Niech zapłoną znicze pamięci – VI edycja akcji społecznej

Bohaterowie ginący w publicznych egzekucjach, więzieniach, obozach za uparte podtrzymywanie polskości, zaangażowanie ich rodzin w konspirację lub walkę zbrojną o wolną ojczyznę – ich wszystkich upamiętnia organizowana już po raz szósty akcja społeczna „Zapal znicz pamięci”. W południe 26 października w miejscach kaźni odnalezionych przez uczestników akcji zapłoną znicze.

Zanim był Katyń i Akcja AB – była operacja Tannenberg i eksterminacja polskich elit na ziemiach wcielonych do III Rzeszy. Tylko do końca 1939 roku Niemcy zamordowali tu 40 tysięcy polskich obywateli. Niemcy wprowadzili tu znacznie większy terror niż na terenie Generalnego Gubernatorstwa. Na tych ziemiach od pierwszego dnia agresji niemieckiej w 1939 roku terror i egzekucje były codziennym doświadczeniem Polaków.

Po raz pierwszy akcja społeczna „Zapal znicz pamięci” odbyła się w Wielkopolsce w 2009 roku, jako wspólny projekt Radio Merkury Poznań i poznańskiego oddziału IPN. W niedzielę poprzedzającą 70-tą rocznicę egzekucji, 18 października 2009 roku, w samo południe, w kilkudziesięciu spośród około 140 miejsc, które znalazły się na liście sporządzonej przez OBEP IPN w Poznaniu, w miejscach egzekucji zbiorowych, w lasach, na rynkach miast, na cmentarzach, zapalone zostały symboliczne znicze pamięci.

Akcja przeprowadzana jest pod patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka przez rozgłośnie regionalne Polskiego Radia z Poznania, Bydgoszczy, Gdańska, Łodzi i Katowic oraz Biura Edukacji Publicznej IPN z tych miast, od tego roku przy współpracy Muzeum Historii Polski. Jej uczestnicy często nie tylko zapalają znicze, ale także organizują w swoich miejscowościach spacery edukacyjne, wyprawy rowerowe, krótkie prelekcje o wojennej historii, a rozgłośnie przypominają o specyfice okupacji na ziemiach wcielonych w swoich audycjach. Fotografie przesłane na adres znicz@radiomerkury.pl oraz znicz@dzieje.pl z krótkim opisem zostaną umieszczone na stronie internetowej portalu dzieje.pl oraz na stronach Radia Merkury Poznań. Podczas ubiegłorocznej akcji „Zapal znicz pamięci” znicze zapłonęły w ponad 300 miejscach łącznie z Dreznem i Berlinem-Plőtzensee.

Wszystkich, którzy chcą zapalić wspólnie znicz pamięci, zapraszamy w niedzielę 26 października o godz. 12.00 pod pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej w Poznaniu. Wartę honorową przy pomniku będą pełnić ułani ze Stowarzyszenia Ochotniczego Reprezentacyjnego Oddziału Ułanów Miasta Poznania w barwach 15 Pułku Ułanów Poznańskich.

Akcję „Zapal znicz pamięci” zwieńczy „Koncert Zaduszkowy. Pamiętamy…”, który odbędzie się w czwartek 30 października, o godz. 19.00, w Teatrze Muzycznym przy ul. Niezłomnych 1 w Poznaniu. Koncert będzie wyrazem hołdu oraz pamięci o polskich patriotach, ofiarach gestapo, które ucierpiały w budynku Domu Żołnierza, obecnej siedzibie Teatru. Koncertowi patronują Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Łukasz Kamiński, prezydent Miasta Poznania Ryszard Grobelny oraz dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.

Podczas koncertu zostaną wykonane dwa dzieła: J. S. Bach Koncert skrzypcowy a-moll BWV 1041 W. A. Mozart Requiem d-moll KV 626. W koncercie wystąpią: Tiffany Tan (Singapur) – skrzypce solo, Soliści, Chór i Orkiestra Teatru Muzycznego w Poznaniu. Tiffany Tan zagra na skrzypcach Alfreda Vidoudeza z 1924 roku, użyczonych dzięki uprzejmości Państwa Rin Kei Mei z Singapuru, którym dziękujemy za hojność.
W tym roku szczególnie przypominamy pięć postaci:
Witold Donimirski (1874–1939) – ziemianin, działający na rzecz Polaków na niemieckim wówczas Powiślu, zamordowany w KL Sachsenhausen-Oranienburg. Córki Ewa i Halina walczyły w Powstaniu Warszawskim, Ewa zginęła.
Wacław Wawrzyniak  (1894–1939) – powstaniec wielkopolski, przedwojenny burmistrz Fordonu, zamordowany tam przez Selbstchutz w październiku 1939 r. w publicznej egzekucji.
Stanisław Sapociński (1904–1939) – łódzki dziennikarz, aresztowany jako przedstawiciel inteligencji, rozstrzelany 12 listopada 1939 r. w lasach lućmierskich.
Brunon Ochojski (1885–1939) – halerczyk, powstaniec śląski, społecznik, zamordowany w KL Dachau. Rodzina Ochojskich aktywnie uczestniczyła w konspiracji podczas II wojny światowej.
Mikołaj Kiedacz (1879–1939) – prezydent i wiceprezydent Poznania (1919–1932).