Zaczyna się Festiwal Zimowych Emocji

Kolorowe bombki, fantazyjne świece z prawdziwego wosku, mnóstwo prezentów, Święty Mikołaj, no i oczywiście choinka – 4 grudnia rozpoczyna się Festiwal Zimowych Emocji! A właściwie już się zaczął, na Starym Rynku.

Kto przechodzi tamtędy regularnie, już wczoraj mógł zauważyć, że na płycie rynku pojawiły się stragany Betlejem Poznańskiego, tradycyjnego jarmarku, który pojawia się na początku grudnia i trwa prawie do samych świąt. Można tu kupić mnóstwo drobiazgów, które świetnie się nadają na świąteczne prezenty, od bombek i innych choinkowych ozdób poprzez biżuterię aż po zabawki.

Jest też i część gastronomiczna, bo nigdy nie brakuje tu chętnych, by spróbować regionalnych wędlin z Litwy czy tamtejszego ciemnego chleba, piw z innych regionów Polski czy bardziej egzotycznych przysmaków jak bułgarskie czy węgierskie. Ogromnym powodzeniem cieszy się zawsze grzane wino z korzeniami – bo przecież nie ma nic lepszego podczas mroźnego spaceru…  

Betlejem rozpoczyna się 4 grudnia, potrwa do 21 i nie jest jedyną świąteczną atrakcją.  6 grudnia przed ratuszem rozbłyśnie choinka, która właśnie jest tam ustawiana, a w mieście zapłoną iluminacje, które powstaną dzięki współpracy poznańskich firm Nivea i Enea w ramach Konsorcjum Marki Poznań. Dokładnie o godzinie 17 prezydent Poznania wraz małymi pomocnikami i Świętym Mikołajem sprawią, że drzewko rozbłyśnie kolorowymi światełkami. Tegoroczną gwiazdą mikołajkowego wieczoru będzie Zbigniew Wodecki, a jego koncert rozpocznie się o 19.

Dla małych poznaniaków nie lada gratką mogą okazać się Dni Finlandii (6-15 grudnia) organizowane przez członków Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Fińskiej i Skandynawskiej. Z tej okazji odbędzie się parada Elfów, Ogólnopolski Turniej Młodych Mistrzów Karate i czytanie bajek przez aktorów Teatru Nowego, a 14 grudnia po raz pierwszy do Poznania przyjedzie Święty Mikołaj z Rovaniemi! I to ten prawdziwy…

13 i 14 grudnia po raz 9. odbędzie się słynny już międzynarodowy festiwal rzeźby lodowej – Stihl POZnan Ice Festiwal. Pierwszego dnia konkursu uczestnicy powalczą odtwarzając zadany wzór. W niedzielę zawodnicy stworzą rzeźby według własnych projektów. Równolegle odbywać się będzie także Winter Camp. To efekt współpracy miasta ze stowarzyszeniem Woda Góry Las. W programie takie zimowe atrakcje, jak wspinaczka na ścianę lodową, zawody w wiszeniu na czekanach, pokazy sprzętu alpinistycznego, szkolenia i spotkania z gośćmi specjalnymi.

Festiwal Zimowych Emocji zakończy przekazanie Betlejemskiego Światełka Pokoju. 21 grudnia harcerze przekażą mieszkańcom ogień z Groty Narodzenia Jezusa w Betlejem.  

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google.
Polityka prywatności i obowiązujące Warunki korzystania z usługi.