Quadro dla Bramy Poznania

Już po raz szesnasty wręczono w Poznaniu nagrodę dla najlepszej realizacji architektonicznej w mieście, której patronuje Jan Baptysta Quadro. Tym razem za wartą docenienia uznano Bramę Poznania.

Brama Poznania to najnowszy obiekt multimedialny naszego miasta – nie można jednak traktować tego obiektu jako muzeum, co wielokrotnie podkreślał Robert Mirzyński, dyrektor placówki. W budynku nie ma bowiem ani jednego eksponatu muzealnego. Zamiast tego jest multimedialna ekspozycja, prezentująca historię Ostrowa Tumskiego.

Równie ważne jak wnętrze jest też opakowanie – to zaś zostało nagrodzone jedną z najważniejszych poznańskich nagród, a już na pewno najważniejszą architektoniczną. Twórcy Bramy Poznania z krakowskiego studia Ad Artis Emerla Wojda  otrzymali bowiem w poniedziałkowe przedpołudnie statuetkę Jana Baptysty Quadro, właśnie za projekt budynku na Śródce.

– W moim osobistym przekonaniu realizacja ta jest pewnego rodzaju rehabilitacją Poznania za zamek Przemysła. Trzeba zwrócić uwagę, że laureaci pochodzą z Krakowa, miasta chyba najbardziej obciążonego historią w tym kraju, a mimo to projektując budynek nie zaproponowali nam kopii Barbakanu czy Bramy Floriańskiej – komplementował architektów Wojciech Cenkiel, prezes firmy UWI Inwestycje, inicjatora ustanowienia nagrody architektonicznej. – Zaprojektowano bardzo prostą, oszczędną formę, zawierającą w sobie olbrzymi ładunek treści. Poznań nie może zmierzać w kierunku skansenu architektury, powinien otwierać się na dobrą architekturę współczesną.

Sami projektanci podczas odbierania nagrody byli nadzwyczaj skromni i podkreślali, że zarówno budynek jak i koncepcja Bramy Poznania to efekt pracy wielu ludzi. Tak wielu, że prawdopodobnie nawet wszyscy nie zmieściliby się w Sali Renesansowej poznańskiego ratusza, w której to właśnie miało miejsce wręczenie nagrody. W imieniu więc całego zespołu projektowego nagrodę odebrali Arkadiusz Emerla i Maciej Wojda (autorzy projektu) oraz Maciej Kasinowicz (architekt prowadzący).

Nagrodę odebrali – co oczywiste – z rąk Ryszarda Grobelnego, prezydenta Poznania. Ten przyznał, że jest to nagroda również dla miasta, ponieważ to właśnie Poznań jest inwestorem Bramy Poznania. Ale…
– Powinienem się lekko wstydem spalić, bo jest to pierwsza realizacja, której inwestorem jest miasto Poznań – mówił Grobelny. – To jest realizacja, która budzi pewne kontrowersje, nie jest wśród wszystkich jednoznaczna, ale z każdym dniem tych kontrowersji jest mniej.

Nagroda Jana Baptysty Quadro to nie pierwsze wyróżnienie, jakie zostało przyznane Bramie Poznania. Wcześniej całe założenie zostało uznane przez Polską Organizację Turystyczną za najlepszy produkt turystyczny w Wielkopolsce w 2014 roku.