Sejm i Senat w Poznaniu? Arcybiskup zaprasza!

Arcybiskup Stanisław Gądecki uważa, że obie izby polskiego parlamentu powinny zostać zaproszone do Poznania z okazji 1050. Rocznicy Chrztu Polski na uroczyste obrady.

Zdaniem arcybiskupa taka rocznica jest jak najbardziej odpowiednia, by uczcić ją w ten sposób, zwłaszcza że z pewnością nie byłoby problemu ze znalezieniem odpowiedniego miejsca – obie izby parlamentu mogłyby obradować w Sali Ziemi MTP i pozostałych salach Poznań Congress Center, które mieściły już przecież i większe zgromadzenia, natomiast uroczysta msza z okazji rocznicy mogłaby się odbyć na stadionie miejskim.

Przypomnijmy, że uroczystości odbędą się w kwietniu 2016 roku – 14 tego miesiąca w Gnieźnie odbędzie się posiedzenie konferencji episkopatu Polski i nabożeństwo ekumeniczne, a na kolejne dwa dni uroczystości miałyby się przenieść do Poznania. Historycy nadal spierają się, czy do chrztu doszło w Poznaniu czy w Gnieźnie, więc uroczystości rozłożone na oba miasta wydają się jak najbardziej odpowiednie – zwłaszcza że, jak zapowiedział arcybiskup, hasłem przewodnim ma być jedność i nowa ewangelizacja.

Na rocznicowe uroczystości do Poznania został też zaproszony papież Franciszek, jednak czy przyjedzie – tego jeszcze nie wiadomo.