O taksówce będziesz wiedział wszystko – wystarczy… komórka

Innowacyjny pomysł zamierza wprowadzić w życie Urząd Miasta Poznania. Dzięki temu klienci taksówek w kilka sekund dowiedzą się niemal wszystkiego o kierowcy i pojeździe, którym będą chcieli się poruszać

Jeżeli ktoś chciałby dzisiaj zweryfikować, czy dany taksówkarz posiada wszystkie niezbędne pozwolenia, musiałby zadzwonić do urzędu miasta, w dodatku w godzinach pracy urzędników. Jak łatwo się domyślić, jest to nie tylko mało efektowne, ale także bardzo czasochłonne i kłopotliwe. Dlatego poznańscy urzędnicy postanowili iść inną drogą – internetowo-technologiczną, jak przystało na miasto do niedawna nazywane stolicą startupów.

Już wkrótce każda taksówka będzie miała naklejone kody QR. Skanując taki kod będzie można uzyskać dostęp do informacji o ważności dokumentów i uprawnień, które są niezbędne przy wykonywaniu usług w transporcie drogowym. Możliwa będzie więc weryfikacja zezwoleń, które powinien posiadać taksówkarz. Ponadto, kod pozwoli również na sprawdzenie statusu przedsiębiorcy w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

QR kody zamieszczone zostaną w pobliżu cennika, który znajduje się na każdym z pojazdów. Odczytywanie danych w nich zapisanych odbywać się będzie za pomocą urządzeń mobilnych, jak smartfony czy tablety. Konieczne będzie jedynie posiadanie odpowiedniej aplikacji, której darmową wersję można pobrać z internetu.

Innowacyjny projekt ma więc służyć nie tylko klientom, ale również służbom takim jak policja, Inspekcja Transportu Drogowego czy Straż Miejska, które zajmują się kontrolą przewoźników. Pojawienie się QR kodów ma usprawnić ich weryfikację, a co za tym idzie przyczynić się do zmniejszenia liczby nadużyć, nieuczciwej konkurencji oraz wyeliminowania nielegalnych przewoźników.

Urzędnicy już zapowiadają, że jeśli pomysł się sprawdzi, to będzie możliwe jego szersze zastosowanie, a taki sposób kontrolowania wymaganych uprawnień zostanie rozszerzony na inne dziedziny działalności gospodarczej, których funkcjonowanie również wymaga weryfikacji.

Od kiedy dokładnie będzie można kontrolować taksówkarzy za pomocą komórki – jeszcze nie wiadomo.