Pierwsza “landrynka” leci do Glasgow

28 października to dzień inauguracji nowego połączenia lotniczego z poznańskiej Ławicy. Oferta portu lotniczego wzbogaci się o połączenie z głównym lotniskiem szkockiego miasta Glasgow.

Nowy kierunek, oferowany przez tanią linię lotniczą Wizz Air, został ogłoszony już 10 lipca, ale jak zwykle w takich przypadkach na jego inaugurację trzeba było trochę poczekać. Przeloty będą odbywać się dwa razy w tygodniu, we wtorki i soboty, zgodnie z następującym rozkładem (godziny w czasie lokalnym):
– wylot z Poznania o godz. 16:40, przylot do Glasgow o godz. 18:10
– wylot z Glasgow o godz. 18:40, przylot do Poznania o godz. 21:55

To jednak nie wszystko – taka liczba połączeń do Glasgow utrzyma się maja 2015 roku. Od maja natomiast zostanie zwiększona do trzech tygodniowo, ponieważ w bazie Wizz Air w Poznaniu pojawi się nowa maszyna. Samoloty tego przewoźnika są malowane na charakterystyczny, różowy kolor, dlatego też nazywane są landrynkami.

Od maja 2015 roku zwiększy się nie tylko liczba połączeń do Glasgow, ale też na innych trasach, oferowanych przez węgierskiego przewoźnika. Wcześniej (pod koniec marca) pojawi się także nowa propozycja: loty do szwedzkiego Malmoe.

Połączenie, które wystartuje 28 października, oferować będzie pierwsze w historii loty z poznańskiego lotniska do głównego portu lotniczego Glasgow. Wcześniej co prawda do tego szkockiego miasta latała także linia Wizz Air (od lutego 2008 do kwietnia 2009), ale wówczas “landrynki” lądowały na lotnisku Glasgow/Prestwick.

Glasgow to największe miasto w Szkocji. Miejski port lotniczy Glasgow Airport
(GLA) położony jest ok. 13 kilometrów od centrum miasta. Dogodny dojazd w obie
strony zapewnia kilka linii autobusowych, a stacja kolejowa znajduje się 3 km od
lotniska. W ubiegłym roku port obsłużył prawie 7,4 miliona pasażerów, oferując
blisko 100 kierunków.

Liczba kierunków regularnych oferowanych z Poznania przez linię Wizz Air wzrosła w 2014 roku do 8. Pozostałe połączenia to: Barcelona El Prat (zawieszone na zimę, wraca w maju 2015), Doncaster/Sheffield, Eindhoven (nowość), Mediolan Bergamo (tylko w okresie 31 styczeń – 21 marzec), Londyn Luton, Oslo Torp, Paryż Beauvais oraz Sztokholm Skavsta.