W Poznaniu będzie druga tura wyborów?

Tak przynajmniej wynika z sondażu, który opublikowało radio Merkury. Chodzi o wybór prezydenta miasta – zgodnie z wynikami badania czeka nas druga tura wyborów.

38,4% badanych zapowiedziało, że zagłosuje na Ryszarda Grobelnego, 14,7% na Jacka Jaśkowiaka z PO, 11% na Tomasza Lewandowskiego z SLD, 10,3% na Tadeusza Dziubę z PiS. 4,1% zamierza oddać swój głos na Zygmunta Kopacza z Kongresu Nowej Prawicy, 2,4 – na Annę Wachowską-Kucharską z własnego komitetu, 2,2 % – na Macieja Wudarskiego z Koalicji Prawo do Miasta 2,2% i 2% na Bogdana Grobelnego z Listy Bogdana Grobelnego. W porównaniu do sondażu z września tego roku Jacek Jaśkowiak zyskał 1,9%, Ryszard Grobelny – 0,2% i Zygmunt Kopacz także 0,2%. O 1,8% spadło poparcie dla Anny Wachowskiej-Kucharskiej, o 1,6% dla Tadeusza Dziuby, a o 0,1% dla Macieja Wudarskiego.

Tylko 13,3% badanych nie wie jeszcze na kogo zagłosuje – to zupełnie inna sytuacja niż w poprzednim sondażu. Wówczas ponad połowa badanych nie znała żadnego kandydata poza urzędującym prezydentem, a większość z nich deklarowała, że nie wie, czy pójdzie do wyborów, bo nie wie, na kogo głosować. Teraz 74,8% badanych twierdzi, że wie, kto kandyduje w wyborach i potrafi wymienić nazwiska kilku kandydatów. Nadal zdecydowanie najbardziej rozpoznawalny jest Ryszard Grobelny.

Jeśli wyniki wyborów będą podobne do wyników sondażu, oznacza to, że w wyborach prezydenckich dojdzie do drugiej tury, w której Ryszard Grobelny spotka się z Jackiem Jaśkowiakiem.

Telefoniczny sondaż na zlecenie Radia Merkury zrobiła firma Pactor na próbie tysiąca poznaniaków (połowa to telefony stacjonarne, a połowa – komórkowe). Badanie przeprowadzono między 6 a 10 listopada.