W poznańskiej spalarni rozpoczął się montaż rusztu

Jeszcze przed zimą w poznańskiej Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych (ITPOK) rozpoczął się kolejny etap prac – montaż urządzeń technologicznych. Jednym z pierwszych montowanych urządzeń jest ruszt – najważniejszy element pieca rusztowego, w którym będą spalane odpady.

Montaż rusztu w poznańskiej spalarni odpadów rozpoczął się 10 grudnia 2014 r. Poznańska ITPOK będzie wyposażona w ruszt ruchomy, posuwisto-zwrotny, który zapewni najwyższą jakość spalania odpadów. Technologia ta to najczęściej i najchętniej stosowane w Europie rozwiązanie wykorzystywane do przetwarzania odpadów. Używana jest w ponad 90 proc. europejskich spalarni, których na kontynencie działa w sumie blisko 500. Swoją popularność zawdzięcza optymalnej wydajności, czystości oraz gwarancji bezpieczeństwa.

Eksperci wskazują, że jest to najbardziej dojrzała technologicznie metoda – znana od dekad i udoskonalana przez lata, której obecny stan zaawansowania pozwala na spełnienie restrykcyjnych norm środowiskowych. Prace związane z montażem urządzenia zakończą się w marcu 2015 roku, czyli mniej więcej rok od rozpoczęcia budowy.

– Dotychczas wszystkie etapy prac są realizowane w założonych terminach – podkreśla Szymon Cegielski, dyrektor kontraktu z firmy SITA Zielona Energia. – Jednym z kamieni milowych inwestycji był sfinalizowany we wrześniu etap prac ziemnych. Kolejnym ważnym momentem było osiągnięcie najwyższego punktu konstrukcyjnego zlokalizowanego na wysokości 43,5 metra. Dzięki temu już po 7 miesiącach od wbicia pierwszej łopaty, była gotowa bryła podstawowego obiektu spalarni – hala kotła.

Pod koniec października budynek spalarni był już doskonale widoczny. Było to możliwe dzięki zastosowanej technologii szalunku ślizgowego. Pozwala ona, przy nieprzerwanej całodobowej pracy, na uzyskanie przyrostu konstrukcji na poziomie dwóch metrów w ciągu doby. Do tej pory na wzniesienie budynku ITPOK wykorzystano blisko 15 000 metrów sześciennych betonu oraz 2 500 ton stali, co stanowi już ponad 80 proc. całkowitej ilości betonu i stali, jaka zostanie wykorzystana przy budowie poznańskiej spalarni odpadów.

– Jesteśmy optymistami, jeśli chodzi o postępy przy realizacji tej inwestycji  – mówi Bożena Przewoźna, pełnomocnik ds. realizacji projektu „System gospodarki odpadami dla Miasta Poznania”. – Równolegle z pracami budowlanymi  prowadzimy szeroko zakrojoną kampanię informacyjno-edukacyjną. Dążymy do tego, aby w momencie uruchomienia ITPOK wszyscy mieszkańcy posiadali wiedzę w zakresie znajomości zasad segregowania odpadów oraz funkcjonowania całego systemu gospodarki odpadami na terenie naszej aglomeracji. Nadchodzący rok to nowe wyzwania postawione przed realizatorami projektu. W pierwszym kwartale 2015 r. rozpocznie się  m.in. montaż instalacji oczyszczającej spaliny oraz kotła. Poznań i pobliskie gminy zrzeszone w ZM GOAP są coraz bliżej nowoczesnego i efektywnego gospodarowania odpadami.

ITPOK powstaje w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Firma SITA Zielona Energia sp. z o.o. odpowiedzialna jest za zaprojektowanie, wybudowanie, sfinansowanie i eksploatację instalacji w okresie trwania umowy czyli przez 25 lat. Budowa spalarni rozpoczęła się w kwietniu 2014 roku i według planu zostanie oddana do użytku pod koniec 2016 roku. Spalarnia będzie przetwarzać rocznie 210 tys. ton odpadów.