Poznańska spalarnia odpadów w miniaturze

Choć spalarnia została pomniejszona 150 razy (skala 1:150), jej wymiary  robią wrażenie. Model przedstawiający architekturę ITPOK, układ dróg  na terenie obiektu, zieleń, ludzi i pojazdy ma wymiary 105 x 160 cm i waży ok. 100 kg.Makieta została wykonana na zlecenie SITA Zielona Energia, inwestora i partnera prywatnego miasta przy realizacji ITPOK. Jej głównym zadaniem jest […]

Choć spalarnia została pomniejszona 150 razy (skala 1:150), jej wymiary  robią wrażenie. Model przedstawiający architekturę ITPOK, układ dróg  na terenie obiektu, zieleń, ludzi i pojazdy ma wymiary 105 x 160 cm i waży ok. 100 kg.
Makieta została wykonana na zlecenie SITA Zielona Energia, inwestora i partnera prywatnego miasta przy realizacji ITPOK. Jej głównym zadaniem jest zobrazowanie, jak będzie wyglądał gotowy obiekt.

Makieta po raz pierwszy została udostępniona na ubiegłorocznych, Międzynarodowych Targach Ochrony Środowiska Poleko, gdzie przedstawiciele Miasta Poznania i SITA Zielona Energia wspólnie prezentowali projekt budowy ITPOK. Docelowo, po uruchomieniu ITPOK, spalarnia w miniaturze stanie się częścią ścieżki edukacyjnej, która powstanie na terenie instalacji. Do tego czasu, mieszkańcy Poznania będą mogli ją oglądać w Urzędzie Miasta, gdzie po raz pierwszy model jest udostępniony  szerokiej publiczności.
– Poznańska spalarnia odpadów to zakład o publicznym przeznaczeniu – komentuje Szymon Cegielski, dyrektor kontraktu w firmie SITA Zielona Energia. – Jest budowana, aby służyć mieszkańcom miasta i okolicznych gmin. Mamy nadzieję, że umiejscowienie makiety w urzędzie, gdzie każdy mieszkaniec może się z nią zapoznać, przyczyni się do budowania publicznego poczucia własności tej instalacji.

Makietę wykonała poznańska pracownia Modelarnia, która od lat realizuje modele na zamówienie nie tylko klientów polskich, ale i zagranicznych. Przy tworzeniu miniatury poznańskiej ITPOK pracowały 3 osoby przez 6 tygodni. Najbardziej pracochłonny był obszar instalacji oczyszczania gazów, który jest bogaty w różnego rodzaju urządzenia i konstrukcje stalowe. Jest to także najbardziej efektowna część makiety, której wielkość i ogromna ilość elementów uświadamia, jak dużą wagę przykłada się do  oczyszczania spalin w obiektach tego typu.

Poznańska instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych jest drugą, pod względem wydajności, z sześciu budowanych obecnie w Polsce spalarni (Kraków – 220 tys. ton odpadów, Poznań – 210 tys. ton, Bydgoszcz – 180 tys. ton, Szczecin – 150 tys. ton, Białystok – 120 tys. ton, Konin – 94 tys. ton). Eksperci szacują, że aby Polska mogła do 2020 roku osiągnąć cele określone przez Unię Europejską w zakresie gospodarki odpadami, potrzebne byłoby wybudowanie 15-20 instalacji tego typu, o rocznej wydajności ok. 200 tys. ton. Do budowy kolejnych instalacji „przymierzają się” również m.in. Gdańsk, Łódź, Olsztyn i Warszawa.