60. urodziny Muzeum Historii Miasta Poznania

Wystawy, projekcje, zabawy dla dzieci i atrakcje dla gości – muzeum w Ratuszu zaprasza na swoje urodziny! W roku 2014 mija 60 lat od otwarcia Muzeum Historii Miasta Poznania w Ratuszu…

Przypomnijmy: w 1953 roku Prezydium Miejskiej Rady Narodowej postanowiło przekazać Ratusz, gmach o najwyższej randze zabytkowej Muzeum Narodowemu, na siedzibę Muzeum Historii Miasta. Uroczyste otwarcie muzeum odbyło się 22 lipca 1954 roku. Tegoż dnia uruchomiono po raz pierwszy po wojnie ratuszowe koziołki. W wydarzeniach tych wzięły udział nieprzebrane tłumy poznaniaków zgromadzone na Starym Rynku.

Ekspozycja przez cały okres funkcjonowania muzeum zmieniała się, wprowadzano nowe eksponaty, modernizowano sprzęt wystawienniczy, ale kryterium tych zmian było jedno: jak najszersze pokazanie dziejów Poznania, nie zapominając o historii Ratusza, zmieniającym się jego wyglądzie i różnych funkcjach. Prezentowane w salach ekspozycyjnych obiekty muzealne opowiadają o historii miasta od czasów najdawniejszych aż do lat 50. XX wieku.

W dniu otwarcia muzeum nie posiadało żadnych własnych obiektów. Obecnie zbiory liczą ponad 35 tys. muzealiów! Muzeum kolekcjonuje wszystko, co dotyczy historii miasta i jego mieszkańców. Obok malarstwa, rzeźby, grafiki, rzemiosła artystycznego posiada bogate zbiory planów i map, fotografii, starodruków i inkunabułów, pocztówek, archiwaliów, przedmiotów codziennego użytku, kamieniarki. Ważną częścią zbiorów są również trzy odrębne kolekcje: „Wielkopolskich Bractw Strzeleckich”, fotografii i sprzętów do fotografowania oraz archiwum fotograficzne Jerzego Unierzyskiego.

W ciągu 60 lat muzeum zorganizowało 140 wystaw czasowych. O niezmiennym zainteresowaniu  zwiedzających świadczy duża frekwencja, popularność wystaw czasowych oraz liczne dary, które Muzeum otrzymuje od mieszkańców Poznania.

Sześćdziesiąte urodziny Muzeum Historii Miasta Poznania będą okazją do opowiedzenia o tych, dzięki którym zbiory muzeum stale się powiększają – o darczyńcach. Jubileusz ma być także pretekstem do przypomnienia o powiązaniach między dzisiejszym oddziałem Muzeum Narodowego w Poznaniu a otwartym 15 lutego 1930 roku Muzeum Miejskim, którego częścią był Dział Kasprowiczowski z pracownią poety i biblioteką liczącą blisko 5 tys. tomów. Od niedawna w Muzeum Historii Miasta można oglądać zabytkowe meble i obrazy z pracowni Jana Kasprowicza, a on sam będzie jednym z bohaterów jubileuszowych obchodów.

PROGRAM
10 października – piątek

Muzeum Historii Miasta Poznania – Ratusz:
Sień Gotycka  
Wystawa „60 obiektów na 60 urodziny”
Sala Królewska
Wystawa dokumentów związanych z Janem Kasprowiczem ze zbiorów Archiwum Państwowego w Poznaniu
Sala Renesansowa:
16.00 – inauguracja uroczystości połączona z prezentacją multimedialną o Muzeum Historii Miasta Poznania
pokaz filmu o darczyńcach Justyny Żarczyńskiej i Kuby Baszczyńskiego
Dział Kasprowiczowski w Muzeum Miejskim w Poznaniu

Biblioteka Raczyńskich: wystawa pt. „Marchołt gruby a sprośny Jana Kasprowicza w inscenizacjach Teatru Polskiego w Poznaniu z lat 1935 i 1965”;łącznik między gmachami Biblioteki (niedaleko sali nr 1)

Liceum Ogólnokształcące św. Marii Magdaleny w Poznaniu: „Słynni Marynkarze – Jan Kasprowicz”

Szkoła Podstawowa nr 54 w Poznaniu: „Apel Kasprowiczowski”

Skład Kulturalny:
Promocyjna sprzedaż wydawnictw Jana Kasprowicza oraz warsztaty plastyczno-literackie dla dzieci (zapisy w Składzie Kulturalnym)

11 października – sobota
Spacer „Śladami Kasprowicza”
Zbiórka o godz. 10.00 przed Liceum św. Marii Magdaleny, zakończenie w Bibliotece Raczyńskich połączone z prezentacją książek (starych druków oraz druków XIX-XX w.) z dawnej biblioteki Jana Kasprowicza (sala nr 1 w zabytkowym gmachu).

Muzeum Historii Miasta Poznania – Ratusz:
Z okazji 60. urodzin, wyjątkowo w sobotę koziołki trykać się będą aż sześć razy, od 12, o każdej pełnej godzinie.

Tego dnia możliwe będzie także wejście na wieżę – począwszy od godz. 11.30 (co godzinę) zapraszamy sześcioosobowe grupy. Zapisy w kasie Muzeum Historii Miasta Poznania w dniu 10 października, w godzinach 12.00-20.00.

Sień Gotycka  – wystawa „60 obiektów na 60 urodziny”

Sala Królewska – wystawa dokumentów związanych z Janem Kasprowiczem ze zbiorów Archiwum Państwowego w Poznaniu

Sala Renesansowa od godz. 11.30 – pokaz filmów ze starych kaset wideo, filmu o darczyńcach i prezentacji multimedialnych o historii Muzeum.

Sala Sądowa – 11.30-16.00 – gry i zabawy dla dzieci – „Kolorujemy Poznań”, gry pamięciowe

Sala Renesansowa – 16.00-18.00: „Opowieści o Harendzie, Kasprowiczu i Brzedze” (Piotr Kyc, Małgorzata Karpiel. Beata Denis-Jastrzębska i Jan Karpiel-Bułecka)

Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego:
18.00 – koncert połączony z pokazem filmu Barbary Wachowicz „Harenda”

Biblioteka Raczyńskich:
wystawa pt. „Marchołt gruby a sprośny Jana Kasprowicza w inscenizacjach Teatru Polskiego w Poznaniu z lat 1935 i 1965”;łącznik między gmachami Biblioteki (niedaleko sali nr 1)

Skład Kulturalny:
Promocyjna sprzedaż wydawnictw Jaka Kasprowicza oraz warsztaty plastyczno-literackie dla dzieci (zapisy w Składzie Kulturalnym)