Gęsi i prosiaki zawładną niepodległościowym długim weekendem

Nie będzie jednak gęgania ani chrumkania, lecz… mlaskanie. Izba Rzemieślnicza w Poznaniu przygotowuje bowiem wydarzenia mające promować mięso: wieprzowe jako dobre dla sportowców, gęsinę natomiast jako tradycyjne danie na Św. Marcina.

Jeżeli chodzi o gęsinę to Polska jest potentatem w jej produkcji, jednak spożycie w naszym kraju jest znikome.
– 95 proc. idzie na eksport. Spożycie liczy się w dekagramach, to wychodzi ok. 300 gram na głowę rocznie – podaje Jacek Marcinkowski z Wielkopolskiego Cechu Rzeźników i Wędliniarzy.

A szkoda – bo gęsina uznawana jest za specjalistów za mięso wyjątkowo wartościowe. Gęsina jest bardzo krucha, a tłuszcz zawiera wiele kwasów nienasyconych. Do tego mięso gęsi jest wysokobiałkowe.

Kto jeszcze nie próbował tego mięsa, będzie miał wkrótce okazję – w dniu niepodległości na Starym Rynku będzie można za darmo spróbować gęsiny. Będą też pokazy kulinarne i… Radio “Gęgę”, czyli specjalna strefa zabawy. Gęsina pojawi się także na paradzie świętomarcińskiej.
– Pojawi się platforma z gęsiami, z pierzem, która będzie promowała gęsinę – ujawnia Andrzej Łyszyk, współorganizator imprezy “Gęsina na imieninach”.

Organizatorzy pragną, aby gęsina stała się – ponownie – tradycyjnym mięsem, przygotowywanym w Polsce na dzień Św. Marcina, podobnie jak w USA przygotowuje się indyka.

Ale gęsina to nie jedyny rodzaj mięsa, który będzie promowany przez poznańskich rzemieślników. Dwa dni wcześniej, czyli 9 listopada, na trybunach ziemnych przy jeziorze Maltańskim, odbędzie się kolejna mięsna impreza: “Zdrowo jesz, lepiej żyjesz, w sporcie sukces gwarantujesz”. Podczas tej imprezy także będzie można spróbować darmowego mięsa – tym razem wieprzowego pod różnymi postaciami.
– Głównym bohaterem będzie wieprzowina, którą będziemy serwować z naszego kociołka obfitości. Będą też kiełbaski z wielkiego grilla oraz gulasz z naszej ogromnej patelni – opowiada Łyszyk. – Wszystko w ramach hasła “W mięsie siła”.

Na imprezie maltańskiej oprócz degustacji będą też warsztaty i porady kulinarne, a także pokazy rugby olimpijskiego. Impreza potrwa od 10 do 15.