Rusza konkurs na gadżet kampanii „Odzyskaj. Korzystaj”

Nowoczesny, ekologiczny, funkcjonalny – taki ma być gadżet kampanii „Odzyskaj. Korzystaj”. To kolejna część kampanii promującej miejski system gospodarki odpadami, a związanej z tzw. spalarnią śmieci.

Do konkursu zgłosić mogą się wszyscy, którzy choć trochę interesują się projektowaniem, wzornictwem lub grafiką. Każdy może stworzyć projekt ekologicznego gadżetu, który następnie stanie się wizytówką kampanii. Aby wziąć udział w konkursie wystarczy przesłać swoje portfolio i przekonać jury kreatywnymi pracami. Autorzy najciekawszych z nich wezmą udział w profesjonalnych warsztatach z projektantami i producentami. Na zgłoszenia organizatorzy czekają do 30 listopada 2014 r.

Konkurs na ekologiczny gadżet to kolejna odsłona kampanii „Odzyskaj. Korzystaj” promującej projekt o nazwie „System Gospodarki Odpadami dla Miasta Poznania” związany z budową Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych
w Poznaniu, czyli – prościej mówiąc – ze spalarnią śmieci.

– Chcemy zachęcić młodych do angażowania się w proekologiczne działania. Oddajemy zaprojektowanie gadżetu trzyletniej kampanii w ręce studentów szkół artystycznych, ludzi kreatywnych bo wierzymy w ich zaangażowanie chęć zmian, innowacyjne pomysły i nowoczesne spojrzenie – mówi Bożena Przewoźna, pełnomocnik prezydenta Poznania ds. realizacji projektu “System Gospodarki Odpadami dla Miasta Poznania”. – Konkurs odbędzie się w dwóch kategoriach. Uczestnicy zaprojektują gadżet kampanii dedykowany grupie VIP oraz dzieciom i młodzieży. Podczas finału jury wybierze dwa prototypy, na bazie których wyprodukujemy gadżety dystrybuowane następnie w wybranych działaniach kampanii edukacyjnej i promocyjnej.

W konkursie udział mogą wziąć wszyscy, którzy interesują się designem i projektowaniem zawodowo lub hobbistycznie. Aby zgłosić się do rywalizacji wystarczy do 30 listopada 2014 r. przesłać swoje portfolio w formacie pdf na adres: konkurs@odzyskajkorzystaj.pl. Autorzy najlepszych prac zostaną zaproszeni na profesjonalne warsztaty organizowane
w dniach 16-17 grudnia 2014 r. przez Concordia Design.

Głównym celem zajęć będzie praca w multidyscyplinarnych zespołach i w oparciu o metodę design thinking. Uczestnicy zgodnie z metodologią myślenia projektowego wykorzystają techniki kreatywne oraz wspólnie stworzą profesjonalny brief projektowy.
– Zastosowana podczas warsztatów metodologia pozwoli uczestnikom poznać także etapy procesu projektowego, poczynając od eksploracji przez kreację, aż po prototypowanie i wdrożenie gadżetów do produkcji – informuje Anna Wróblewska z Concordia Design.

Nad projektowaniem prototypów gadżetów czuwać będą wybitni polscy projektanci – Marek Cecuła – światowej sławy artysta, ceramik, pedagog i kurator, Małgorzata Bernardy – projektantka tkanin i tekstyliów wysokiej klasy specjalistka w zakresie projektów wnętrz oraz Bartosz Krüger – ekspert w zakresie technologii i wykorzystania papieru. Uczestnicy stworzą projekty z ceramiki, tkanin lub papieru z recyklingu. Najlepsze projekty mogą zdobyć nagrody o wartości nawet do 8 tysięcy złotych!