Cavaliada już trwa!

W Poznaniu już po raz piąty rozpoczęła się Cavaliada – zawody jeździeckie na najwyższym poziomie. Do Poznania przyjechali światowej sławy zawodnicy, wśród nich jeździec z pierwszej dwudziestki światowego rankingu – Jur Vrieling. Jak wyglądał pierwszy dzień zmagań?

Jeszcze nigdy na zawodach w Polsce nie było tak wysoko sklasyfikowanego w światowym rankingu jeźdźca-skoczka. Vrieling jest w tej chwili szesnasty, a swoją pozycję zawdzięcza bardzo udanym startom w mijającym roku. Jego bezbłędny przejazd przyczynił się do zdobycia przez drużynę Holandii Mistrzostwa Świata na WEG w Normandii. Potem wraz z kolegami w Barcelonie wygrał jeszcze finał Furusiyya Nations Cup 2014.

Zawodnik świetnie rozpoczął rywalizacje w nowym sezonie Pucharu Świata triumfując w pierwszych zawodach Ligi Europy Zachodniej w Oslo. Nie można zapomnieć, że Jur jest srebrnym drużynowym medalistą IO w Londynie i trzykrotnym Mistrzem Holandii. Lubi przyjeżdżać do Polski. Wygrywał konkursy zaliczane do Rankingu FEI w: Lesznie, Poznaniu i Warszawie. Jur z ojcem Janem (był Mistrzem Holandii w skokach) prowadzi własną stajnię sportową w Holwierde. Razem z nim trenuje jego partnerka życiowa Suzanne Tepper, którą również będziemy gościć po raz kolejny w Poznaniu.

W pierwszym dniu Cavaliady Sport odbyły się cztery konkursy na głównej arenie. W pierwszym konkursie CSI3*-W zaliczanym do Małej Rundy pod patronatem Jego Magnificencji Rektora Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu wygrał reprezentant Polski – Leszek Gramza.

W konkursie drugim Cavaliady Poznań Średniej Rundy, pod patronatem Prezesa Stowarzyszenia Jeździeckiego Baborówko, pierwsze miejsce należało do reprezentanta Belgii Wilm Vermeir. Drugie i trzecie miejsce zajęli reprezentanci Polski: Oskar Murawski i Mściwoj Kiecoń.

W konkursie 3 CSI3* Dużej Rundy pod patronatem Poznań Congress Center, o nagrodę IDEA EXPO. MTP wygrał reprezentant Niemiec Andreas Brenner. Drugie miejsce również należało do niemieckiego zawodnika – Christiana Hessa. Na trzeciej pozycji uplasował się Jur Vrieling. Był to ważny konkurs, ponieważ 15 kolejno sklasyfikowanych par zakwalifikowało się do niedzielnego Grand Prix. Poziom sportowy był wysoki, ponieważ na 76 zawodników, tylko 18 pokonało parkur bezbłędnie, w tym trzech Polaków. Kolejna szansa na zapewnienie sobie startu w Grand Prix będzie jutro w prestiżowym konkursie dużej rundy zaliczanym do rankingu FEI, którego pula nagród wyniesie blisko 100 tysięcy złotych.

Pierwszy dzień Cavaliady zakończył konkurs Potęga Skoków pod patronatem Prezesa TVP SA, o nagrodę Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, który polega na pokonywaniu coraz wyższych przeszkód. W rywalizacji wzięło udział 12 par. Skok o wysokości 215 cm oddały 3 pary, zajmując ex aequo pierwsze miejsce – Alexandr Belekhov na koniu Bivaldi, Bert Prouve na koniu Feed Back i Andrius Petrovas na koniu Artisa.

Równolegle na parkurze B, w hali 7A, miały miejsce konkursy CLAAS Halowego Pucharu Polski WKKW – skoki oraz ujeżdżenie pod patronatem Prezesa Polskiego Związku Jeździeckiego, o nagrodę CLAAS Polska. Poza tym rozegrano zawody rangi CSI1* oraz CSIYH Wechta Youngster Cup. W konkursie YH1 o nagrodę Międzynarodowych Targów Poznańskich wygrał Jakub Krzyżosiak na koniu Nicole. Z kolei w konkursie OS1 o nagrodę firmy Miralex pierwsze miejsce zajęła osiemnastoletnia amazonka Adrianna Ostrowska.