Światowy Dzień AIDS

1 grudnia  obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. Z tej okazji Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna przypomina o nadal zatrważających statystykach zachorowań i akcjach profilaktycznych.

Od początku epidemii do września 2014 r. rozpoznano w Polsce 18 204 zakażenia HIV, 3 163 osoby zachorowały na AIDS, 1 283 chorych zmarło. Na dzień 31 października 2014 r. leczeniem ARV objętych było 7 776 pacjentów, w tym 110 dzieci. Szacuje się, że z wirusem żyje ok. 35 tys. osób, więc co druga osoba żyjąca z HIV nie wie, że jest zakażona i może nieświadomie zakażać innych. Jak czytamy w Rekomendacjach PTN AIDS osoby nieświadome swego zakażenia stanowią źródło 75% nowych zakażeń.

W Wielkopolsce od stycznia do 25 listopada tego roku odnotowano 69 zakażeń wirusem HIV, w tym 7 kobiet, 60 mężczyzn, a w 2 przypadkach brak danych. Nastąpiły też dwa zgony z powodu HIV; kobieta w przedziale wiekowym 20-29, mężczyzna w przedziale wiekowym 50-59 lat. W Poznaniu doszło do zakażenia 55 osób. W 2013 roku były to 84 osoby.

Jeśli chodzi o AIDS – w tym samym terminie odnotowano 8 przypadków zachorowań: 6 mężczyzn (4 w przedziale wiekowym 20-29 lat; dwóch w wieku 40-59. 4 zachorowania odnotowano w Poznaniu – w 2014 roku było ich 12.

1 grudnia  mieszkańcy Poznania będą mieli okazję zobaczyć o godzinie 18.00 przez ok. 15 minut w oknach Domu Studenckiego ESKULAP iluminację świetlną przedstawiającą czerwoną wstążkę symbol walki z AIDS oraz solidarności z chorującymi na AIDS i nosicielami HIV.
2 grudnia  w Collegium Stomatologicum  o godzinie 17.30 odbędzie się dla studentów projekcja filmu „Witaj w klubie” poprzedzona prelekcją pracownika Oddziału Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia PSSE w Poznaniu.
4 grudnia w godzinach od 12.30 do 15.30 prowadzone będą działania edukacyjno-informacyjnymi w Centrum Multimedialnym Politechniki Poznańskiej.
5 grudnia na  Uniwersytecie Medycznym Collegium Anatomicum (ul. Święcickiego 9) w godzinach od 10.30 do 13.30  studenci medycyny będą prowadzić edukację z zakresu profilaktyki HIV/AIDS oraz rozprowadzać wśród studentów materiały edukacyjne (ulotki, zakładki, broszury) i prezerwatywy.  Młodzież studencka będzie mogła się wykazać wiedzą na temat zagrożeń HIV biorąc udział w mini konkursie, w którym przewidziane są nagrody.
5 grudnia studenci medycyny będą prowadzić akcję  edukacyjno-informacyjną z zakresu profilaktyki HIV/AIDS na zasadzie sondy ulicznej: Czy poznaniacy uważają że test na obecność wirusa jest darmowy i czy uważają że leczenie jest darmowe? Sonda ma za zadanie  podnieść świadomość mieszkańców w tym zakresie.

Od 20 listopada  trwa ogólnopolska kampania edukacyjna “Jeden test. Dwa życia. Zrób test na HIV. Dla siebie i swojego dziecka”. Kampania jest skierowana do do kobiet w wieku prokreacyjnym, które nie odnoszą ryzyka zakażenia HIV do siebie, a także do tych lekarzy ginekologów, którzy niechętnie kierują swoje pacjentki na badania w kierunku HIV. Kampania przypomina, że lekarz ma obowiązek zaproponować pacjentce będącej w ciąży badanie w kierunku HIV. Badanie powinno zostać wykonane przed 10. tygodniem ciąży oraz między 33. a 37. tygodniem.

Celem kampanii jest zmniejszenie liczby zakażeń HIV wśród nowo narodzonych dzieci oraz zwiększenie świadomości dotyczącej testowania w kierunku HIV wśród osób dorosłych. Test na HIV powinna wykonać nie tylko przyszła mama, lecz także przyszły tata. Ojciec dziecka może wykonać test anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania w jednym z punktów konsultacyjno-diagnostycznych (adresy punktów można znaleźć na stronie internetowej Krajowego Centrum ds. AIDS  www.aids.gov.pl).