Koncerty, licytacje i policyjne serce, czyli 23. Finał WOŚP rusza w niedzielę!

Koncerty, Miasteczko Mundurowe, licytacje i oczywiście Światełko do nieba – w tegorocznym finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy nie zabraknie stałych punktów, ale będą też i nowości.

Mimo zawirowań towarzyszących 23. Finałowi WOŚP w Poznaniu organizatorom udało się porozumieć, a nawet zdobyć dodatkowych sponsorów, dzięki czemu finał będzie nawet bogatszy niż początkowo zakładano. Ale cała sytuacja powinna też posłużyć dodatkowej refleksji – takiego przynajmniej zdania jest Anna Hryniewiecka, dyrektor CK Zamek.
– W tym roku po raz kolejny trzeba sobie zadać pytanie, po co to robimy – powiedziała, rozpoczynając tradycyjną konferencję prasową przed finałem. – To ważne pytanie, bo i ta akcja jest bardzo ważna, nie tylko sama w sobie. Ma ona też ogromny pozytywny wpływ na rozwój innych akcji społecznych, bo była pierwszą akcją tak istotną i tak obecną…

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy rozpocznie się w Poznaniu już 9 stycznia, koncertem “Bluesowy WOŚP w Blue Note”, podczas którego wystąpią między innymi Rust, Wielka Łódź i Two Timer. Między koncertami będą się odbywały aukcje płyt i pamiątek występujących wykonawców, z których dochód zostanie oczywiście przeznaczony na WOŚP.  

11 stycznia chętni będą mogli się wybrać na maraton zumby, który rozpocznie się o godzinie 10 w sali gimnastycznej AWF przy ul.Rocha 9, albo na przygodę z judo dla tych, którzy już trenują i dla tych, którzy dopiero chcą zacząć – również od 10 Centrum Sportu i Rekreacji Olimpia (Taborowa 1) zaprasza na walki Lejdis Cup i trening dla chętnych.

A co się będzie działo przed zamkiem?
Na placu Mickiewicza o godzinie 10 rozpocznie działalność Miasteczko Mundurowe, na którym pojawią się policjanci, strażacy, strażnicy miejscy, wojsko, leśnicy i wiele innych formacji mundurowych. Policjanci tradycyjnie przygotowali też swoje serduszko na licytację – w ubiegłym roku zostało sprzedane za 13 tysięcy złotych. Ale są też inne atrakcje.
– W tym roku nasi funkcjonariusze przeprowadzą szkolenie wolontariuszy poświęcone podstawowym zasadom bezpieczeństwa i odprawę przed wyruszeniem w teren – wyjaśnia Andrzej Borowiak, rzecznik prasowy wielkopolskiej policji. – Nasza codzienna służba tego dnia też będzie szczególna, bo będzie więcej funkcjonariuszy na ulicach i będą szczególną uwagę zwracali na wolontariuszy i ich bezpieczeństwo.

Policjanci w miasteczku wystawią swój najnowocześniejszy sprzęt, który zawsze cieszy się ogromnym zainteresowaniem, a poza serduszkiem przygotowali też koszulkę reprezentacji Polski w siatkówce z autografami piłkarzy oraz bluzę polskiej reprezentacji w skokach narciarskich także z autografami. Nie tylko oni pokażą to, co mają najlepszego: będzie rosomak, HMMWV(Wielozadaniowy pojazd kołowy o wysokiej mobilności), pojazdy policyjne, pojazdy inspekcji transportu drogowego i straży pożarnej, kuchnia polowa, quady i sprzęt WOPR. Nie zabraknie oczywiście psów: i tych policyjnych, i tych ratujących życie tonącym, które pracują z woprowcami.

Miłośników tematów mundurowych na pewno ucieszy fakt, że także i w tym roku Defendu gra z WOŚP, więc o 12  w Sali Pod Zegarem CK Zamek rozpoczną się zajęcia z samoobrony, szkolenie dla Combat Medyków TC3, bronioznawstwo – składani i rozkładnie broni palnej, spotkanie z autorek książki “Trzynaście moich lat w JW GROM” A.Kisiel oraz wykład z filami z misji Irak/Afganistan. Te zajęcia potrwają do godziny 20.

O 14 sprzed zamku ruszy bieg “Policz się z cukrzycą”, a o 17 w klubie Blue Note rozpocznie się kolejna odsłona orkiestrowego grania, tym razem rockowego – wystąpią: Flying Heads, Ciabatta, The Mojojojos oraz Bapu. Natomiast w Collegium Maius od 12 do 16 dzieci będą mieć okazję uczestniczyć w zabawach i atrakcjach związanych z podróżą organizowanych przez Volontario.

A kto wystąpi na scenie na placu Mickiewicza? Zobaczymy popisy Szkoły Tańca Iskra, występ Orkiestry Kadetów Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych, pokaz Akademii Judo i koncerty: Dj Iann + MAYA, Call Jane, Clap Trap, Nimfofunk, Eleanor Gray,  Thermit oraz Zakręt. Koncerty i towarzyszące im licytacje darów ofiarowanych przez służby mundurowe potrwają do 19.30.

W CK Zamek koncerty rozpoczną się o 16 i będą się odbywały w Sali Wielkiej, a ci, którzy wolą zabawę na świeżym powietrzu, będą mogli je oglądać na ogromnym telebimie.
– W tym roku przeznaczyliśmy na WOŚP mniej więcej tyle samo pieniędzy co w ubiegłym roku, ale inaczej rozłożyliśmy akcenty i inaczej zagospodarowaliśmy zamek – wyjaśnia Andrzej Maszewski z CK Zamek.

Wystąpią zespoły Secon Child, Swing Suicide,  Dret Raper, Wowa z Charkowa i Yelram. Natomiast przed zamkiem, na parkingu, chętni będą mogli znaleźć karuzelę, kiermasz mediów, fire show i punkty gastronomiczne. W Sali Wystaw CK Zamek będzie działał punkt krwiodawstwa oraz kącik promocji zdrowia w Atrium, a chętni do kupna licytowanych przedmiotów powinni udać się do Holu Wielkiego. Licytację tradycyjnie poprowadzi Piotr Rychter.

Wśród ciekawszych przedmiotów przekazanych na aukcję w tym roku z pewnością warto wymienić najnowszy model Solarisa, wycieczkę do Brukseli ze zwiedzaniem europarlamentu od Krystyny Łybackiej, łyżwy Jana Szymańskiego ofiarowane przez wojewodę Piotra Florka, jeden dzień w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 6 PSP, kąpiel morsa w towarzystwie prezydenta Jaśkowiaka, wyjście na pokaz mody z Jessicą Mercedes (modową blogerką) i wiele innych atrakcji.
– Wydaje się, że tych przedmiotów jest dużo – mówi Marcin Sajewski z CK Zamek – ale tak nie jest. Jest ich mniej niż rok temu, dlatego cały czas na nie czekamy, można je przynosić do Tuby w zamku dziś do 18, jutro od 16 do 18 i w sobotę przez cały dzień, od 10 do 20.

Finał przed zamkiem zakończy tradycyjnie Światełko do nieba o godzinie 20.

Program WOŚP przed CK Zamek