Poznańskie nekropolie po zmroku

Położenie nekropolii na wzgórzu Św. Wojciecha ustalono już w 1808 roku, chociaż najstarszy znaleziony tam nagrobek ma datę dopiero 1813 roku. Co ciekawe, do 1848 roku przy cmentarzu działał tzw. Przysionek Śmierci, czyli swego rodzaju kostnica dla osób, które obawiały się pogrzebania za życia. Przysionek został zrealizowany na podstawie testamentu hr. Edwarda Raczyńskiego przez jego […]

Położenie nekropolii na wzgórzu Św. Wojciecha ustalono już w 1808 roku, chociaż najstarszy znaleziony tam nagrobek ma datę dopiero 1813 roku. Co ciekawe, do 1848 roku przy cmentarzu działał tzw. Przysionek Śmierci, czyli swego rodzaju kostnica dla osób, które obawiały się pogrzebania za życia. Przysionek został zrealizowany na podstawie testamentu hr. Edwarda Raczyńskiego przez jego syna, Rogera. Ta funkcja została jednak zlikwidowana ze względu na brak zainteresowania.

Obecny cmentarz zyskał swoją funkcję w roku 1948. Obecnie jest to zabytek pod  ochroną nie tylko konserwatorską – już bowiem w ubiegłym wieku borykał się z wieloma atakami ze strony wandali. Na szczęście ataki już się nie zdarzają.