W Poznaniu będzie nowa fontanna!

Tym razem nie wygląda to na zagrywkę przedwyborczą, ponieważ fontanną miasto się (jeszcze) nie chwali. Co więcej – nie będzie to tylko fontanna, a przede wszystkim aerator, ale i tak wpłynie na poprawę estetyki miasta. Gdzie pojawi się wodotrysk?

Fontann nigdy dość – wpływają nie tylko na lepszy odbiór miasta przez turystów, ale także służą mieszkańcom miasta. Mimo że w Poznaniu ich teoretycznie nie brakuje, to jednak są raczej skupione w centrum miasta. Wkrótce w Poznaniu pojawi się nowa fontanna – tam, gdzie niegdyś została ona zainstalowana tymczasowo.

Mowa o wodotrysku w parku Marcinkowskiego. Przed rokiem została tam zainstalowana tymczasowa fontanna, ale wówczas była to jedynie forma reklamy dla firmy, która ją zainstalowała. Zarząd Zieleni Miejskiej (pod jego opieką znajduje się park) zastanawiał się wtedy, czy nie zostawić fontanny na stałe. Najwyraźniej urzędnicy doszli do wniosku, że takie urządzenie się przyda – ale funkcja estetyczna będzie raczej drugorzędna.

Przede wszystkim bowiem będzie to – jak można przeczytać w specyfikacji przetargowej – urządzenie do napowietrzania stawu wraz z fontanną pływającą. Ma to być element rewaloryzacji zieleni parkowej. Napowietrzanie stawu ma pomóc w utrzymaniu czystości wody. Sama fontanna będzie się składać z ośmiu podświetlanych dysz o mocy 4 kW. Wysokość strumienia wody ma wynosić minimum 20 metrów. Podświetlenie zaś będzie jedynie białe, ale fontanna ma być wyposażona w dwa “programy pokazu światła i wody”.

Kiedy fontanna się pojawi – tego nie wiadomo. ZZM dopiero rozpisał przetarg, a oferty w nim można składać do 2 grudnia. Na pewno więc o nowej fontannie nie dowiemy się niczego przed II turą wyborów prezydenckich. Co ciekawe, w przetargu jest zastrzeżenie, że fontanna ma być zainstalowana jeszcze w 2014 roku, a następnie… zdemontowana na okres zimowy i przechowana. Być może zatem zobaczymy nowy wodotrysk jeszcze w tym roku, ale będzie to tylko próbny rozruch.