Wybitni uczniowie nagrodzeni stypendiami

Są olimpijczykami i uczniami nie tylko najlepszymi uczniami, ale wybitnymi – i za to dostali stypendia Ministra Edukacji Narodowej. Wręczyli je Piotr Florek, wojewoda wielkopolski, i Elżbieta Walkowiak wielkopolski kurator oświaty.

Stypendium Ministra Edukacji Narodowej przyznawane jest uczniom, którzy uzyskują wybitne osiągnięcia edukacyjne. Wyróżnienie mogą otrzymać zwycięzcy olimpiad międzynarodowych, laureaci i finaliści ogólnopolskich olimpiad lub konkursów na pracę naukową oraz uczniowie realizujący indywidualny tok nauki i uzyskujący najwyższe wyniki, bądź realizujący indywidualny tok studiów. Stypendium można otrzymać też za bardzo dobre wyniki we współzawodnictwie sportowym na szczeblu krajowym lub międzynarodowym. Kandydatów do stypendium wskazują szkoły. W Wielkopolsce stypendia przyznane zostały 17 uczniom i absolwentom szkół. Stypendium ma formę jednorazowej nagrody pieniężnej.

Stypendyści MEN:
Paulina Dudzińska jest tegoroczną absolwentką klasy biologiczno-chemicznej w III LO w Ostrowie Wielkopolskim. Najważniejszym jednak przedmiotem dla Pauliny zawsze była biologia, stąd jej sukcesy na tym polu: zajęcie I miejsca za Najlepszą Pracę Badawczą Zawodów Okręgowych XLII Olimpiady Biologicznej. Na jej świadectwie maturalnym widnieje wynik 100% z biologii, który okazał się przepustką na wymarzoną medycynę. Obecnie Paulina jest studentką I roku Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Paulina jest również utalentowaną szachistką. W roku szkolnym 2012/2013 zajęła drużynowo i indywidualnie II miejsce w zawodach szachowych szkół ponadgimnazjalnych powiatu ostrowskiego i reprezentowała powiat w zawodach wojewódzkich.

Krzysztof Eder, uczeń klasy III o profilu biologiczno-chemicznym w II LO im. Gen. Zamoyskiej i H. Modrzejewskiej w Poznaniu. Do jego szczególnych zainteresowań należą przedmioty przyrodnicze oraz ścisłe. Pasje te zaowocowały m. in. 9 publikacjami naukowymi w czasopismach Listy Filadelfijskiej (8 prac opublikowanych i 1 zaakceptowana do publikacji) z zakresu fizyki matematycznej, chemii kwantowej i projektowania leków. Jest on finalistą 63. Olimpiady Fizycznej, zakwalifikował się także do finału Światowej Olimpiady Fizycznej (WoPhO). Uzyskał tytuł laureata Polsko-Ukraińskiego Konkursu Fizycznego „Lwiątko”, jest także laureatem 1. miejsca konkursu na pracę badawczą FAST 2014. Do jego osiągnięć należą ponadto tytuły finalisty konkursu naukowego Explory 2014 oraz finalisty polskich eliminacji Konkursu Prac Badawczych Młodych Naukowców Unii Europejskiej 2014. Aktywnie rozwija on także swoje pasje sportowe i artystyczne – jest m. in. zwycięzcą wielu zawodów w tańcu hip-hop i breakdance.

Jakub Falkowski, absolwent klasy o profilu matematyczno-informatycznym w II Liceum im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Koninie. Laureat III stopnia  VII Ogólnopolskiej Olimpiady „O Diamentowy Indeks AGH”. Uzyskał wynik bardzo dobry w Międzynarodowym Konkursie Kangur Matematyczny, a w Polsko-Ukraińskim Konkursie Fizycznym „Lwiątko 2014” otrzymał tytuł taona. W roku szkolnym 2013/2014 uzyskał również Cambridge English Level 1 Certificate in ESOL International i zajął 2. miejsce w XV Maratonie Matematycznym w Turku. Jakub obecnie jest studentem Politechniki Poznańskiej na kierunku informatyka.

Mikołaj Grzesik, uczeń klasy II o poszerzonym nauczaniu języka polskiego, angielskiego i historii II Liceum Ogólnokształcącego im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej w Poznaniu. Laureat  IX Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej “Gwiezdny Krąg”;  II Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o II RP oraz Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej. Obecnie jest już na II etapie Konkursu Wiedzy o Mediach, w eliminacjach okręgowych Olimpiady Historycznej, Olimpiady Wiedzy o Społeczeństwie, Olimpiady Wiedzy o Solidarności i Olimpiady Geograficzna. W ramach indywidualnego programu nauczania uczęszcza na zajęcia z geografii.

Maciej Paweł Kolanowski ukończył szkołę w klasie  FKA  (fizyczna klasa akademicka) z rozszerzonym zakresem nauczania: fizyki, matematyki i informatyki. Posiada wszechstronne zainteresowania, gdzie przez okres całej klasy liceum osiągał corocznie  sukcesy w olimpiadach i konkursach zarówno z przedmiotów ścisłych jak i humanistycznych. W roku szkolnym 2013/14 zdobył tytuły: finalisty w XLIV  Olimpiadzie Literatury i Języka Polskiego i LXV Olimpiadzie Matematycznej; brał udział w etapie ogólnopolskim w XL Olimpiadzie Wiedzy Technicznej oraz został objęty opieką naukową w zakresie fizyki oraz matematyki przez pracowników naukowych na Wydziału Fizyki i Matematyki UAM; brał udział również w wykładach i badaniach na Uniwersytecie Warszawskim na Wydziale Fizyki. W roku szkolnym 2013/14 został przyjęty do grona stypendystów Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.

Adam Krzysztof Krasuski to absolwent klasy z Międzynarodową Maturą w II LO w Poznaniu. Dał się poznać jako osoba o szerokich horyzontach, aktywny wolontariusz z ciekawym hobby – kowalstwem. Poza tym, Adam osiągał dobre wyniki w interesujących go dziedzinach nauki, takich jak fizyka czy informatyka. Dwukrotnie zdobył tytuł laureata na Olimpiadzie Fizycznej, a ponadto, również dwukrotnie, reprezentował Polskę na Międzynarodowej Olimpiadzie Fizycznej. W drugiej klasie zdobył w Danii srebrny medal, natomiast w trzeciej – złoty w Kazachstanie. Adam bierze również, z sukcesami, udział w wielu zawodach programistycznych, typu FRAKTAL, Algoliga, czy międzynarodowy Google Code Jam. Obecnie studiuje informatykę na Politechnice Poznańskiej, na której może kontynuować swoje zainteresowania. Dostał się do drużynowej reprezentacji uczelni na ogólnopolskich konkursach programistycznych, jak Akademickie Mistrzostwa Polski w Programowaniu Zespołowym, czy międzynarodowe ACM ICPC.

Dawid Malczewski, absolwent Zespołu Szkół Ekonomicznych im. S. Staszica w zawodzie technik ekonomista, specjalizacja finanse i rachunkowość, a obecnie student I roku Finansów i Rachunkowości Biznesu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Uczestnik Studium Kompetentnych Liderów prowadzonego w ramach projektu Szkoła Kluczowych Kompetencji – uzyskał średnią 5,2 na zajęciach prowadzonych przez wykładowców z Uniwersytetu Ekonomicznego z matematyki finansowej, mikroekonomii i informatyki ekonomicznej (będąc uczniem klasy trzeciej). Finalista konkursu „Supermatematyk” w trzech kolejnych latach. Laureat ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy i Umiejętności Handlowo-Menedżerskich. Pasjonat matematyki i ekonomii. Wolny czas poświęca na pracę w Związku Harcerstwa Polskiego.

Sylwia Matuszak, uczennica drugiej klasy LO Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika w Koninie o profilu europejskim. Sylwia posiada szerokie zainteresowania, jednak głównie pasjonuje ją sport, a w szczególności szermierka, którą trenuje od 8 lat. Jej osiągnięcia w tej dyscyplinie są niezwykle imponujące. W roku szkolnym 2013/2014 zdobyła międzynarodowe tytuły sportowe: finalistka Mistrzostw Europy (8 miejsce indywidualnie w szabli kobiet w Mistrzostwach Europy Juniorów Młodszych, Jerozolima-Izrael 2014r.), finalistka Mistrzostw Świata (8 miejsce indywidualnie w szabli kobiet w Mistrzostwach Świata Juniorów Młodszych, Plovdiv-Bułgaria 2014r.), finalistka Igrzysk Olimpijskich Młodzieży (9 miejsce indywidualnie w szabli kobiet na II Letnich Igrzyskach Olimpijskich Młodzieży, Nanjing-Chiny, sierpień 2014r.), finalistka Pucharów Świata (2 miejsce drużynowo w szabli kobiet w Pucharze Europy Juniorów Młodszych, Godollo-Węgry, wrzesień 2013r. oraz 7 miejsce indywidualnie w szabli kobiet w Pucharze Europy Juniorów Młodszych, Geppingen-Niemcy, grudzień 2013r.). Sylwia posiada także wiele sukcesów na arenie krajowej, z których najważniejsze to: wicemistrzostwo Polski (Mistrzostwa Polski w szabli kobiet Juniorów, Katowice 2014r.), wicemistrzostwo Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży (XX Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży, Wrocław, 2014r.), mistrzostwo Pucharów Polski (Puchary Polski Juniorów Młodszych w Katowicach -2013r., w Łodzi – 2013r., w Koninie – 2014r.), mistrzostwo Miasta Konina (wrzesień 2013r.)oraz finalistka Pucharów Polski (3 miejsce indywidualnie w szabli kobiet w III Pucharze Polski Juniorów, Sosnowiec 2014r., 7 miejsce indywidualnie w szabli kobiet w I Pucharze Polski Juniorów, Konin 2013r.).

Miłosz Mazurkiewicz-Dubieński, absolwent I LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Złotowie, obecnie student na Wydziale Informatyki na Politechnice  Poznańskiej. Będąc uczniem liceum dał się poznać jako osoba o szczególnych zamiłowaniach do przedmiotów ścisłych. Wielokrotnie i z sukcesami reprezentował szkołę na regionalnych konkursach matematycznych. W Polsko-Ukraińskim Konkursie Fizycznym “Lwiątko” zajął IX miejsce w Polsce, jego specjalnością jednak okazała się Olimpiada Lingwistyki Matematycznej – w tym roku w Pekinie w lipcu został  Mistrzem Świata.

Kamil Piechowiak – absolwent Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Luboniu, obecnie uczeń  VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W ubiegłym roku szkolnym laureat Wojewódzkich Konkursów: Fizycznego, Historycznego, Matematycznego, Geograficznego oraz finalista Wojewódzkiego Konkursu Chemicznego. Finalista zawodów indywidualnych VIII Olimpiady Informatycznej Gimnazjalistów, zakwalifikowany do III etapu XL Olimpiady Geograficznej.
 
Łucja Magdalena Pietrzak, absolwentka IV Liceum Ogólnokształcącego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Kaliszu. Łucja zdobyła Mistrzostwo Polski w kolarstwie przełajowym Koziegłowy 2013r., Mistrzostwo Polski w kolarstwie torowym w wyścigu punktowym scratchu, keirinie 500m – Pruszków 2013 r., Mistrzostwo Polski w kolarstwie torowym w konkurencji OMNIUM na 3km – Pruszków 2014 r. Ponadto brała udział w Mistrzostwach Europy w kolarstwie torowym w konkurencji OMNIUM- Portugalia Anadia 2013r., zajęła również V miejsce w Mistrzostwach Świata w kolarstwie torowym w konkurencji scratch-Glasgow 2013 r. W roku 2014 zajęła IV miejsce Elita na Mistrzostwach Europy- Gwadelupa. Na Mistrzostwach Polski w 2014 roku zdobyła 2 złote medale i jeden srebrny. Mistrzostwa Europy Orlik VI miejsce, oraz brała udział w wyścigu Międzynarodowym we Włoszech w którym zdobyła I miejsce. Obecnie Łucja kontynuuje naukę na Wszechnicy Świętokrzyskiej na kierunku Wydział Sportu i Rekreacji w Kielcach. W wolnych chwilach lubi czytać książki i słuchać muzyki.

Tomasz Różański, absolwent III Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu. W roku szkolnym 2013/14 zdobył tytuł laureata Olimpiady Astronomicznej (2 miejsce w Polsce) oraz srebrny medal 8 Międzynarodowej Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki. Zdobył również tytuł finalisty Olimpiady Filozoficznej. Prowadził Szkolne Koło Astronomiczne.

Maksymilian Szczypkowski jest uczniem klasy drugiej o profilu matematyczno-fizycznym I LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Ostrzeszowie. Ma szerokie zainteresowania związane z fizyką, ale przede wszystkim z trenowanym przez niego sportem – karate shotokan. We wrześniu 2013 r. zdobył złoty medal w kategorii kata drużynowe kadetów na Mistrzostwach Świata Karate Shotokan, które odbywały się w Liverpolu. W roku szkolnym 2013/14 zdobył też wiele medali na zawodach krajowych i międzynarodowych m.in.: październik 2013 – V International Open Championship, Champion Cup, Łódź– złoto Kata Indywidualne Juniorów; kwiecień 2014 – Międzynarodowy Turniej Arazawa Cup, Halle Niemcy – złoto Kata Indywidualne Seniorów, srebro Kata Indywidualne U 21, srebro Kata Indywidualne U18; maj 2014 – International Bełchatów Cup – złoto Kata Indywidualne Juniorów, brąz Kata Indywidualne Seniorów; maj 2014 – Puchar Polski Karate WKF – złoto Kata Indywidualne Juniorów, a zaledwie trzy tygodnie temu, tj. 29 listopada b.r.,  Maksymilian, zdobył brązowy medal na Mistrzostwach Europy Karate Shotokan w kata drużynowym juniorów.

Jerzy Krzysztof Szuniewicz, uczeń fizycznej klasy akademickiej, od zawsze był zafascynowany światem i to, jak działa oraz dlaczego tak, a nie inaczej. Już w szkole podstawowej uczestniczył w wykładach otwartych na wydziale fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz uczestniczył w cyklicznych festiwalach naukowych i nocy naukowców. W roku 2013 obył ponad miesięczny staż w CERN, w grupie ISOLDE (zajmującej się ciężkimi jonami) oraz w grupie AD (zajmującej się antymaterią ) a po zakończeniu stażu kontynuuje współpracę. W trakcie wakacji pracował w laboratorium Zakładu Elektroniki Kwantowej Wydziału fizyki UAM w Poznaniu. Praca nosząca tytuł: „Optymalizacja procesu sprzęgania pojedynczych fotonów do światłowodów jednomodowych, przy użyciu przestrzennej modulacji światła i algorytmów genetycznych” została doceniona na wielu konkursach – pierwsze miejsce w Polskich Eliminacjach Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej oraz reprezentował Polskę w Międzynarodowym finale Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej we wrześniu 2014. Projekt zdobył również II miejsce w finale międzynarodowego konkursu naukowego E(x)plory 2014, oraz nominację do reprezentowania Polski na największym i najbardziej prestiżowym konkursie naukowym na świecie – Intel ISEF 2014 odbywającym się w Los Angeles, CA gdzie zajął III miejsce i otrzymał nagrodę specjalną. Praca ta wgrała również konkurs FAST 2014 organizowany przez UMK w Toruniu. Kolejne sukcesy Jerzego pozwoliły mu na współpracę z światowej sławy naukowcami na uczelniach krajowych, a jej efektem są publikacje naukowe i udział w konferencjach naukowych. Od czerwca do września 2014 odbywał staż na Uniwersytecie w Wiedniu, w grupie prof. Antona Zeilingera, jednego z najlepszych fizyków kwantowych na świecie. Pracuje nadal w jego grupie nad kwantową wizualizacją i ma nadzieję że praca ta zakończy się publikacją . Nie tylko sam się rozwija ale także podejmuje szereg działań, których celem jest popularyzacja nauki w Polsce oraz popularyzacja sukcesów polskich naukowców na arenie międzynarodowej.

Mateusz Szymoniak absolwent III LO im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu. W roku szkolnym 2013/14 zdobył tytuł finalisty Olimpiady Historycznej oraz laureata Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o UE „Gwiezdny Krąg”. W roku szkolnym 2012/13 uzyskał tytuł laureata Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka. Zaangażowany w działalność społeczną szkoły.

Dawid Taczała jest uczniem klasy szóstej SP nr 13 im. Cytadelowców Poznańskich w Poznaniu. Od sześciu lat jest zawodnikiem sekcji tenisa ziemnego AZS Poznań. W tym roku ma na swoim koncie następujące sukcesy: Drużynowy Mistrz Polski  na Halowych Drużynowych Mistrzostwach Polski do lat 12 – Toruń 2014 r.; w Mistrz Polski grze pojedynczej – na Halowych Indywidualnych Mistrzostwach Polski do lat 12 – Sobota 2014 r.; Mistrz Polski w grze podwójnej – na Halowych Indywidualnych Mistrzostwach Polski do lat 12 – Sobota 2014 r.;  I miejsce SUPERMASTERS – Pabianice 2014 r.; Mistrz Polski w grze pojedynczej – na Letnich Mistrzostwach Polski do lat 12 – Szczecin 2014 r., Mistrz Polski w grze podwójnej – na Letnich Mistrzostwach Polski do lat 12 – Szczecin 2014 r.;  Drużynowy Mistrz Polski – na Letnich Drużynowych Mistrzostwach Polski do lat 12 – Poznań 2014 r.; zajmuje I miejsce na liście Polskiego Związku Tenisowego. Uczestniczył również w turniejach europejskich: Tennis Europe – PASSAGESPOIRS 2014 –  Francja LA PASSAGE DAGEN (III miejsce gra pojedyncza, I miejsce gra podwójna);Tennis Europe – I KOŁOBRZEG KIDS CUP by HOTEL PROVITA (I miejsce gra pojedyncza, I miejsce gra podwójna);Tennis Europe – RIGA OPEN INSPIRED by TENNIS – Litwa, Ryga (II miejsce gra pojedyncza); Tennis Europe – ADELL CUP 2014 – Czechy, Uherske Hradiste (II miejsce gra pojedyncza);Tennis Europe – 36 Int. BMW JUNIOR CUP – Niemcy, Regensburg (I miejsce gra pojedyncza). Ostatnio przebywa w Stanach Zjednoczonych, gdzie uczestniczy w prestiżowym turnieju EDDIE HERR INTERNATIONAL CHAMPIONSHIPS w Bradenton, zajmując 3 miejsce w grze pojedynczej oraz 2 miejsce w grze podwójnej. Przed nim jeszcze turniej Junior Orange Bowl 53 rd International Tennis Championship.

Radosław Wróbel uczeń trzeciej klasy Gimnazjum im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego nr 2 w Kępnie to osoba, która łączy swoje dwie życiowe pasje, badminton i nauki ścisłe. W zeszłym roku jeszcze jako uczeń klasy drugiej został wyróżniony w międzynarodowym konkursie fizycznym “Lwiątko” oraz awansował do finału konkursu matematycznego “Alfik”, ale niestety nie mógł uczestniczyć w tym etapie, ponieważ jego druga pasja w tym momencie zdominowała i Radek wybrał ogólnopolski turniej Grand Prix w Badmintonie na którym zajął wysokie 3 miejsce w grze mieszanej do lat piętnastu. Na kolejnych dwóch z pięciu najważniejszych turniejach międzynarodowych w Polsce zajął  dwa razy 3 miejsce w grze podwójnej chłopców. Największym jego ubiegłorocznym sukcesem był brązowy medal na Mistrzostwach Polski Młodzików w Badmintonie również w grze podwójnej. W tym roku można powiedzieć o udanym początku sezonu zarówno naukowego jak i sportowego. Radek awansował do finału wojewódzkiego konkursu przedmiotowego z fizyki oraz finału matematycznego konkursu “Złota Żaba”. Jego sportowa kariera w chwili powołania do Kadry Narodowej nabrała tempa, zaczął uczestniczyć w zawodach zagranicznych i już we wrześniu zdobył dwa brązowe medale na turnieju w stolicy Chorwacji, a miesiąc później przywiózł komplet medali z międzynarodowego turnieju na Cyprze. W Polsce w dwóch międzynarodowych turniejach z cyklu Grand Prix stawał dwa razy na najwyższym stopniu podium w grze podwójnej chłopców do lat siedemnastu w Płońsku i w Suwałkach. Aktualnie wraz ze swoim trenerem i nauczycielami przygotowuję się do następnych turniejów i konkursów.