22
Koncert duetu 8 strun (koncert kameralny)
Nowa Czytelnia, ul. Św. Marcin 69
Duet zajmuje się muzyką XIX i XX wieku. Większość programu stanowią własne aranżacje pieśni komponowanych z akompaniamentem fortepianu. W programie utwory Gioacchino Rossiniego, Hectora Berlioza, Claudea Debussyego, Karola Szymanowskiego a także klasyczne kompozycje na gitarę solo.
Osiem Strun: Renata Dobkowska (Sopran), Kacper Antoni Hepner (gitara)
 
g. 22-23
Pierogi Records (impreza klubowa)
Blueberry Bar, ul. Św. Marcin 40
„Rytmy Marcina” po zmroku – na klubowe after party przenosimy się na parkiet BBB, gdzie planujemy housowe szaleństwo do białego rana.  
Wytwórnia Pierogi Records zaprezentuje muzyczne dokonania DJ’ów, związanych z międzynarodową sceną klubową, zagra HAZE/U.K./, DOCTOR, TOPEK- promując swoje nowe produkcje. Czeka nas całonocna, rytmiczna podróż muzyczna – na świętym Marcinie…  
Między godz. 22:00 a 23:00, na hasło „Rytmy Marcina”, wstęp do klubu jest bezpłatny
 
Wydarzenia towarzyszące
g. 17- 22
Strefa Gastronomiczna na chodniku przed Alfami
Zapraszają: Rej Cake, Ciuciu Paj, Sweet Grass, Bike Cafe
 
g. 17-21 Movie Shop: ul. Św. Marcin 26
promocja -10% na zakupy muzyczna
 
g. 18-21 Arkadia Smaków: Ul. Św. Marcin 26
Italian Chillout: Arkadia smaków będzie działać w godzinach 18-21, przy włoskiej muzyce.
Specjalnie wyselekcjonowane włoskie produkty w obniżonej cenie – 10 % będą dostępne na hasło „W Rytmach Marcina”.