NOWI MISTRZOWIE: NEW BONE – FOLLOW ME, music by Henryk Wars and Bronisław Kaper

Po nagraniu trzech autorskich, świetnie przyjętych albumów, zespół New Bone po raz pierwszy w swojej karierze zdecydował się na przygotowanie projektu zawierającego w całości muzykę innych artystów.

Materiał, który zespół będzie prezentował na koncertach, obejmuje utwory dwóch wybitnych polskich kompozytorów – Henryka Warsa i Bronisława Kapera we współczesnych, jazzowych aranżacjach.
 
Lata dwudzieste i trzydzieste XX wieku – czas barwny, rozśpiewany i roztańczony, czas fantastycznych karier, budowanych od zera wielomilionowych fortun, nowych kanonów mody, wielkiej popularności gwiazd kina i estrady. Nigdy przedtem, ani tez nigdy potem, życie nie miało tylu barw, odcieni i smaków…
 
Przygotowaniem aranżacji zajęło się trzech wybitnych pianistów jazzowych – Dominik Wania (nowy członek zespołu New Bone), Joachim Mencel i Andrzej Jagodziński.
 
Bronisław Kaper (ur. 1902, zm. 1983) – polski kompozytor, pianista. Autor muzyki do przeszło 150 filmów. Studiował w Warszawie, następnie w Berlinie. W 1933 roku wyemigrował do Paryża, gdzie na dobre rozpoczęła się jego przygoda z muzyką filmową, za sprawą podpisania kontraktu z wytwórnia MGM. Jest autorem wielu standardów jazzowych, spośród których najbardziej znane to „On Green Dolphin Street” (spopularyzowany przez Milesa Davisa) i „Invitation” (interpretowany m.in. przez Johna Coltrane’a czy Joe Hendersona). Kaper był czterokrotnie nominowany do Oscara, nagrodę zdobywając raz, w 1953 roku, za muzykę do musicalu „Lili” w reżyserii Charlesa Waltersa. Pracował również na Broadway’u.
 
Henryk Wars (ur. 1902, zm. 1977) wł. Henryk Warszawski – kompozytor, pianista, absolwent Konserwatorium Warszawskiego. Napisał muzykę do przeszło jednej trzeciej filmów dźwiękowych wyprodukowanych w Polsce do 1939 roku. Jego przeboje śpiewały takie gwiazdy, jak Hanka Ordonówna, Eugeniusz Bodo, czy Zula Pogorzelska, a cała Polska nuciła wraz z nimi „Ach, jak przyjemnie”, „Jak za dawnych lat”, „Już taki jestem zimny drań”, „Miłość ci wszystko wybaczy”, czy „Umówiłem się z nią na dziewiąta”. Po wojnie osiadł w Stanach Zjednoczonych, gdzie z rekomendacja od samego Artura Rubinsteina rozpoczął, pomimo początkowych trudności, współpracę z producentami filmowymi w Hollywood. W roku 1963 napisał muzykę do filmu „Mój przyjaciel delfin” („Flipper”). Jego piosenki śpiewali m.in. Bing Crosby czy Doris Day.
 
NEW BONE – krakowski kwintet jazzowy złożony z młodych, utytułowanych muzyków. Trzema autorskimi płytami utwierdził swoja pozycje na polskim rynku jazzowym. Entuzjastycznie o ich muzycznych dokonaniach wypowiadały się takie autorytety w tej dziedzinie, jak Jarek Śmietana czy Bogdan Chmura. Pozytywny oddźwięk w branżowej prasie zarówno polskiej, jak i zagranicznej, przyczynił się do wzrostu zainteresowania zespołem poza granicami naszego kraju. Grupa otrzymuje propozycje koncertów w najdalszych zakątkach globu, obecnie trwają prace nad kolejnymi zagranicznymi występami. Formacja zaprezentowała się w ramach drugiej edycji festiwalu Polskie Gwiazdy Światowego Jazzu w Moskwie, a także podczas Międzynarodowego Delhi Jazz Festival. Zespół w czasie pobytu w Indiach zapisał się także w historii jako pierwsza formacja, która wystąpiła z koncertem jazzowym na żywo w Kaszmirze!
 
Zespół powstał w 1996 roku z inicjatywy trębacza Tomasza Kudyka. Debiutancki album “Something for now”, na którym znalazły się kompozycje lidera zespołu, nagrali w 2004 roku. Debiut fonograficzny zaowocował dużą liczbą koncertów w całej Polsce. W 2009 roku grupa New Bone nagrała druga płytę „It’s not easy”, która jest kontynuacja „Something for now”.
 
W styczniu 2012 roku zespół zarejestrował materiał na trzecia autorska płytę zatytułowana „Destined” (premiera: kwiecień 2012 rok). W sierpniu 2013 roku Pawła Kaczmarczyka zastąpił Dominik Wania. Autorem muzyki, tak jak i większości kompozycji wykonywanych przez New Bone, jest lider zespołu Tomasz Kudyk.
 
Grupa New Bone wystąpiła na wielu znaczących festiwalach, m.in.: Bydgoszcz Jazz Festiwal (2009), Hanza Jazz Festiwal (Koszalin 2009), Festiwal Jazz Bez… (Przemyśl, Lwów 2009), Festiwal Jazz w Muzeum (Ostrów Wielkopolski 2009), JVC Jazz Festival (Legionowo 2005), Sopot Molo Jazz Festival (Sopot 2012), RCK Pro Jazz Festival (Kołobrzeg 2013), Festiwal Polskie Gwiazdy Światowego Jazzu (Moskwa, Rosja – 2013), Delhi International Jazz Festival (New Delhi, Indie – 2013).
 
„Zespół prowadzony mądrze przez lidera gra własną, oryginalną muzykę, w której słychać to, co najważniejsze w jazzie. Groove, swing, doskonałe brzmienie, dojrzałe solówki, dbałość o formę i wreszcie piękny balans pomiędzy szacunkiem dla tradycji a nowoczesnym progresywnym myśleniem muzycznym. To cechuje tylko artystów z najwyższej półki.”
Jarek Śmietana, Jazz Forum 7-8, 2012
 
Tomasz Kudyk
Trębacz, kompozytor, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. Jazz stał się jego pasją już w szkole średniej, na co niewątpliwie miał wpływ jego ojciec Jan Kudyk (lider Jazz Band Ball Orchestra). Zdobywał doświadczenie poprzez naukę wyniesioną z domu, udział w warsztatach jazzowych i kontakt ze środowiskiem muzycznym. W 1996 roku wraz z kolegami założył kwintet New Bone z którym nagrał dwie autorskie płyty: „Something for now” i „It’s not easy”. Trzecia płyta zespołu „Destined” ukazała się w kwietniu 2012 roku. Tomasz Kudyk jest autorem większości kompozycji wykonywanych przez zespół. Do tej pory miał okazje współpracować między innymi z takimi muzykami jak: Janusz Muniak, Maciej Sikała, Jarek Śmietana, Wojciech Karolak, Arek Skolik, Joachim Mencel, Andrzej Cudzich, Jan Pilch, Marek Stryszowski, Leszek Kułakowski, Adam Pierończyk. W 2011 roku uzyskał tytuł doktora sztuk muzycznych w dyscyplinie instrumentalistyka. Aktualnie pracuje na stanowisku adiunkta w Katedrze Muzyki Współczesnej i Jazzu w Akademii Muzycznej w Krakowie.
 
Bartłomiej Prucnal
Najmłodszy członek zespołu. Student Akademii Muzycznej w Krakowie na wydziale Jazzu i Muzyki Współczesnej, w klasie dr Ryszarda Krawczuka. Uczestnik i laureat wielu festiwali w Polsce i za granica. Współzałożyciel formacji N.S.I. i kompozytor wielu jej utworów. W 2012 roku wraz zespołem zdobył I miejsce i Grand Prix na 5th Azoty Tarnów International Jazz Contest (gdzie oceniał go m.in. Kenny Garret), a także – I miejsce i Grand Prix na konkursie Jazz Juniors. Współpracował z wieloma cenionymi zespołami i muzykami, m.in. Leszkiem Żądło, Wojciechem Groborzem, Zbigniewem Namysłowskim/Big Band, Jarkiem Śmietaną, Michałem Urbaniakiem.
 
Dominik Wania
W 2005 roku ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie, w klasie fortepianu prof. Andrzeja Pikula. W latach 2006-2008 był studentem Danilo Pereza i Jerry Bergonziego na wydziale jazzowym New England Conservatory of Music w Bostonie (USA) w ramach Presidential Scholarship, przyznanego przez Helena Foundation. Jest czynnym muzykiem sesyjnym. Współpracuje i występuje ze znakomitościami sceny jazzowej polskiej i zagranicznej: Tomasz Stańko, Piotr Baron, Jacek Kochan, Maciej Sikała, Adam Pierończyk, Piotr Wojtasik, Grzegorz Nagórski, Janusz Muniak, Zbigniew Namysłowski, Bronisław Suchanek, Zbigniew Wegehaupt, Marcus Miller, Joey Baron, Lee Konitz, David Liebman, George Garzone, Eddie Henderson, Nguyen Le, Gary Thomas, Marilyn Mazur. Uczestniczy także w projektach z muzykami młodego pokolenia: Maciej Obara Quartet, Noise Trio (muz. elektroniczna z el. jazzu). W swoim dorobku ma nagrania dla Radia i Telewizji oraz płytowe, udział w wielu festiwalach muzyki klasycznej i jazzowej a także liczne nagrody w konkursach jazzowych, m. in. nagrody indywidualne w finałach VII Ogólnopolskiego Konkursu Standardów Jazzowych w Siedlcach (2003) oraz 41. Festiwalu Jazz Nad Odrą we Wrocławiu (2005), I nagrodę na II Konkursie Pianistów Jazzowych w Warszawie (2005). Koncertował w wielu krajach Europy w Azji oraz w USA. Oprócz czynnej działalności koncertowej prowadzi także działalność dydaktyczną na stanowisku asystenta/doktoranta w Katedrze Muzyki Współczesnej i Jazzu w Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Instytucie Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach.
 
Maciej Adamczak
Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej AM w Katowicach, w klasie kontrabasu Jacka Niedzieli. Jest laureatem kilku krajowych konkursów, m.in. Jazz Juniors (Marcin Zupański Quartet, I nagroda,1997), Jazz nad Odra, Pomorska Jesień Jazzowa.
Współpracował m.in. z: Quintessence Eryka Kulma, Kwartetem Krzysztofa Popka, Kwartetem Janusza Skowrona, Kwintetem Marka Bałaty, Big Bandem Zbigniewa Namysłowskiego, Trio Wojciecha Groborza, Kwartetem Piotra Barona. Obecnie mieszka w Krakowie, gdzie najczęściej występuje w klubie prowadzonym przez znakomitego polskiego saksofonistę Janusza Muniaka. Jest także wykładowca klasy kontrabasu Katedry Muzyki Współczesnej i Jazzu krakowskiej Akademii Muzycznej.
 
Dawid Fortuna
Jest absolwentem bydgoskiej szkoły muzycznej im. Artura Rubinsteina, gdzie uczył się pod okiem znakomitego pedagoga Mirosława Zyty. Kilka lat temu ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie na wydziale muzyki klasycznej oraz jazzowej. Jego dotychczasowe osiągnięcia to udział w konkursach m. in. na Krokus Jazz Festiwal, Bielskiej Zadymce Jazzowej, Jazz nad Odrą (wyróżnienie – 2008), zwycięstwo w Międzynarodowym Konkursie Młodych Zespołów Jazzowych Jazz Juniors (2011, 2012), Jazz nad Odrą, udział w festiwalach w Polsce i za granicą oraz przede wszystkim występy ze znakomitymi polskimi jazzmenami. Miał okazję występować m.in. z Januszem Muniakiem, Tomaszem Stańko, Leszkiem Możdżerem, Adamem Pierończykiem, Joachimem Menclem, Wojciechem Groborzem, Dominikiem Wanią, Sebastianem Bernatowiczem, Wojciechem Karolakiem, Agą Zaryan, Pawłem Kaczmarczykiem, Jerzym Małkiem.