Gdzie na zakupy w przedświąteczny weekend?

Ostatni weekend przed świętami to także czas zakupów. Oprócz sklepów i centrów handlowych poznaniacy mają do wyboru także kilka niezwykle interesujących imprez targowych. Gdzie warto się wybrać na zakupy?

W sobotę, 20 grudnia, “Wytwórnia” zaprasza na targ rękodzieła, prac artystycznych i dizajnu do Perfexu (dawny koktajl bar Hortex). Targ zaczyna się o 10.30, a można tam kupić mnóstwo interesujących rzeczy autorstwa młodych artystów i rękodzielników, można też z nimi porozmawiać, a jeśli na zakupy wybierzemy się z dzieckiem – zostawić malucha na jednym z warsztatów. Do wyboru będą zajęcia z tworzenia dekoracji świątecznych, zdobienia pierników, zabawy z książką i teatrem. Podczas targu będzie się odbywała zbiórka żywności oraz drobiazgów dla dzieci z potrzebujących rodzin mieszkających na Łazarzu. Zebrane dary wolontariusze przekażą potrzebującym przed świętami.
Ten targ potrwa do 17.30.

Również w sobotę zaprasza Zielony Targ na placu Bernardyńskim i będzie to specjalne świąteczne wydanie targu. Będzie można nie tylko zrobić zakupy najlepszych towarów na świąteczne stoły, czy nietypowych i pysznych prezentów pod choinkę, ale też zobaczyć, co z tych produktów potrafi wyczarować szef kuchni i fotograf Julian Redondo Bueno – Hiszpan z urodzenia, ale Polak z wyboru. Julian znany m.in. jako główny bohater „Kolej na Wielkopolskie smaki”, odwiedzi lokalnych producentów żywności, tworząc swoje regionalne kulinarne kreacje z hiszpańską nutą. W czasie spotkania będzie też wspólne śpiewanie kolęd.
– Julkowi pomagać będą uczniowie Technikum Żywienia w Murowanej Goślinie, a dobrym duchem całego przedsięwzięcia będzie Witold Wróbel – mówi Marek Grądzki, pomysłodawca Wigilii na Zielonym Targu, jeden z najbardziej znanych serowarów w Polsce. – Zaprosiliśmy też znakomitych poznańskich szefów kuchni, żeby i oni mogli doradzać, jak dobrze, ekologicznie i zdrowo przygotować nadchodzące święta.

Będą także obecni smakosze, którym idea Zielonego Targu jest bardzo bliska m.in. Wojciech Lewandowski organizator Ogólnopolskiego Festiwalu Dobrego Smaku w Poznaniu. Handlujący na Zielonym Targu to doborowa, sprawdzona grupa. Większość z nich posiada certyfikaty Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolski, albo ekologiczne.

Również 20 grudnia, od godziny 10, zaprasza Święty Marcin – o godzinie 10 rozpoczyna się ostatnia odsłona akcji „Zrób prezent. Na Marcinie”. To oznacza, że na Świętym Marcinie będzie można kupić unikatowe przedmioty lub wykonać je samodzielnie podczas podczas warsztatów. A warsztatów do wyboru jest całkiem sporo: o 10.30 Skład Kulturalny w Galerii MM zaprasza na wspólne tworzenie ozdób choinkowych, a o 12, 14, 16, 18 w Karmelkowie zaczynają się warsztaty świątecznego kręcenia lizaków – zapisy pod numerem: 535 585 301.

O godzinie 12 na warsztat robienia świątecznych ozdób zaprasza Kolektyw Kąpielisko do Amore Bio Gelato.
– Z najprostszych elementów wyczarowywać będziemy świąteczny nastrój – obiecują pomysłodawcy warsztatów. – Z patyczków, guzików, klamerek i orzeszków zrobimy kolorowe zawieszki na choinkę. Przyjdź na warsztaty, spędź miło z nami czas i zrób sobie ozdoby.

Również o 12 Pluszakowo zaprasza wszystkich, którzy chcieliby własnoręcznie wykonać prezent dla najbliższych: pluszowe zwierzątko lub ogrzewacz do rąk w kształcie sowy, świnki, kotka czy gwiazdki. Tu także trzeba się zapisać pod numerem telefonu 535 585 301. Natomiast o 14 w lokalu przy Św. Marcinie 49 będzie można nauczyć się robić świąteczne lampiony, a o 15 w Nowej Czytelni – robić szal-komin.

Będzie też targ pod Alfami, na którym będzie można kupić oryginalny i nietypowy prezent. Targ potrwa do 16.

W niedzielę, 21 grudnia, zaprasza z kolei Wolny Targ – na Scenę Wspólną Za Cytadelą, róg Brandstaettera. Ten targ odbywa się pod hasłem “Spiesz się powoli, czyli prezenty last minute” i jest przeznaczony dla wszystkich, którzy nie lubią się spieszyć, a także chcą kupić odpowiednie prezenty na Gwiazdkę.
– Wolny Targ wam pomoże – zapewniają organizatorzy – znajdziecie u nas wyselekcjonowane, niskonakładowe, lokalne pomysły na prezenty. Wszystko to w przyjaznym sosie, bez stresorów, w miłych okolicznościach przyrody. Jeśli przyjdziecie z dzieciakami – zajmiemy je kreatywnymi warsztatami, świątecznym spektaklem, czytaniem dobrych książek, kolędowaniem i innymi bezpretensjonalnymi zabawami.

Niedziela to także ostatni dzień Betlejem Poznańskiego na Starym Rynku. Tradycyjnie ten świąteczny targ zakończy przekazanie Betlejemskiego Światełka Pokoju prezydentowi miasta przez harcerzy – uroczystość odbędzie się o 17.30, a po niej zagra i zaśpiewa Arka Noego.