Agnieszka Pachciarz już oficjalnie wiceprezydentem Poznania!

Większa koordynacja pomiędzy polityką społeczną a zdrowotną – taki główny cel stawia sobie Agnieszka Pachciarz, nowa wiceprezydent stolicy Wielkopolski. Zadań będzie jednak znacznie więcej.

Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, od początku podkreślał, że chciałby kobiety na stanowisku wiceprezydenta miasta. Na giełdzie nazwisk pojawiały się różne propozycje, a Agnieszka Pachciarz była od początku jedną z najmocniejszych. Jednak dopiero od kilku dni mówi się o tym, że to właśnie była prezes Narodowego Funduszu Zdrowia zostanie IV zastępcą Jaśkowiaka. Te informacje zostały potwierdzone dopiero 13 stycznia, podczas specjalnej konferencji prasowej.

Co ciekawe, podobno decyzja w tej sprawie zapadła już dawno temu.
– Nie informowaliśmy o niej, żeby nie wprowadzać zamieszania w miejscach, gdzie obecnie pracuje pani Pachciarz, ale tak naprawdę decyzja została podjęta w połowie grudnia – twierdzi Jaśkowiak.

Nowa wiceprezydent zajmie się służbą zdrowia, opieką społeczną i polityką mieszkaniową. W tej pierwszej kwestii Pachciarz chce się przyjrzeć w pierwszej kolejności działaniu Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych, będących w gestii miejskich szpitali.
– Chodzi głównie o jakość zarządzania i stopień bezpieczeństwa pacjentów. Czasem trzeba bardzo niewiele, żeby poprawić ich funkcjonowanie, a jako osoba zarządzająca w przeszłości szpitalami mam w tym doświadczenie – podkreśla Pachciarz.

Nowa wiceprezydent na pewno nie zlikwiduje szybko osiedla kontenerowego, przeznaczonego dla trudnych lokatorów. Podkreśla przy tym, że nie jest to dobre rozwiązanie, a osoby, które tam trafiają, nie zawsze chcą poddawać się działaniom resocjalizacyjnym.

Wtóruje jej w tym sam Jaśkowiak, choć także podkreśla, że wolałby nie mieć problemu “kontenerowego”, ale…
– Musimy chronić osoby niezamożne, których nie stać na przeprowadzkę. Obecnie musimy patrzeć na tę sprawę przez pryzmat uciążliwości dla innych osób niezamożnych – mówi Jaśkowiak i dodaje: – Nie jest to (kontenery – przyp. red.) rozwiązanie najlepsze, może nawet jest złe, ale na dzisiaj nie znam rozwiązania. Nie będzie rozbudowy osiedla, ale jeżeli ktoś znajdzie rozwiązanie, to jestem otwarty na propozycje.

Na razie także nie będzie znaczącej poprawy sytuacji w poznańskich żłobkach – Jaśkowiak co prawda spotykał się z radnymi SLD, którzy zaproponowali dofinansowanie także placówek niepublicznych, jednak prezydent nie przychyli się do tej propozycji.
– Mam ograniczone zaufanie do liczb w zaprojektowanym budżecie (projekt został przygotowany jeszcze przez Ryszarda Grobelnego, poprzedniego prezydenta Poznania – przyp. red.). Natomiast trzeba wypracować długoterminowe rozwiązanie i zwiększyć finansowanie, ale na dziś nie widzę źródeł.

Nowa wiceprezydent będzie więc miała wiele problemów do rozwiązania. Kto będzie jej pomagał – jeszcze nie wiadomo. Na razie co prawda nie będzie wymiany urzędników w miejskich spółkach, ale w pierwszym okresie swojej pracy Agnieszka Pachciarz zamierza się przyglądać swoim podwładnym – nawet podczas niezapowiadanych wizyt w żłobkach.

Dotychczas Pachciarz najbardziej znana była z zajmowania stanowiska prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. Spędziła tam 1,5 roku, a z funkcji została odwołana 19 grudnia 2013 na wniosek Bartosza Arłukowicza, ministra zdrowia. Następnie Pachciarz objęła stanowisko prezesa Uniwersyteckiego Centrum Stomatologii i Medycyny Specjalistycznej w Poznaniu. Zasiadała też w radzie nadzorczej spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie. Z obu tych funkcji musiała zrezygnować po objęciu stanowiska wiceprezydenta Poznania.