Polski Teatr Tańca zaprasza na “Jewrope”

Brutalistyczna estetyka, trudny i kontrowersyjny temat w równie kontrowersyjnym wykonaniu – to nie będzie grzeczny spektakl, ale z pewnością wart zobaczenia. Polski Teatr Tańca wspólnie z niemieckim zespołem „bodytalk” zapraszają na polską premierę spektaklu “Jewrope”.

Spektakl powstał w koprodukcji PTT i “bodytalk”, którego tancerze i dyrektor, japońska artystka, Yoshiko Waki, wywodzą się ze słynnego Teatru Choreograficznego Johanna Kresnika. W „Jewrope” odnajdziemy ślady brutalistycznej kresnikowskiej estetyki, która ongiś zburzyła spokój niemieckich salonów i została uznana, obok teatru Piny Bausch za najbardziej ożywczy prąd w teatrze tańca.

Twórcy spektaklu zadają sobie pytanie: co się dzieje, kiedy taniec zderza się z rzeczywistością? Tropy narracyjne wskazane przez autorów dotyczą Holokaustu i pokazują, jak wiele mamy jeszcze do zrobienia, aby refleksja na ten temat zadomowiła się w naszej świadomości. „Jewrope” to spektakl, który budzi wielkie, niekiedy skrajne emocje, wywołuje bunt i łzy, prowadzi do dyskusji, pokazuje teatr tańca w nowej przestrzeni tematycznej, stwarzając ogromne pole dla indywidualności międzynarodowej grupy wykonawców.

Prapremiera spektaklu „Jewrope” odbyła się 18 października w Kolonii i była szeroko komentowana. „Czy zastrzeliłbyś dwie pandy, aby uratować jednego Żyda?“ – pytają aktorzy wybranych widzów.

Zespół artystyczny bodytalk nie zatrzymuje się na półmetku, tancerze i muzycy docierają do granic i może nawet kawałek dalej. Nowa produkcja “pokazuje taniec na granicy bólu”, jak pisał niemiecki recenzent Thomas Linden, który podkreśla, że spektakl bodytalk i Polskiego Teatru Tańca jest wydarzeniem, które trudno z czymkolwiek porównać na niemieckiej wolnej scenie teatralnej. Uwaga! Spektakl przeznaczony jest dla widzów dorosłych.

choreografia: Yoshiko Waki
dramaturgia i produkcja: Rolf Baumgart
muzyka: Damian Pielka
scenografia i kostiumy: Petra Korink
światła: Thomas Achtner
występują: Urszula Bernat–Jałocha, Charlie Fouchier, Mack Kubicki, Kornelia Lech, Paweł Malicki, Bartłomiej Raźnikiewicz, Paulina Wycichowska, Krzysztof Raczkowski, Sylvana Seddig.

Prapremiera niemiecka: 18 i 19 października 2014, TanzFaktur Köln, Kolonia.
Premiera polska: 18 i 19 grudnia 2014, Centrum Kultury Zamek, Poznań.

Bilety w cenie 20/40 zł dostępne w kasie CK Zamek.