Sprzątanie w GOAP rozpoczęte – są pierwsze zwolnienia!

20 dni – tyle starczyło Jakubowi Jędrzejewskiemu, wiceprezydentowi Poznania i nowemu prezesowi GOAP na rozpoczęcie porządków w zarządzaniu związku. “Poleciały” trzy głowy, ale to na pewno nie skończy problemów ze śmieciami…

Poniedziałkowa konferencja prasowa na temat sytuacji w związku międzygminnym odpowiedzialnym za odpady w aglomeracji poznańskiej była dość nietypowa – nie chodzi nawet o to, że Jakub Jędrzejewski, który miał być jej głównym bohaterem, spóźnił się o godzinę. Ważniejsze były powody tego spóźnienia, czyli zmiany w ZM GOAP. Jakie?

Lecą głowy, lecą…

– Rozstałem się w niezgodzie z dwiema osobami i z jedną w zgodzie. Czyli w związku nadal pracuje 97 osób – zaczął konferencję Jędrzejewski, który od 30 grudnia 2014 roku jest też przewodniczącym zarządu związku.

Pierwszą zwolnioną (w niezgodzie) osobą został Przemysław Gonera, dotychczasowy dyrektor ZM GOAP.
– Przemysław Gonera uważał, że wszystko jest zgodnie z planem, że jest dobrze i terminowo wszystko odbierane, dlatego rozstaliśmy się w trybie dyscyplinarnym – tłumaczy Jędrzejewski. – To była osoba, która stanowiła prawo i jednocześnie je wykonywała, więc nie ma wytłumaczenia, że nie była decyzyjna, że ktoś jej przeszkodził.

Główne zarzuty to właśnie złe funkcjonowanie systemu odbioru odpadów, ale też np. przerost zatrudnienia. W związku jest dział edukacyjny zatrudniający 5 osób i dział promocji, z podobnym stanem osobowym. Jędrzejewski uważa, że w sytuacji monopolisty, jakim de facto jest GOAP, promocja nie musi być tak eksponowana. Edukacja natomiast kuleje, ponieważ 90 proc. osób w Poznaniu deklaruje, że segreguje śmieci, czego jednak nie widać w pojemnikach na odpady. Związek czeka więc solidne przemodelowanie.

Kolejną zwolnioną w trybie dyscyplinarnym osobą jest Wiesław Rygielski, kierownik działu informatycznego GOAP. Tutaj również było sporo uwag – dość powiedzieć, że system informatyczny ZM GOAP nie jest skorelowany z systemem bankowym, więc dane pomiędzy nimi trzeba transferować… ręcznie. Dodatkowo wkrótce może się okazać, że GOAP… nie ma danych swoich klientów. Jak to możliwe? Dane te znajdują się w chmurze (ang. cloud computing), czyli na zewnętrznych serwerach. Serwerami tymi zarządza zewnętrzna firma, z którą umowa kończy się 31 marca 2015 roku. Po tym czasie dostęp do serwerów może zostać po prostu wyłączony. Jest co prawda przygotowywany przetarg na dalszą obsługę informatyczną, ale już są sugestie, żeby udzielić zamówienia z wolnej stopy, ponieważ… jest zbyt mało czasu na przeprowadzenie przetargu.

Pracę stracił także (w zgodzie) Walerian Ignasiak, rzecznik prasowy ZM GOAP. Wiceprezydent uznał, że w obecnej sytuacji przerostu zatrudnienia i kłopotów spółki twarzą związku powinien być dyrektor, a nie rzecznik prasowy.

Pieniądze muszą się zgadzać – a tak nie jest…

To nie koniec problemów – w lutym związek może… utracić płynność finansową, choć przed kilkoma dniami Jędrzejewski podpisał zgodę na wzięcie większej pożyczki (do 25 mln zł) na spłatę bieżących zobowiązań.
– Ta pożyczka zostanie skonsumowana do końca stycznia – już teraz zapowiada wiceprezydent. Co dalej? Tego jeszcze nie wiadomo. W lutym saldo bieżących zobowiązań może przekroczyć 32 mln zł…

W GOAP zaczęło się zatem trzęsienie ziemi – a przeprowadzi je nowa osoba, którą Jędrzejewski ma przedstawić w środę, 21 stycznia. Odbędzie się to bez konkursu, ponieważ nie ma na niego czasu.
– Ciężko jest pozyskać menadżera, który podejmie się zadania kierowania GOAP-em.W tej chwili jest potrzebna osoba, która potrafi zarządzać, bo jak widać na dziś to nie wyszło – podkreśla Jędrzejewski i jest to jednocześnie druzgocąca krytyka  dotychczasowego zarządu.

Słów krytyki wiceprezydent nie krył także pod adresem swojego poprzednika, czyli Mirosława Kruszyńskiego. Tym razem były to słowa ostrzejsze.
– Szczytem hipokryzji ze strony Kruszyńskiego było twierdzenie, że zostawił miasto w porządku, a GOAP w dobrej sytuacji finansowej. On tak naprawdę okradał spółkę miejską, czyli Zakład Zarządzania Odpadami, przesuwając terminy płatności wobec tej spółki. Na coś takiego zgody nie będzie – podkreśla Jędrzejewski.

O co chodzi? W 2014 roku, jeszcze za rządów Kruszyńskiego, GOAP nie płacił w terminach co najmniej dwóm spółkom: ZZO, a także spółce Remondis, w której Poznań ma udziały. Pozwalało to nieco ratować sytuację finansową związku, ale z drugiej strony negatywnie wpływało na finanse tych spółek.

Przy tych wszystkich nieprawidłowościach zarząd GOAP-u pobierał od 600 do 800 zł za posiedzenie, a przy tym spotykał się… 60 razy. To znaczy, że same spotkania zarządu kosztowały podatników z Poznania i aglomeracji ok. 150 tys. zł. Teraz ma się to zmienić – Jędrzejewski nie dość, że zrzekł się swojego wynagrodzenia, to jeszcze chce uchylenia uchwały mówiącej o wypłacaniu diet za takie spotkania. Pojawiły się bowiem wątpliwości prawne, czy GOAP mógł w ogóle podejmować taką uchwałę. Nie może jej jednak obecnie samodzielnie zmienić, ponieważ w międzyczasie zmienił się statut związku, przez co GOAP… nie może się już tym tematem zajmować. Uchwałę zarządu musi zatem uchylić sąd.

A kiedy śmieci?

W całym tym bałaganie dla zwykłego poznaniaka najważniejsze jest jednak to, kiedy góry śmieci zostaną w końcu wywiezione. Tego niestety nie sposób przewidzieć. Jędrzejewski spotyka się co prawda z firmami Remondis i FB Serwis, do których także ma wiele uwag, ale nie wiadomo, kiedy wszystko będzie działało zgodnie z planem. Już wiadomo, że głównym problemem będzie rejon Grunwaldu, chociaż w innych częściach miasta także rosną góry nieodebranych odpadów.

W poprzedni piątek pytanie odnośnie sytuacji śmieciowej wystosowała Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna. Wiceprezydent ma nadzieję, że do końca tygodnia uda się przedstawić harmonogram działań, dzięki którym uda się doprowadzić Poznań do porządku.