Powstanie Wielkopolskie: rocznica z rozmachem

Nie tylko “Hiszpanka” będzie znakiem rozpoznawczym tegorocznych obchodów rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Na poznaniaków i ich gości czekają nie tylko uroczyste marsze i składanie kwiatów, ale też atrakcje rodem z XXI wieku.

Tradycyjnie już 26 grudnia na poznańskim Dworcu Letnim o godz. 16.00 zainscenizowany zostanie uroczysty przyjazd Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania. Wydarzenie organizuje Poznański Chór Nauczycieli im. Ignacego Jana Paderewskiego. Wydarzeni to co roku cieszy się niesamowitą popularnością wśród poznaniaków – peron dworca jest dosłownie wypełniony ludźmi.

27 grudnia 2014 roku w stolicy Wielkopolski odbędą się centralne uroczystości poświęcone 96. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W godzinach porannych w hołdzie Powstańcom zostaną złożone kwiaty od władz województwa w miejscach pamięci: na Cmentarzu Górczyńskim i na Junikowie, pod Hotelem Royal, pod pomnikiem Stanisława Mikołajczyka oraz przy głazie na Cytadeli. Główne uroczystości pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich poprzedzi chwila pamięci przy grobie generała Stanisława Taczaka.

O godz. 10.15, tradycyjnie w asyście harcerzy, złożone zostaną kwiaty i zapalony zostanie znicz na mogile pierwszego dowódcy Powstania.

O godz. 11.00 przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich rozpoczną się centralne uroczystości 96. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Po uroczystościach zebrani goście przejdą w pochodzie do Fary Poznańskiej na Mszę świętą w intencji Powstańców, którą o godz. 12.45 będzie koncelebrował Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Stanisław Gądecki.

W trakcie pochodu zostaną złożone wiązanki kwiatów pod tablicami: Franciszka Ratajczaka, Dowódców Powstania Wielkopolskiego, Ignacego Jana Paderewskiego oraz przy Pomniku 15. Pułku Ułanów Poznańskich.

To nie koniec atrakcji – w godzinach od 13.00 do 18.00 na Placu Wolności zagości specjalny Obóz Powstańczy, a w nim – Powstańcze Studio Fotograficzne „Pamiętajmy o Bohaterach, zostawmy swój ślad w Powstaniu Wielkopolskim”. W specjalnym namiocie, w zakładzie fotograficznym z początku XX wieku cofniemy się w czasie o 96 lat. Dzięki technologii GreenScreen, znanej z produkcji filmowych, będzie można zrobić sobie zdjęcie z samym mistrzem Ignacym Janem Paderewskim, Powstańcami Wielkopolskimi lub na tle samolotu z biało-czerwoną szachownicą stacjonującego na Ławicy. Każdy, kto odwiedzi nasz namiot na Placu Wolności otrzyma wyjątkową pamiątkę – swoje stylizowane na archiwalne zdjęcie w kolorze sepii.

Podobnie, jak w roku ubiegłym na placu Wolności od godz. 14.00 z dwóch kuchni polowych wydawana będzie bezpłatna grochówka.

Natomiast na stary Rynek zaprasza Muzeum Powstania Wielkopolskiego. 27 i 28 grudnia wstęp do muzeum będzie bezpłatny, a 27 grudnia od 10 do 18 będzie można też podziwiać pokazy grup rekonstrukcyjnych z finałem o 17 – inscenizacją walk powstańczych.

Również 27 grudnia prezydent Poznania zaprasza na ceremonię złożenia prochów Powstańców Wielkopolskich w Kolumbarium w Kwaterze Powstańców Wielkopolskich na Cmentarzu Komunalnym nr 2 na Junikowie 27 grudnia 2014 r. o godz. 9:00. Uroczystość stanowi końcowy etap działań podjętych wspólnie przez Miasto Poznań z Towarzystwem Pamięci Powstania Wielkopolskiego, mających na celu zadbanie o godny doczesny spoczynek szczątków Powstańców Wielkopolskich.

Miasto przygotowało także niespodziankę w Fotoplastykonie – Galeria Miejska “Arsenał” wraz z Instytucją Filmową “Film-Art” przygotowały wyjątkową wystawę prezentującą „w trójwymiarze” fotografie wykonane przy powstawaniu filmu “Hiszpanka”. Ten zaś film będzie miał swoją prapremierę właśnie 27 grudnia 2014 roku. Będzie to pokaz zamknięty, wyłącznie dla zaproszonych gości. Premierę kinową dla szerokie publiczności film będzie miał dopiero 23 stycznia 2015 roku. Jest to dobry krok ze strony producentów i dystrybutorów – bo choć nikt zapewne tego głośno nie powie, to jednak końcówka roku będzie należała do ostatniej części trylogii “Hobbita”, a z dziełem Petera Jacksona “Hiszpanka” raczej by nie miała szans.