45 lat Instytutu Filologii Polskiej UAM

Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu obchodzi w tym roku Jubileusz 45-lecia swojego istnienia. Uroczyste rozpoczęcie obchodów będzie miało miejsce w poniedziałek 24 listopada (o godz. 10.00) podczas otwarcia Konferencji Jubileuszowej “Poznań w literaturze, literatura w Poznaniu”.

Oprócz konferencji literaturoznawczej odbędzie się również językoznawcza Konferencja Jubileuszowa “Język w regionie – region w języku” oraz wydarzenia towarzyszące: spotkanie pt. Miejsce głosu, głos miejsca. Pisarze i miejsca w Poznaniu (z udziałem poznańskich poetów i pisarzy), a także przygotowana przez studentów edukacyjna i regionalistyczna gra miejska pt. “Spis treści”.

Zapraszamy do wspólnego świętowania Jubileuszu 45-lecia Instytutu Filologii Polskiej również podczas spotkania w Teatrze Nowym im. Tadeusza Łomnickiego, gdzie 26 listopada odbędzie się spektakl pt. “Mr Barańczak” wystawiany specjalnie z okazji tego święta.

Instytut Filologii Polskiej został utworzony w 1968 roku i jest największą jednostką Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej (wyłonionego w 1988 roku z Wydziału Filologicznego). To również jednostka o najstarszych tradycjach. Środowisko naukowe poznańskich polonistów od wczesnych lat działalności skupiało wybitnych przedstawicieli swej dyscypliny naukowej. Grono jej profesorów współtworzyli w przeszłości m.in.: wybitny polonista i zarazem slawista Stanisław Dobrzycki (jeden z pierwszych rektorów Uniwersytetu Poznańskiego), Stanisław Pigoń (w latach 1919-1920), Roman Pollak (w okresie okupacji rektor Tajnego Uniwersytetu Ziem Zachodnich), Zygmunt Szweykowski – mistrz wybitnych poznańskich historyków literatury: Jarosława Maciejewskiego, Edwarda Pieścikowskiego, Zofii Trojanowiczowej.

W okresie powojennym poznański ośrodek polonistyczny rozwijał ważne, doceniane w kraju i za granicą badania w zakresie teorii literatury i przekładu, wyznaczające nowe trendy w nauce i dydaktyce uniwersyteckiej, inicjowane m.in. przez Jerzego Ziomka, Edwarda Balcerzana, Janinę Abramowską, Bożenę Chrząstowską, Sewerynę Wysłouch, Dobrochnę Ratajczakową, Stanisława Barańczaka. Tradycje badań polonistycznych współtworzyli także w tym okresie wybitni językoznawcy – m.in. Władysław Kuraszkiewicz, Monika Gruchmanowa, Zygmunt Zagórski, Wojciech Ryszard Rzepka oraz ich kontynuatorzy: m.in. Bogdan Walczak, Zdzisława Krążyńska, Stanisław Bąba.

Instytut Filologii Polskiej przez cały czas swego rozwoju organizuje konferencje naukowe o kluczowym dla badań nad literaturą i językiem znaczeniu, pozyskuje granty, prowadzi badania na podstawie konsekwentnie rozwijanej szerokiej współpracy z zagranicą, wydaje własne punktowane czasopisma o ogólnopolskim zasięgu, inicjuje przewody doktoratów honorowych – w przeszłości doktoraty honorowe m.in. dla Kazimiery Iłłakowiczównej, Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, Wisławy Szymborskiej, Petera Brooka; obecnie – dla Julii Hartwig (w lutym).

W roku 2012 Instytut Filologii Polskiej został laureatem w konkursie MNiSW na najlepiej opracowane programy kształcenia w zakresie wdrażania systemów poprawy jakości kształcenia oraz Krajowych Ram Kwalifikacji. W 2013 roku Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej otrzymał pozytywną opinię Polskiej Komisji Akredytacyjnej – było to prestiżowe wyróżnienie. W 2014 Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej, którego Instytut Filologii Polskiej jest naukowym filarem, otrzymał kategorię naukową A+. Oznacza to, że Instytut Filologii Polskiej UAM, jak i cały WFPiK jest najlepszy w Polsce (wraz z polonistyką UJ).

NAGRODY
O najwyższym poziomie prowadzonych przez IFP badań naukowych w zakresie literaturoznawstwa i językoznawstwa świadczą także liczne prestiżowe nagrody naukowe przyznawane studentom, doktorantom, absolwentom oraz pracownikom Instytutu. W latach 2011-2013 najwyższe nagrody za działalność naukową otrzymali:
1. Nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego otrzymał prof. UAM dr hab. Jerzy Fiećko za monografię Krasiński przeciw Mickiewiczowi. Najważniejszy spór romantyków (2012).

2. Nagrodę Prezesa Rady Ministrów otrzymali: dr Maciej Junkiert za rozprawę doktorską Grecja i jej historia w twórczości Cypriana Norwida (2012), dr Magdalena Śniedziewska, Polska literatura powojenna wobec malarstwa holenderskiego złotego wieku (2013) oraz prof. UAM dr hab. Tomasz Mika za rozprawę habilitacyjną „Kazania świętokrzyskie” – od rękopisu do zrozumienia tekstu (2013).

3. W konkursie imienia Majera Bałabana na najlepsze prace doktorskie i magisterskie otematyce żydowskiej,organizowanym przezŻydowski Instytut Historyczny im. E. Ringelbluma: dr Bartłomiej Krupa za pracę Opowiedzieć Zagładę. Polska proza i historiografia wobec Holocaustu (1987–2003) oraz dr Karolina Ruta za pracę
„Wyrażać niewyrażalne”. Analiza językowo-stylistyczna tetralogii „Jezus z Nazaretu” Romana Brandstaettera (wyróżnienie).

4. W Konkursie im. Marty i Konrada Górskich nagrody za rozprawy doktorskie otrzymali: dr Maciej Junkiert za pracę doktorską Grecja i jej historia w twórczości Cypriana Norwida (2013) oraz dr Magdalena Śniedziewska za pracę Polska literatura powojenna wobec malarstwa holenderskiego złotego wieku (2013).

5. W Konkursie im. Czesława Zgorzelskiego na najlepszą polonistyczną pracę magisterską: mgr Anna Kołos za pracę „Fides quaerens intellectum”. Wiara i rozum w barokowym konceptyzmie Macieja Kazimierza Sarbiewskiego i Stanisława Herakliusza Lubomirskiego (2012), mgr Olga Stramczewska za pracę magisterską Interpunkcja transkrypcji. Znad „Rozmyślania przemyskiego” (2013) oraz mgr Małgorzata Miławska za pracę Język bohaterem filmu. Analiza lingwistyczna „Dnia świra” Marka Koterskiego.

6. W gronie laureatów IX edycji prestiżowego konkursu organizowanego przez MNiSW na stypendia dla młodych i wybitnych naukowców znalazł się dr Maciej Junkiert. Stypendium jest przyznawane młodym naukowcom, którzy prowadzą prace badawcze na najwyższym poziomie i legitymują się znaczącym dorobkiem naukowym.