Neon Wilda już jest – rozświetlenie w piątek

Zamknięcie kina „Wilda” w 2006 roku zostało przez wielu uznane za symboliczny upadek kulturalny całej dzielnicy. Na powrót kina, przynajmniej w najbliższym czasie, raczej nie można liczyć – ale wrócił neon! I zostanie uroczyście zapalony ponownie w piątek, 7 listopada, o godzinie 18.

“Kino, wybudowane w 1962 roku, do momentu powstania „Multikina”, było jedynym po wojnie nowym kinem w Poznaniu” – tłumaczą przedstawiciele fundacji SPOT, która jest organizatorem projektu. – “Chcielibyśmy, aby odtworzenie części neonowego napisu, który kiedyś zdobił zadaszenie nad wejściem do kina, stało się symbolicznym gestem odradzającej się dzielnicy oraz pretekstem do spotkań mieszkańców Wildy, dyskusji na temat ikonosfery i historii dzielnicy oraz wspólnego działania. Liczymy więc, że projekt nie będzie tylko okazją do integracji lokalnej społeczności, ale także rozwijając umiejętności twórczego myślenia przyczyni się do budowania potencjału intelektualnego i ożywił aktywność społeczną. Chcielibyśmy, aby zaangażowanie samych mieszkańców w realizację projektu wzmocniło u nich także poczucie odpowiedzialności i wyczulenie na miejsca wspólne”.

Projekt stawia nie tylko na wartości duchowe – ma być też realnym dowodem na to, że elementy wizualne w przestrzeni miasta, także neony, mogą być i atrakcyjne, i zgodne z prawem. Mogą też stanowić punkt oparcia i źródło inspiracji dla mieszkańców Wildy, a tym samym – wzmocnić już istniejące i stworzyć nowe więzi społeczne. To

“Rekonstrukcja części historycznego neonu „Kino Wilda Kino” ma więc być raczej pretekstem do szeregu działań angażujących różne grupy mieszkańców Wildy, niż celem samym w sobie” – tłumaczą pomysłodawcy.  – “Konkretnym efektem tego działania będzie wykorzystanie jej historycznego potencjału do podniesienia jakości przestrzeni publicznej dzielnicy i wzmocnienie jej nowego wizerunku, uczynienia z Wildy miejsca atrakcyjniejszego dla jego mieszkańców i interesującego dla poznaniaków oraz turystów. W konsekwencji wszystko to może wpłynąć na zintensyfikowanie procesów rewitalizacyjnych, ukazanie przestrzeni publicznej jako dobra wspólnego i zaangażowanie mieszkańców w jej współkształtowanie. Projekt „neoWilda” daje więc szansę wzbogacenia wizerunku Wildy oraz przypomnienia o wartościach istotnych dla jej historii”.

Projekt neoWilda realizowany jest w ramach programu „Centrum warte Poznania” Wydziału Kultury i Dziedzictwa Urzędu Miasta Poznania. W jego ramach odbyły się już warsztaty projektowania neonów w pracowni Piotra Heinze, wernisaż wystawy Wildeckie Neony połączony ze spotkaniem „Wilda i neony w czasach PRL” oraz dyskusja Jakuba Głaza z Piotrem Heinze na temat działalności firmy Reklama Neony.

7 listopada o godzinie 18 nastąpi uroczyste odsłonięcie neonu na ul. Wierzbięcice 36/38, a 14 listopada o 18 warto będzie się wybrać na dyskusję z udziałem Piotra Libickiego (UMP), Doroty Bonk-Hammermeister (Wildzianie), dr Łukasza Rogowskiego (UAM), Agencji Poor No More, którą poprowadzi Maciej Frąckowiak (UAM).