Sprawdzone sposoby na kaca!

Woda z kiszonych ogórków, czerwony barszczyk i gorzka herbata, a z bardziej egzotycznych przepisów – zmielone dzioby pieczonego drozda. To niektóre z bardziej egzotycznych sposobów na kaca. A które są skuteczne?

Ból głowy i mdłości po nadużyciu alkoholu – oto, czym często witamy noworoczny poranek. Pozostałość po sylwestrowej imprezie jest mocno dokuczliwa, a przecież nie chcielibyśmy, żeby nam zepsuła cały dzień. Jak więc sobie z nią poradzić?

Oczywiście najlepiej nie pić alkoholu albo ograniczyć go do symbolicznej lampki szampana – ale to mało komu się udaje. A ponieważ lepiej zapobiegać niż leczyć, to warto przed wyjściem na zakrapianą imprezę wypić kieliszek… oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia. Można też zjeść trochę masła lub słoniny – jeśli ktoś lubi. Tłuszcz chroni ściany żołądka nie pozwalając na zbyt szybkie wchłanianie alkoholu. Podobno doskonałym środkiem zapobiegającym są sproszkowane dzioby pieczonych drozdów. Wierzą w to Francuzi z Prowansji, chociaż odkąd drozdy są tam pod ochroną – u nas również! – trzeba im wierzyć na słowo…

Na pewno przed pójściem na imprezę warto też dobrze się najeść: to, co mięsne i tłuste, też dobrze chroni przez szybkim upiciem się. Niemiłych skutków przepicia pomoże też uniknąć witaminowy koktajl wypity przed imprezą albo choćby połknięcie witaminy C.

W czasie imprezy warto pamiętać o tym, żeby nie mieszać alkoholi podczas picia i nie pić na pusty żołądek. Nie sięgajmy też po napoje gazowane, bo przyspieszają wchłanianie alkoholu, a także po chipsy, bo one nie dadzą wymaganego “podkładu”pod jedzenie, a jedynie podrażniają żołądek. Dobrze jest pić w trakcie imprezy dużo soków lub wody niegazowanej, bo to zmniejszy kaca.

A co po przepiciu? Sok z kiszonych ogórków lub kiszonej kapusty, sok pomidorowy czy herbata z cytryną – wszystkie są znakomite, bo pomogą uzupełnić poziom elektrolitów i witamin wypłukanych przez alkohol. Dobrze działa pikantny, gorący barszcz, kapuśniak czy danie z ostrym sosem pomidorowym, ale w przypadkach krańcowych lepiej mieć przy sobie wspomagające farmaceutyki. Najczęściej kupowany jest Alka Setlzer, 2KC i Alka-Prim – ale koniecznie trzeba pamiętać o tym, że te środki tylko łagodzą objawy, ale nie przyspieszają metabolizmu alkoholu…

Tak więc nadal najskuteczniejszym środkiem przeciwko przepiciu pozostaje – abstynencja…