Laboratorium dla mistrzów świata – w centrum Poznania!

Można w nim sprawdzić kości, mięśnie, poziom tłuszczu, symetrię ciała, reakcję na trening i wiele innych rzeczy – a to wszystko ma pomóc w dobraniu odpowiedniego treningu. Takie możliwości daje nowoczesne laboratorium otwarte na poznańskiej Akademii Wychowania Fizycznego.

Laboratorium Analizy Ruchu Człowieka Zakładu Lekkiej Atletyki AWF – taką pełną nazwę nosi najnowszy nabytek poznańskiej uczelni sportowej. To jedyne takie laboratorium w Polsce, które umożliwia przeprowadzenie w jednym miejscu wielu badań specjalistycznych dla sportowców.

– Minęły czasy w sporcie, kiedy wystarczał stoper – przekonuje Jerzy Sudoł, trener lekkoatletyczny współpracujący m.in. z Żanetą Glanc, mistrzynią Polski w rzucie dyskiem. – To laboratorium jest chyba najlepiej wyposażonym w kraju. Ważne jednak, że dzisiaj trzeba z tym wszystkim wyjść na zewnątrz.

I to z nowym laboratorium jest możliwe – bo co prawda jedną z jego części jest wielki skaner, który analizuje ciało i tkanki sportowca, ale jednocześnie na wyposażeniu jednostki znajduje się aparatura, z którą można wyjść np. na bieżnię. Sportowiec może nawet biegać sam, a następnie wszystkie dane zostaną załadowane do komputera i przeanalizowane.

Laboratorium przeznaczone jest dla sportowców wyczynowych. Nie jest wyspecjalizowane w jakiejś konkretnej dziedzinie, ale ma dawać całościowy obraz sportowca i jego wydolności. Co ciekawe, poznańska AWF nie musiała dokładać do laboratorium zbyt wielu środków finansowych.

– Trzeba wyraźnie powiedzieć, że to laboratorium powstało dzięki grantom zdobytym przez doktora Zielińskiego i doktora Kusego (dr Jacek Zieliński i dr Krzysztof Kusy – przyp. red.). Granty pochodziły z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Narodowego Centrum Nauki – zaznacza Jerzy Smorawiński, rektor AWF. – Łącznie pozyskaliśmy 1,7 mln zł. Rzadko się zdarza, że potrafimy tak skumulować granty.

Laboratorium posłuży studentom i pracownikom AWF, a być może przysłuży się nawet polskim medalom na najbliższej letniej olimpiadzie – badania bowiem realizowane są m.in. w koordynacji z programem “Igrzyska Rio de Janeiro 2016” Organizacji Środowiskowej AZS w Poznaniu.