Poznański Budżet Obywatelski: głosowanie tylko do 12 października!

10 projektów dużych i 20 małych – tyle mają poznaniacy do wyboru w Poznańskim Budżecie Obywatelskim 2015. Kto jeszcze nie zagłosował – ma już niewiele czasu! Głosowanie trwa do 12 października.

Autorzy projektów prowadzą już – chwilami nawet bardzo intensywne – kampanie promujące ich projekty, jednak chyba warto przypomnieć je wszystkie, by ułatwić poznaniakom wybór.

PROJEKTY DUŻE

1. Zagospodarowanie terenu Szacht (Glinianek) w Dolinie Strumienia Junikowskiego – tu prace już trwają, bo rada Osiedla Świerczewo najpierw wywalczyła uporządkowanie terenu pod względem własnościowym, a później przekazała część swoich środków i zdobyte granty na ten cel. Ale każdy grosz się przyda!

2. Wartostrada – cel jest jasny: droga rowerowa o wzorcowej nawierzchni i z wzorcowym wyposażeniem na obu brzegach Warty z północy na południe. Tu też przydadzą się wszystkie środki, bo pozwolą ją ukończyć znacznie szybciej.

3. Sportowy Golaj – Golęcińska Strefa Sportu i Rekreacji – fani żużla i kilku innych dziedzin sportu walczą o odbudowę stadionu na Golęcinie. Mają program, część środków już wywalczyli, ale obiekt jest duży i każde pieniądze się przydadzą.

4. (od)nowa pływalni przy Arenie – to jedyna odkryta pływalnia w tej części miasta, jednak w niezbyt dobrym stanie technicznym. Miasto znalazło jedynie trochę pieniędzy na remont jednego z basenów, ale gdyby udało się zdobyć środki z PBO, można by wyremontować znacznie więcej.

5. Park edukacyjno-rekreacyjny nad Jeziorem Kierskim z ogólnodostępną plażą – mieszkańcy Kiekrza obawiają się, że z powodu projektów zagospodarowania brzegu jeziora Kierskiego stracą dostęp do wody i plażę. Postanowili więc walczyć o pieniądze na taką plażę, jakiej by sobie życzyli przed swoimi domami…

6. Dodatkowa wydzielona nitka ciągu rowerowego lub pieszego po północnej stronie jeziora Malta wraz z budową 5 stacji wypożyczalni Poznańskich Rowerów Miejskich – nad Maltą jest tłok i często dochodzi do kolizji pieszych z rowerzystami. To główny powód chęci budowy dodatkowej drogi dla rowerzystów. A wtedy z pewnością przydarzą się też dodatkowe stacje rowerów…

7. Łęgi. Akcja – Reaktywacja! – remont parku Jana Pawła II na Łęgach trwa i dlatego mieszkańcy Wildy uważają, że jest to odpowiednia pora, by wzbogacić go o elementy, których remont nie przewiduje. Wśród nich jest infrastruktura do imprez plenerowych, więcej ławek, koszy na śmieci, fontanna z oświetleniem, oczyszczenie i renowacja stawu oraz lepsze oświetlenie.

8. Renowacja Areny – kontynuacja – remont tej zabytkowej hali to spore pieniądze, ale zanim się nie zakończy, trudno myśleć o pełnym wykorzystaniu tej hali. Przy pomocy PBO da się to zrobić szybciej.

9. Przystań nad Wartą – miasto nad rzeką, ale mariny nie ma. Pod tym względem wyprzedziły nas już prawie wszystkie wielkopolskie miasta od Konina poczynając na Czerwonaku kończąc. Budowa mariny oznacza ożywienie rzeki i podniesienie atrakcyjności miasta – kto nie wierzy, niech chociaż raz spróbuje obejrzeć Poznań od strony rzeki….

10. Ratowanie sieci Fortów Poznańskich (forty główne) – to unikatowe obiekty w skali europejskiej, ale ich rozmieszczenie i stan techniczny są złe i wymagają pilnego rozpoczęcia prac renowacyjnych. Stowarzyszenia miłośników fortyfikacji dwoją się i troją, ale nie wszystko dla się zrobić bez pieniędzy.

PROJEKTY MAŁE

1. Promocja Powstania Wielkopolskiego wśród młodzieży   

2. Remont placu do nauki jazdy na rowerze

3. Założenie kilku ławek Grunwaldzie   

4. Doposażenie Bulwaru Na Szelągu     

5. “Nowoczesny Ogród” czyli rewitalizacja Ogrodu Jordanowskiego Nr 1

6. Budowa pierwszego w Poznaniu Parku Aktywności Fizycznej street workout do uprawiania treningu ulicznego

7. “Zdrowy Kręgosłup” Program edukacyjno-zdrowotny zapobiegania wadom postawy u dzieci i młodzieży szkolnej

8. Trener Osiedlowy – całoroczne, bezpłatne zajęcia sportowe na osiedlowych boiskach dla dzieci, młodzieży oraz seniorów.

9. Plac Nowakowskiego miejscem rekreacji    

10. Budowa torów łuczniczych przy ul. Urbanowskiej w Poznaniu z przeznaczeniem dla Klubu Sportowego Leśnik

11. Pod dobrym dachem – program budowy wiat rowerowych przy szkołach w Poznaniu

12. Ułatwienia w dostępie do informacji dla osób niedowidzących i niewidomych w miejscach użyteczności publicznej

13. Rowerowa Trasa Grunwaldzka

14. Jeżyckie Centrum Kultury – miejsce integracji społeczności lokalnych

15. Wypożyczalnia sprzętu wodnego    

16. “Nowa Rusałka”

17. Akcja społeczna – Razem pokonamy czerniaka   

18. Winogradzki Park Sportu i Rekreacji         

19. Otwórz oczy – niewidomy też poznaniak

20. Winnice Poznania     

Gdzie głosować?

Niebieskie namioty (punkty do głosowania) będą stały w dniach 1 – 12 października  w godzinach od 10:00 do 18:00 w dwóch miejscach na ul. Półwiejskiej (przy Starym Marychu i przy Starym Browarze) oraz na Placu Wolności  (przy fontannie).

Dodatkowo w weekendy staną punkty do głosowania w następujących lokalizacjach:

    w soboty, 4 i 11 października w godz. 10:00 – 18:00 na Rynku Wildeckim (przy kościele) oraz na ul. Dąbrowskiego (przy Rynku Jeżyckim)
    w niedziele, 5 i 12 października w godz. 10:00 – 18:00 na skrzyżowaniu ul. Fredry/Al. Niepodległości oraz przed wejściem do Poznańskiej Palmiarni (ul. Matejki 18, Park Wilsona)

W dniach 10-12 października w godz.10:00 – 18:00 przy okazji 15 Poznań Maraton będzie także zlokalizowany punkt do głosowania na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Od 1 do 12 października 2014 r. głosować będzie można także w punktach informacyjnych Urzędu Miasta Poznania:

    Plac Kolegiacki 17
    ul. Matejki 50
    ul. Gronowa 20 w Wydziale Komunikacji
    ul. Libelta 16/20
    ul. 3 Maja 46
    ul. Słowackiego 22
    os. Bohaterów II Wojny Światowej 35A
    ul. Czarnieckiego 5