Dwie wystawy fotografii prasowej, czyli mistrzowie prezentują

Jedną będzie można oglądać od 27 listopada w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim, drugą – od 28 listopada w siedzibie Wielkopolskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Prusa. Fotografie prasowe, i to na najwyższym poziomie, opanują Poznań!

Pierwsza, bo 27 listopada w samo południe, zostanie otwarta wystawa Wielkopolska Press Photo w urzędzie wojewódzkim. Na ten konkurs wpłynęło ponad 1300 zdjęć od 66 autorów. Jury pod przewodnictwem litewskiego fotoreportera prasowego Mindaugasa Kawaliauskasa  do pokonkursowej wystawy zakwalifikowało 38 zdjęć pojedynczych i 28 zestawów 30 autorów.
Grand Prix, 2000 zł + album MK otrzymał Adrian Wykrota za zestaw „Powrót”. W kategorii “Człowiek i jego pasje” pierwszą nagrodę za zestaw zdjęć zdobył Michał Adamski („Ekstremalna Droga Krzyżowa”), a za zdjęcie pojedyncze Artur Pławski („Urban higline”). W kategorii “Życie codzienne” pierwszą nagrodę otrzymał Stepan Rudyk za zestaw „Poznaj sąsiada”. W kategorii “Wydarzenia” pierwszej nagrody nie przyznano, w kategorii “Sport” zwyciężył Marek Zakrzewski z zestawem „Spartakiada-2”, a w kategorii “Przyroda i ekologia” – Artur Pławski z zestawem „Wydobycie 2.0”.

Natomiast 28 listopada w siedzibie WBPiCAK przy ulicy Prusa 9 zostanie otwarta 10. jubileuszowa wystawa BZWBK PRESSFOTO zawierająca 172 zdjęcia czołowych polskich fotoreporterów. Nagrodzone prace zostały wybrane spośród ponad 6 tysięcy zakwalifikowanych do konkursu zdjęć przesłanych przez 367 fotografów. Laureatów tegorocznej edycji wybierało jury pod przewodnictwem Tadeusza Rolke – artysty fotografika, prekursora polskiej fotografii reportażowej.

Laureatem nagrody głównej i autorem Zdjęcia Roku 2014 został Maciej Moskwa z agencji Testigo, który zatrzymał w kadrze bojownika Wolnej Armii Syryjskiej podczas modlitwy w tymczasowej bazie szkoleniowej w okolicach Maarrat-al-Numan w prowincji Idlib.

Nagrodę Banku Zachodniego WBK otrzymała Joanna Borowska z Polskiej Agencji Fotografów FORUM za fotoreportaż dokumentujący prace archeologiczno-ekshumacyjne prowadzone przez zespół prof. Krzysztofa Szwagrzyka na tzw. Łączce na warszawskich Powązkach. Bank przyznał również wyróżnienie Mariuszowi Janiszewskiemu z Doc!Photo Magazine za fotoreportaż pt. “Dziecięca lekkość bytu”. W tym roku wystawa jest wzbogacona o wiele jubileuszowych atrakcji. Prezentuje m.in. Zdjęcia Roku wszystkich dziesięciu edycji konkursu oraz wyłonione spośród nich Zdjęcie Dekady autorstwa Wojciecha Grzędzińskiego, które w 2008 roku obiegło niemalże cały świat.

W ramach wystawy nie zabraknie również prac fotoreporterów z Wielkopolski. W gronie tegorocznych laureatów jest Mariusz Forecki z agencji 5SHOTS, nagrodzony II miejscem w kategorii “Portrety” za fotoreportaż „Weterani”, Daniel Frymark z Radia Weekend, który otrzymał w tym roku dwie nagrody, oraz Argymir Iwicki, którego zdjęcie z peregrynacji relikwii błogosławionego Jana Bosko zajęło II miejsce w kategorii Życie codzienne.

Na uczestników wernisażu, który 28 listopada o godzinie 18.00 otworzy wystawę BZ WBK Press Foto 2014, czeka również jubileuszowy album „Polska”. Zawiera on wybrane zdjęcia laureatów wszystkich edycjach konkursu. Komentarze do zdjęć przygotował uznany polski literat Antoni Libera. Album otrzyma również autor najlepszego zdjęcia wykonanego podczas bezpłatnych warsztatów fotograficznych dla młodzieży, które odbędą się 28-29 listopada w Poznaniu. Poprowadzi je Karolina Jonderko.

Wystawę w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej i Centrum Animacji Kultury (ul. Bolesława Prusa 3) można będzie oglądać do 10 grudnia 2014 r.