Rusza Poleko

 Salon Ekoinnowacji, Forum Recyklingu, Miasteczko Ekologiczne czy konferencja „Budowanie zielonych mostów między krajami CEE a Chinami” – w Poznaniu zaczynają się targi ochrony środowiska Poleko.

Tegoroczne targi odbędą się w nieco innym układzie, ekspozycja będzie też większa, a w programie znalazły się nowe konferencje. Ekspozycja wzbogaciła się o nowe segmenty rynku: wojsko oraz lotniska i lądowiska. Wprowadzenie w ubiegłym roku ustawy śmieciowej także spowodowało zmiany w programie targów – temu segmentowi gospodarki będzie poświęcona odrębna ekspozycja, odbędą się także konferencje dla osób odpowiedzialnych za organizację przetargów i zarządzanie gospodarką w gminach. Część konferencyjna targów Poleko poszerzy się także o wydarzenia poświęcone gospodarce wodą, hałasowi oraz rewitalizacji.

– Targi Poleko odwiedza bardzo szerokie grono specjalistów m.in. przedstawiciele samorządów, wydziałów ochrony środowiska i gospodarki komunalnej w urzędach miast, gmin, czy jednostek wojskowych, reprezentanci zakładów utylizujących, składujących i przetwarzających odpady, oczyszczalni ścieków, zakładów wodno-kanalizacyjnych, zarządów melioracji, zakładów energetycznych, elektrociepłowni, elektrowni czy zakładów przemysłowych, a także przedstawiciele przedsiębiorstw gospodarki komunalnej, zakładów utrzymania zieleni, centrów logistycznych czy zarządcy miejskich przedsiębiorstw komunikacji zbiorowej – mówi Michał Hempowicz, dyrektor poznańskich targów Poleko.

Ekspozycja targów Poleko powiększy się w tym roku o oddany już do użytku pawilon 8A. Hala, która dzięki inwestycjom została przystosowana do budowy nowoczesnych stoisk piętrowych (dopuszczalna wysokość zabudowy do 10 m), zwiększyła powierzchnię wystawienniczą w tzw. „Czteropaku” do 12.000 metrów kwadratowych brutto. Pawilon 8A od strony wewnętrznego pasażu „Czteropaku” jest wyposażony w antresolę, która łączy budynek z salami konferencyjnymi znajdującymi się na piętrze. Dodatkowo hala połączona będzie naziemnym pasażem z centrum konferencyjno-kongresowym (pawilon 15), gdzie podczas targów Poleko odbywać się będą konferencje i wykłady.

Tegoroczne targi Poleko, oraz towarzyszące im targi Komtechnika, Gmina i Dworzec odbywać się będą w nowym podziale branż na pawilony, który ma na celu ułatwienie zwiedzającym odnalezienie komplementarnych ofert z poszczególnych branż:
Pawilon 6A – Salon Recyklingu i Forum Recyklingu (Poleko)
Pawilony 5 oraz 5A – technika komunalna i zagospodarowanie odpadów (Poleko i Komtechnika)
Pawilon 8 – woda, powietrze, hałas i wibracje, klimat (Poleko)
Pawilon 8A – doradztwo i instytucje ochrony środowiska, jednostki naukowe i badawczo-rozwojowe, Miasteczko Ekologiczne (Poleko)
Pawilon 7 – Salon Czystej Energii i Forum Czystej Energii (Poleko)
Pawilon 7A – oferta wystawców Targów Produktów i Usług dla Samorządów GMINA oraz Salonu Lokalnego i Regionalnego Transportu Publicznego DWORZEC.

Otwarcie targów nastąpi w samo południe 14 października w Sali Ziemi. Godzinę później w pawilonie nr 7 zostanie otwarte Miasteczko Ekologiczne. Natomiast o 13.30 w pawilonie 15, sala 1.C rozpocznie się debata w gronie ministrów środowiska “Ekologia w jedności z ekonomią w perspektywie politycznej”. Panelistami debaty są ministrowie środowiska: Maciej Nowicki, Stanisław Żelichowski, Jan Szyszko, Tomasz Podgajniak i Maciej Grabowski oraz prof. Andrzej Mizgajski (przewodniczący  Państwowej Rady  Ochrony Środowiska).

15 października warto się wybrać na konferencję “Metan dla motoryzacji”, która rozpocznie się o 10 w Miasteczku Ekologicznym oraz spotkanie z załogami Międzynarodowego Rajdu Blue Corridor NGV Rally 2014. A 16 października odbędzie się międzynarodowa konferencja „Budowanie zielonych mostów między krajami Europy Środkowo-Wschodniej a Chinami” – g. 9.00, pawilon 15, sala konferencyjna 1.F. Udział w konferencji wezmą dyrektorzy departamentów oraz sekretarze stanu z Ministerstw odpowiadających za ochronę środowiska i zmiany klimatu m.in. z Albanii, Litwy, Czech, Chin, Rumunii i Polski.
 
Targi potrwają do 17 października.